BU KEZ ELMAYI YEMEYİN!

Çocukken hep masallar anlatılırdı bize, içlerinde kötülerin türlü çeşitli oyunlar oynayıp, sonunda iyilerin kazandığı mutlu sonlarla biten. 

Kötüler, türlü çeşitli şekilde karşımıza çıkardı. Kimisinde Sindrella’nın üvey annesi ve kız kardeşleri gibi kendilerini belli eder, kimilerinde ise Pamuk Prenses’in  üvey annesi gibi kılık değiştiren türden. 

Pamuk Prenses’in kılık değiştiren üvey annesi, zehiri parlak, canlı ve kırmızı bir elma ile sunar. Elmanın ışıltısı, sepette duruşu, doğal ve sade oluşu Prensesi etkiler ve alır eline, bir ısırıkla derin uykuya dalardı. 

Kılık değiştirmek aslında aynen Kırmızı Başlıklı Kız masalından da hatırlayacağımız gibi, büyük annesi yerine geçen kurt, kötülerin şekil değiştirip sevimli bir hale bürünmesi ile yapılanları anlatır bizlere. 

Peki bu kostümlü kötülük aslında gözler önündeyken,  dünyayı nasıl iyilik kurtaracak?

Masallarda sunulan elma, günümüzde de sağlıkla ilgili bir simge gibi kullanılıyor. Yani sağlıklı yaşam adı altında kostüm giymiş cadıların sunduğu elmaları yiyor insanlar. 

Eğitimi, bilgisi ve yeterliliği olmayan medyada görünen bazı kişiler sağlıklı yaşamı, beslenmeyi ve psikolojiyi anlatmaya kalkıyor. 

Maalesef insanlar da aynı masallarda olduğu gibi elmadan hiç düşünmeden kocaman bir ısırık alıveriyorlar. Ne olacak ki, doğal diyorlar içine zerk edilen zehiri düşünmeden, derin uykuya dalıyorlar. Ancak bu kez masalda değil, gerçek hayatta sağlıklarından olabiliyorlar. 

Masaldaki yedi cüceler, gelip prensesi kurtarıp uykudan uyandırması için prensi beklediği fanusa alsa da gerçek hayatta, hastanede tedavi sürecinde belki de sevdiklerimizin bizim başımızda nasıl hüzünlenebileceğini düşünmüyoruz. 

Artık bu kez  elmayı yemeyin. 

Sağlığınız için, sevdikleriniz için, bilinçli bir toplum için bu kılık değiştirmiş kurtların ve cadıların oyunlarına gelmeyin! 

Masallar çocukken, uyumak için  anlatılsa da, aslında uyandırmak içindir tüm çabalar. Hayatımızda asıl korunmamız gereken, aynı masallardaki gibi, bize sepette elma sunan kılık değiştirmiş çıkarcı insanlardır.

Sağlık her şeyden daha değerli, eğitimi olmayan, sertifikalarla ortada dolaşan bu sözde uzmanlardan uzak durmak çok önemli. 

Türlü çeşitli uydurulan diyetler, bilmedikleri karışımlar, spor yapıyoruz diye başkasından eğitim aldığı halde size eğitim satanlar, beslenmeden anlamayıp sağlıklı beslenmeyi anlatmaya kalkanlar, yani önce diplomalarına bakın, sonra da bilimsel çalışmalarına, daha da bitmedi araştırmaya ve şüphe etmeye devam edin. Çünkü, diplomada tek başına güven vermesin size, mutlaka şüphe ile yaklaşın. Branşı dışında bilgi verenlere karşı da ayrıca kendinizi koruyun. 

Sağlıklı yaşam bilinci oluşturmak için çocuklarınızdan başlayıp, bu farkındalığı oluşturmak için kendinizi ve sevdiklerinizi bu kötü niyetli kişilerden koruyun. 

Elmadan ısırık almadan önce bu işin birilerinin önerisi, reklamı ve çıkarı için olup olmadığını iyice araştırıp öyle karar verin. 

Siz geleceksiniz, sağlıklı gelecek için bu bilinci çevrenize de yayın. Gerçek elmayı sağlıklı şekilde ısırmak, sizin elinizde …