BÖCEK YEMEK İSTEMİYORSANIZ

Dünya mutfakları çeşitlilik gösteriyor. Her ülkede farklı lezzetler sunuluyor. Bunların içerisinde Meksika ile ilgili bir öğrendiklerim beni biraz şaşırttı. Çünkü, böcekleri ve kurtların yenildiği ülke genellikle Uzak Doğu ülkeleri olurken, Meksika’yı acılarıyla bilirdim. 

Kal Penn ile Büyük Resim isimli belgeselde; karıncalar, uçan karıncalar, çekirgeler, solucanlar ve kurtçuklar soslarla nasıl sevilerek yenildiği anlatıyordu. 2000 tür yenilebilir böcek ve solucanların olduğu ve 2 milyardan fazla insanın çoktan böcek yediği de dikkat çekenlerdendi. 

Protein kaynağı olan bir çekirge, hamburger ile eşdeğer tutulurken, kalori olarak daha az olduğu da vurgulanan bilgilerden biriydi. 

Bu belgeseli izlerken özellikle vurgulanan bir nokta dikkatimi çekti. Tükenen protein kaynakları nedeniyle insanlar besinlerin tüketiminde değişikliklere doğru yöneliyordu. 

Bu böcekleri yemekle vücudumuza farklı mikroorganizmalar almıyor muyuz? Protein kaynakları neden tükeniyor? gibi birçok soru aklımda uçuştu. 

Gündemimizde hep “Et yensin mi yenmesin mi?” olurken, protein kaynaklarının tükendiğine hiç deniğinilmiyor. Hayvanları yetiştirmek, korumak ve beslenme sorunu yaşamamak için bunları konuşmaya başlamalıyız. 

Böcek yemek istemiyorsanız, hayvanlara sahip çıkmalı ve hayvancılığı desteklemek zorundayız.