Hi everyone!

With 16 years of experience, I have held roles as an editor, communications coordinator, and social media consultant in various organizations. Currently, I am privileged to work as a freelance journalist, contributing to esteemed publications such as Science Magazine, New Scientist, CNN Türk, and The Independent Turkish.

Merhaba!

16 yıldır bilim, sağlık ve teknoloji haberciliği yapıyorum. Türkiye’deki ilk sağlık blog yazarlarından biriyim. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji ve Anadolu Üniversitesi Radyo TV Programcılığı bölümlerini bitirdim. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde yüksek lisans yaptım.

Farklı dergi ve sitelerde yayın yönetmenliği ve editörlük görevleri yürüttüm. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarının kurulumu ve yönetiminde danışmanlık yaptım. Farklı AB projelerinde kıdemli iletişim koordinatörü olarak görev aldım, medya çalıştayları düzenledim. Bu zamana kadar 10 kez basın ödülü aldım.

Kokuyla Keşfet, Sağlık Haberlerine Farklı Bakış ve Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde (1)- Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları isimli üç kitap yazdım. Ayrıca Sağlık Okuryazarlığı, Adli Koku ve Çocukları Sanal Dünyada(N) Koruma Kılavuzu kitapları gibi akademik ya da halka yönelik 5 farklı kitapta bölümlerim bulunuyor. CNNTÜRK.com, Independent Türkçe, Journoeuronews Türkçe ve Inside Turkey için haber yapıyorum, Medikal News Dergisi’nde köşe yazıyorum. Youtube kanalında Bilim Sohbetleri, Sağlık Gündemi ve Farklı Bakış gibi farklı röportaj serileri hazırlıyorum. Sağlık iletişimi ve bilim iletişimi çalışıyorum. Sağlık, bilim, dijital ve medya okuryazarlığı, dijital sağlık ve etkili iletişim alanlarında eğitimler veriyor ve projelere imza atmaya devam ediyorum.

Türkçe Youtube kanalım: https://www.youtube.com/fesraoz

My English Youtube Channel

Sağlık Haberciliğine Doğru Bakış | Esra Öz | TEDxBahcesehirUniversity

Fark Et, Fark Yarat | Esra ÖZ | TEDxYouth@ATAhttps://www.youtube.com/watch?v=w7IslMFMxbk