DİŞİNİZ BOYNUNUZA 400 KİLOLUK BASKI YAPIYOR

Sabahları çene ve kulak ağrısı ile uyanıyorsanız, Tıp dilinde ‘Bruksizm’ olarak adlandırılan diş sıkma alışkanlığı olan çoğu hastadan biri olabilirsiniz. Normal bir bireyde çiğneme esnasında kullanılan ısırma kuvveti yaklaşık 27 kilo, maksimum istemli ısırma 70 kilodur. Bruksizm esnasında ise 440 kiloya kadar çıkabilen yüklenmelerin olabildiğini belirten Diş Hekimi Zerrin Işık Tüfekçi, bu durumun vücudun anatomik yapısı için hasar verici büyüklükte olduğuna dikkat çekti.

Dişini sıkan kişilerin dişlerinde aşınmalar ve kırılmalar, çene, eklem ve kaslarında ağrılar görüldüğünü dile getiren Diş Hekimi Zerrin Işık Tüfekçi, “Hastaların nedeni tespit edilemeyen yüz, baş ve boyun ağrılarının altında bruksizimin yattığı, yapılan detaylı muayene sonucu ortaya çıkıyor. Çeşitli ilaçların da neden olabileceği tartışılıyor. Fakat ilaçların bruksizme neden olduğunu öne süren çalışmalar az sayıda ve vaka raporlarıyla sınırlı.  Bu rahatsızlıktan nörologlara ve kulak burun boğaz uzmanlarına başvuran hastaların sayısı hiçte az değil. Ayrıca dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda bruksizmin anlamlı olarak daha sık görüldüğü bildiriliyor” diye konuştu. 

Dişinizi sıktığınızın farkında olmayabilirsiniz
Hastayı bir yakını uyarana veya diş doktoru dişler üzerinde ki aşınmaları söyleyip gösterene kadar, hastalar çoğunlukla bu durumun farkında olmadığını kaydeden Tüfekçi, “Bruksizm’in sebepleri arasında bireyin ruhsal durumunun, genetik yatkınlığının, çiğneme problemlerinin, nörokimyasal maddelerin yani dopamin, serotoninin salınım düzeylerinde etkili oluyor.  Diş sıkma alışkanlığı, bazen dişleri gıcırdatma, bazen sıkma şeklinde görülebilirken, bazende her iki durum beraberde görülebiliyor. Uyku sırasındaki bruksizm genellikle çene kaslarının ritmik kasılması ile karakterizedir. Gün içerisinde bruksizmde istemsiz çene kası kasılması ve dişleri sıkma ön planda olup, dişleri birbirine sürtme veya diş gıcırdatma daha seyrektir. Uyanıkken meydana gelen bruksizm genellikle gerginlik ve anksiyete durumlarında ortaya çıkar” dedi.

Stres en büyük neden
Bruksizmin çok çeşitli sebeplerinden bahsedildiğini kaydeden Tüfekçi,  şu bilgileri verdi: “Bunlar arasında dişlerin kapanış bozuklukları,  beyin travmaları ve bazı nörolojik hastalıklar, bazı psikolojik tedavilerde kullanılan ilaçlar, genetik etkiler, alerji, endokrin hastalıkları, parazitler ve beslenme problemleri. Farklı sebepleri konuşulmasına rağmen en önemli etkenlerin başında stres gelmektedir. Özellikle uykuya dalmadan önce alınan alkolün, yoğun kafein ve sigara kullanımının, kokain ve ekstazi bağımlılığının bruksizm gelişme riskini artırdığını bildiren çalışmalar olsa da kesin bir kanıta yok.”

Splint diş sıkma sorununu tedavi etmez
Bruksizmin tedavisi dişhekimleri tarafından, detaylı muayenenizi ile yapıldığını belirten Tüfekçi,  tedavide ‘Splint’ adı verilen apareylerin kullanıldığını söyledi.   Splintlerin dişhekimi tarafından ağzınızdan alınan ölçüye göre hazırlatıldığını kaydeden Tüfekçi, “Bruksizim için yapılan bu apareyler rahatsızlığın tedavisinde kullanılmasına rağmen bruksizmi ortadan kaldırmaz sadece olası etkilerinden kişiyi korur” dedi. 

Eksik dişler şikayetleri ortadan kaldırabiliyor
Günlük hayatta yaşanılan stres, önemli bir bruksizm nedeni olarak görüldüğünden , stresi azaltmaya faydası dokunabilecek etkinliklerin yapılmasını tavsiye ettiğini dile getiren Tüfekçi, “Dişlerdeki çapraşıklıklar ve çenelerdeki kapanış bozuklukları da bazen bu rahatsızlıklara sebep olabileceği düşünüldüğünden, bu rahatsızlıkların düzelttirilmesi ya da ağızdaki eksik dişlerin yaptırılması da şikayetlerin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.”

Botox ile diş sıkma önlenebiliyor
Diş hekimlerinin burksizm rahatsızlıklarının tedavisinde psikiyatristlerle de beraber çalıştığını vurgulayan Tüfekçi, hastaların bu sebeple dişlerini kaybedecek kadar ileri düzeyde diş sıkmaları yada gıcırdatmaları durumunda psikiyatristler ilaç kullanmayı da tercih edebildiklerini söyledi. Hipnoz tedavileri yada NLP yaklaşımlarından da olumlu sonuçlar alındığını vurgulayan Tüfekçi, “Plastik cerrahide ve dermatoloji de başarı ile kullanılan Botox ilacını, çiğneme kasları üzerinde kullanarak, hastanın diş gıcırdatmasına da engel olunabiliyor. Botox uygulanan bruksizm olgularında kişiler yemek yeme esnasında çiğneme kuvvetlerinde kayıp olduğundan şikayet etseler de sonuç çok tatmin edici. Botox uygulanmasıyla kişiler yaklaşık 4- 5 ay bruksizmin zararlı etkilerinden korunuyor. Bruksizm hastalarının pek çoğunda artan kas aktivitesine bağlı olarak dışarıdan dahi gözlenebilen bir yüz profilinde değişme de olabiliyor. Tedavi de kullanılan Botox oluşan bu kas hiperaktivitesine bağlı görünüşü de eski haline getiriyor” şeklinde konuştu.