8. JİNEKOLOJİ VE OBSTETRİK KONGRESİ 18 MAYIS’TA BAŞLIYOR

Antalya’da bu yıl 18 Mayıs’ta Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği tarafından 8’cisi düzenlenecek olan Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde, “Anne ölümlerinin engellenmesi” tartışılacak.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nce bu yıl 8’incisi düzenlenen kongre 18-23 Mayıs tarihlerinde Belek Su Sesi Otel’de gerçekleşecek. 2 binin üzerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanının katılacağı kongrede bilimsel program gündemi bir hayli yoğun. Tam dört gün boyunca aynı anda 4 salonda kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili en son gelişmeler tartışılacak.

Sezaryen uygulamalarında karar kime ait olmalı, gebelikte karşılaşılan hastalıklar ve doğru tedavi yaklaşımı, Ürojinekoloji, Jinekolojide 3D Ultrasonografinin Rolü, İnfertilitede Genetik ve Hücre Tedavileri, Tekrarlayan Gebelik Kayıplarında Genetik ve İmmünolojik Faktörler, Endometriyozise Bağlı İnfertilite, Endometriyum Kanserli Hastalarda IVF, Pelvik ağrıların değerlendirilmesinde güncel yaklaşımlar gibi başlıklar kongrede ele alınacak konulardan bazıları.

Yeni Tüp Bebek Yönetmeliği’nin Getirdiği 35 Yaş Altı Anne Adayına Tek Embriyo Transferi Ne Kadar Gerçekçi?
Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nca uygulamaya konulan, “Yeni Tüp Bebek Yönetmeliği’nin getirdiği 35 yaş altı anne adayına tek embriyo transferi ne kadar gerçekçi? Tam gün uygulaması neler getirir” gibi sağlık politikalarına yönelik oturumlar da dikkat çekiyor.
Kongrede dikkat çeken önemli bir unsur da dört gün boyunca yapılacak olan “Mesleğin Ustaları” adlı özel oturumlar. Bu oturumlarda Prof. Dr. Bülent Tıraş İnfertilite, Prof. Dr. İsmail Mete İtil Kozmetik Genital Cerrahi, Prof. Dr. Cansun Demir Makat Doğumlarda sezaryen uygulaması, Prof. Dr. Ali Ayhan ise Ailesel Over Kanser Sendromları konularındaki deneyim ve birikimlerini meslektaşları ile paylaşacak.

Yabancı 23 Bilim Adamı Katılacak
Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, 8’inci Ulusal Jinekoloji Kongresinin çok zengin bilimsel içerikle hazırlandığını belirterek, kendi alanında söz sahibi Türk bilim adamlarının yanı sıra İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Mısır, Tunus, Pakistan, İtalya, Yunanistan, Portekiz, İspanya, Avustralya, Almanya ve Danimarka’dan yabancı 23 bilim adamının da kongrede konuşmacı olarak yer aldığını bildirdi.