TÜRKİYE İLE GÖZ GÖZE

‘Türkiye ile Göz Göze’ projesi dahilinde Türkiye’yi dolaşan Dünya Göz Grubunun tırı bu kapsamda ulaşamayana ulaşmayı hedeflerken, Türkiye’nin göz haritasını çıkartıyor.

Sosyal sorumluluk projeleri dahilinde ‘Türkiye ile Göz Göze’ projesi ile ücretsiz tarama yapan Dünya Göz Grubu Ankara festivali kapsamında katılımını gerçekleştirdi. Temel sloganı ‘Ulaşamayana ulaşmak’ olan proje 4 yıldır devam ediyor. 50 ilde ve 150 ilçede 250 bin insanı muayene ederek 60 bin gözlük dağıttıklarını belirten Proje Yönetmeni Selçuk Eken, hayatında hiç muayene olmamış hastaları muayene ederek gözlük verdiklerini kaydetti. Eken, 1 milyona yakın ilaç dağıttıklarını vurguladı. Database oluşacak şekilde bir form doldurduklarını böylece Türkiye’nin göz haritasını çıkartacaklarına dikkat çekti. 81 ili tamamlandıktan sonra tekrar dolaşılmaya devam edileceğini anlattı. Gittikleri her noktada yoğun bir ilgi ve sevgi ile karşılaştıklarını, tüm doktorların ve ekibin sosyal sorumluluk bilincinin gururunu yaşadıklarını sözlerine ekledi. Göz ile ilgili Dünya’da ilk defa böyle bir çalışma gerçekleştirildiğini anlatan Eken, 81 ili kapsayan projede 31 ilin kaldığını belirtti.

Doktorlar Gönüllü Katılıyor
3 yıldır Dünya Göz Hastanesinde çalışan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aslıhan Öztürk, pediatrik oftalmoloji ve şaşılık üzerine branşlaşmayı tercih ettiğini söyledi. ‘Türkiye ile Göz Göze’ projesinde görev almayı gönüllü olarak istediğini dile getiren Op. Dr. Öztürk, muayenelerde göz bozukluklarına çok sık rastlandığına; ancak en önemli rahatsızlığın çocuklarda göz tembelliği olduğuna dikkat çekti. İleri yaşta tedavisi olmayan bu rahatsızlığın erken yaşta kapama tedavisi ile düzetildiğini kaydeden Op. Dr. Öztürk, “Her gün 4-5 çocukta göz tembelliği saptıyoruz. Çocukların en geç 2 yaşında göz muayenesi olması gerekiyor. Hayatında ilk defa muayene olan hastalarda glokom, katarakt saptandığında belediyeler ile anlaşma yapılıyor. Bu hastalardan hiç bir ücret almadan ameliyatlarını hastanemizde yapıyoruz. Mağdur durumda olan hastalara ilaç ve gözlük verildiğinde yaşanan mutluluğu paylaşmak çok güzel bir duygu” dedi.

Dünya Göz Hastanesi’nin 12 şubede 120 doktor ile dünyanın en büyük göz hastanesi kompleksi olduğunu belirten Op. Dr. Öztürk, “Ameliyathaneleri sadece göz için dizayn edilmiş; bu durum sterilite açısından önemli. Ameliyathanede dezenfeksiyon ve sterilizasyona verilen önem sayesinde ameliyat sonrası komplikasyon oranımız çok düşük. En iyi ve en yeni cihazları alıyoruz. Katarakt ameliyatında göze American FDA onaylı gözün doğal merceğine en yakın özelliklere sahip mercek kullanıyoruz. Kaliteden kaçmıyoruz. Danışma ve randevu almak için özel çağrı merkezimiz ve acil durumlar için hastanelerimizde 24 saat boyunca uzman doktorlarımız var. Bütün göz ameliyatlarında iyiyiz. Ayrıca 19 ayrı alt branşta uzmanlaşmış hekim kadromuz mevcut ve hastada hangi göz hastalığı saptanmışsa o alanda branşlaşmış hekime yönlendiriliyor” şeklinde konuştu.