TÜRKİYE’NİN BU ALANDA İLK İZSİZ AMELİYATI

Ege Üniversitesi’nde Türkiye’nin ilk ağız içi – dudak altı tiroid ameliyatı gerçekleştirildi. Böylelikle, hastanın herhangi bir yerinden görülebilen bir ameliyat izi olmadan tiroid bezi sorunsuz alınmış oldu. 

Günümüzde Tayland, Çin ve Güney Kore başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, Singapur, İtalya ve Meksika’da uygulanan bu yöntem artık Türkiye’de de uygulanıyor. Hasta, boyunda iz olmaksızın gerçekleştirilen ameliyatının ertesi günü taburcu olup, normal hayatına geri dönüyor.

Tiroid ameliyatlarının boyunda bir kesiden gerçekleştirildiğini söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahisi Biriminden Doç.  Dr. Özer Makay, “Ancak teknolojinin ilerlemesiyle, yıllardır boyunda iz olmaksızın tiroid ameliyatları ile ilgili gelişmeler mevcut. Bu gelişmeler, ilk meyvelerini Japonya, Güney Kore, Çin ve Tayland gibi Uzakdoğu ülkelerinde verdi. Koltukaltından küçük kesiler eşliğinde gerçekleştirilen ameliyatlarla başlayan bu süreç günümüze kadar ağız içerisinden, dudağın altından küçük kesilerle yapılan endoskopik ameliyatlarla devam etti. Bu özellikli girişimde; dudağın hemen altından girilerek özel aletlerle boyuna olan kısa mesafeye tünel oluşturulmakta ve kamera eşliğinde klasik kapalı cerrahi aletler eşliğinde sorunlu tiroid bezi alınıyor” dedi. 

Ege Üniversitesi’nde yıllardır endokrin cerrahisinde inovasyon için çalışan Doç. Dr. Özer Makay, şu bilgileri verdi: “Bundan yaklaşık on yıl önce böbreküstü bezinin ameliyatlarını kapalı yöntemle uygulamaya başladık. Ardından tiroid ve paratiroid ameliyatlarında video-endoskopik ameliyatlarına başladık. Robotik cerrahiyi böbreküstü ve paratiroid bezi hastalıkları ile buluşturduk. Gerekli bilimsel alt yapıyı oluşturduktan sonra, izsiz ağız içi endoskopik tiroid ameliyatını, ilk olarak Paris’te bir kadavrada gerçekleştirdik. Ardından bilimsel toplantılarda konuyu enine boyuna ele aldık ve tartıştık. Geçtiğimiz yıl itibarıyla ameliyatın etkinliği ile ilgili bilimsel verilerin iyice artması ile gözlemci olarak tekniğin en sık uygulandığı Tayland’daki kliniği ziyaret ettik ve yöntemin yararlılığına inancımız tam olarak ülkemize geri döndük. Günümüzde, uygun hastalarımızda, gizli yerlerden  yani koltukaltı ve ağız içi-dudak altı erişimli tiroid ameliyatlarını rutin olarak uyguluyoruz.”