DOĞSAN 40. YAŞINI KUTLADI

Doğsan Cerrahi Dikiş Malzemeleri sağlık sektöründe 60.senesini ve ameliyat ipliğinde de 40. yaşını kutladı.

İstanbul Polat Renaissance Hotel’de, Opteamist tarafından düzenlenen organizasyonda Doğsan ailesi bir araya geldi. Firmanın üretim ve satış kadrosuyla, Türkiye’nin hemen hemen her ilinde ürünlerinin satışını gerçekleştiren bayileri, bazı önemli tedarikçileri, ihracat müşterileri ve sektörün temsilcileri ile birlikte 40. yaşını kutladı.

Doğsan’ın Öyküsü
Firmanın kurucusu Eczacı S. Salim Saruhan 1950’li yılların başında Trabzon’da Şifa Eczanesi’ni işletirken, 1959 yılında Doğu Ecza Deposu’nu kurarak, Karadeniz Bölgesi’nin ilk ilaç dağıtım deposunun bayrağı dalgalanmaya başladı. İlaç dağıtmanın yanında artık üretime geçme kararı alan Salim Saruhan, bölgenin doktor ve eczacıları ile bir araya gelerek; 1965 yılında Saba ilaç ile ilk ilaç üretimine başladı. 1970 yılında Türkiye’de cerrahi alandaki en önemli eksiklik Trabzon’da kurulan katgüt üretimi ile hayalden gerçeğe dönüştü. Kısıtlı imkanlar ile o zamanın en iyi teknolojisini kullanarak, Doğsan Ameliyat İpliği fabrikası üretime başladı. Doğsan bölgesine iş imkanı sunarken böylesine önemli, böylesine stratejik, hayati bir ürün üstünde Türk markası ile üretilerek, kolayca bulunabilir hale geldi. Ülke ekonomisine de katkı sağlanarak, o zamana kadar yalnızca ithal edilen cerrahi iplikler tekel olmaktan çıkıyor.
Bugün Türkiye’nin hemen hemen her hastanede güvenle kullanılan Doğsan Ameliyat İplikleri Dünya markası olma yolunda da azimle ilerliyor. Avrupa’da Almanya, İsviçre, Avusturya, İtalya’ya, Ortadoğu’da İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Yemen’e ve tüm Türki Cumhuriyetlere ihracat gerçekleştiriyor.


Doğsan Belgeseli
Gecede gösterilen Doğsan’ın tarihçesinin anlatıldığı belgesel de ise Doğsan şöyle anlatılıyor; “Sıradanlığın dışına çıkarak, hayallerinin peşinden gidenler, yılmaz savaşçılar, mücadele ederken her şeyini ortaya koyanlar, işini gönülden sevenler, engelleri aşmayı alışkanlık haline getirenler, faydalı bir eser yaratmaya çalışanlar, olmazı olur yapanlar…”
Gece de konuşma yapan Doğsan firmasının Japon iş ortağı şunları söyledi: “Bizim firmamız da 53 yaşındadır, dünyanın 4 ülkesinde 6 fabrikası bulunan 2 bin kişilik çalışanı ile 120 ülkeye medikal malzeme ihraç eden global bir işletmeyiz. Doğsan, bizim uluslararası iş ortağımızdır. Bu nedenle siz bizim nezdimizde çok büyük bir öneme sahipsiniz. Ben sadece İstanbul’daki Ofisi değil, Trabzon’daki fabrikayı da ziyaret ettim. Orada Sayın Saruhan’ın her Doğsan üyesi tarafından çok fazla takdir edildiği ve saygı duyulduğunu gördüm. Doğsan çalışanları ve yönetimi arasındaki bu kuvvetli bağ, motivasyonu doğurur. Motivasyonda büyük gücü ortaya çıkartır.”
Doğsan firması ile yıllardır çalışan ve bu gece için İstanbul’a gelen Bay Lyon ise konuşmasında, Doğsan firmasının kuruluşundan bu yana yaşadığı zorlukları nasıl aştığını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşletme biliminde başarının nasıl kazanılacağı ile ilgili çeşitli teoriler var. Benim teorime göre işi, binaların ve makinelerin yapamadığını ancak insanlar yapabilir. İyi insanlar kalıcı başarıyı getirirler. Doğsan’da kalite, iyi servis ve iyi arkadaş ortamında çalışan iyi insanlar var.”
Konuşmaların ardından Doğsan çalışanları toplu fotoğraf çektirdi. Doğsan çalışanları firmanın kurucu Salim Saruhan’ı anarak, şirketin Genel Müdürü Kamil Saruhan’a plaket verdiği gece sonunda Doğsan’ın bir üretici olarak önemi öne çıktı.