ÇORUM’DA HASTANE ATAĞI

Çorum’daki hastanelerin birleşmesi ve yeni hastane yatırımları hakkında Sağlık Dergisine bilgi veren Çorum Vali Yardımcısı İsmail Çorumluoğlu, sağlık turizminde önde gelen merkezlerden biri olacaklarını söyledi.

Çorum sağlık yönünden değişim içinde, birleşen hastaneler sıkıntıyı aşmak için çalışmalar sürüyor. Hastanelerin birleşmesiyle sağlık sıkıntısının aşıldığını dile getiren Çorum Vali Yardımcısı İsmail Çorumluoğlu, Çorum’da büyükşehirlerde yaşanan trafik sorunu olmadığını hastaneye ulaşmanın zor olmadığını kaydetti. Tam donanımlı bir hizmet vermek için Hasan Paşa Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum Hastanesi, Çorum Devlet Hastanesi çatısı altında buluşarak bunu başarmayı hedeflediklerini vurgulayan Çorumluoğlu, “Hasan Paşa Devlet Hastanesinin yerine Göğüs Hastalıkları Hastanesi binasına taşınacak, böylece çevre illerde hizmet verir konuma gelecek. Ancak Ahmet Hamoğlu ile görüştük, bu yaz sonunda yaptığı hastane bitireceğinin sözünü aldık. Göğüs Hastalıkları Hastanesi binasına Diş ve Ağız Sağlığı Hastanesi açılacak. Devlet Hastanesinin inşaatı bitti ve böylece modern bir binaya kavuştu. Şimdi de Kadın Doğum Hastanesi ile entegre oluşturacak şekilde koridorla bağlanıp, yönetimi de entegre olacak” dedi.
Tarım Müdürlüğü ile görüştüklerini hizmet verdiği alanda bölge hastanesi kurulacağını ve yer tahsisini yaptıklarını belirten Çorumluoğlu, 130 dönümlük alana bölge hastanesi kurulacak ve bu hastane tıp fakültesine temeli teşkil edeceğini vurguladı. Öğretim görevlisi bulmakta zorluk çekildiği için tıp fakültesinin kurulmasını geciktirdiğini ifade eden Çorumluoğlu, Celilkırı köyü mevkiinde 4700 dönümlük bir alan tahsis ettiklerini söyledi. Ankara yolu üzerinde yol kenarında olan yerin ulaşımının kolay olmasının da tercih edilme sebebi olduğunu kaydeden Çorumluoğlu, şehrin Sungurlu tarafına doğru genişlediğine dikkat çekti.

Çorum Sağlık Turizminde Olacak
Kene konusunda verdikleri uğraşın karşılığını alamadıklarını ileten Çorumluoğlu, “Bu konuda bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Broşür dağıtarak, sprey dağıttık. Vatandaşlarımıza açık renkli giyinin diyoruz” şeklinde konuştu. Alımların bazılarını Kamu İhale Kurumu ile bazılarını da doğrudan yaptıklarını dile getiren Çorumluoğlu, sistemi hızlandırıcı işler yaptıklarını kaydetti.

Sağlık turizminde Çorum’un geliştiğini dile getiren Çorumluoğlu, Türkiye’deki sağlık gelişimi çok güzel gelişmeler yaşandığını ve bunun umut verdiğini kaydetti. Turist hem tedavi hem de turizm için Hattuşa, Boğazkale Yazılıkaya, Alacahöyük gibi gezilecek yerlerin olduğunu vurgulayan Çorumluoğlu, büyük şehirlerde aşırı yüklenme olduğunu ve bunu Anadolu’ya yayılmasının gerektiğine dikkat çekti. Çorum sanayisinin sağlık alanında gelişmesinin umut verici olduğunu
İfade eden Çorumluoğlu, “Sağlık alanında ertelenmeyecek bir sektör. Bundan sonra genişleyerek büyüyen atılımlar olacaktır” dedi.