TÜDER GENEL KURULU

Tıbbi Malzeme ve Cihaz Üreticileri Derneği’nin olağan genel kurulu 7 Mayıs tarihinde Ankara Kent Otel’de gerçekleştirildi.

7 Mayıs tarihinde Ankara Kent Otelde, Tıbbi Malzeme ve Cihaz Üreticileri Derneği (TÜDER) Genel Kurulu gerçekleştirildi. Toplantıda önceki dönemde yapılanlar konuşulup değerlendirildi. 82 üyesi bulunan dernek üyelerine bu sene yeni bir uygulama daha getirildi, TÜYAP’ta yapılacak yeni düzenleme ile sabit fiyat uygulaması yapılmaya başlandı.
Geçmiş dönemi değerlendiren TÜDER Başkanı Mustafa Daşcı şöyle konuştu: “Medikal firmalar her konuşmada sorunlarını ifade ediyor ancak herkesi sorunu birbirini tutmuyor. Her hangi bir sorun için davet ettiğimizde o sorun beni ilgilendirmediğini düşünerek, sorunların çözüm noktasında katılım oranlarımız çok düşük oluyor. Sorunu bize Pazar payımızın yüzde 97’si devlete ait olduğu için sorun yaratanda devlet tarafından oluyor. Bürokrasi ve siyasi insanlar kalabalık olunca bir güç olarak görüyor. Sorunu azami olarak çözümü için güç sarf ediyor. Bireysel olarak sorun çözümsüz kalıyor. Birimizin sorunu hepimizin sorunu bakış açısıyla yaklaşmalıyız. Bana gelen hiçbir sorunu sorunu tek başıma cevaplamıyorum. Yönetim kurulu toplanarak cevap veriyoruz.”

“TÜDER Elit Bir Topluluk”
Üyelerin katılımının azlığından yakınan TÜDER Genel Sekreteri Necati Kaya, “Gemisini kurtaran kaptan tek başına yol almaya çalışıyor. Yalnız başına yol alanların batacağından eminim. Yavaş yavaşta suyun altına gidiyor. TÜDER elit bir topluluk. Üreticinin yönü sivil toplum örgütlerine daha yakın olmalı. Sorunlarımız daha fazla, yüzde 90 ithalata olurken yüzde 10 üreticilere kalıyor. Derneğin yapısı yan yana olmaktan sırt sırat varmekten yana değiliz hala. Başkanımız Mustafa Daşcı birçok kapı açıyor, gidip görüşemediğimiz toplantı yapmadığımız, fikirlerimizi bildirmediğimiz kurum ve kuruluş yok, kalmadı. Ama dernek olarak toplantılara üyelerimizin katılımı çok önemli” dedi.

Başkan Mustafa Daşcı Seçildi
Oy birliği ile Mustafa Daşcı başkanlığa seçildi. TÜDER Yönetim Kurulu üyeleri şöyle: Mustafa Daşcı, Mustafa Sayın, Necati Kaya, Ahmet Fethi Polat, Kamil Saruhan, Murat Üzümcü, Ömer Biçer.

Sorunlarınıza Sahip Çıkın
TÜDER Başkanı Mustafa Daşcı tekrar seçilmesinin ardından şöyle konuştu: “Dernek olarak az yol almadık. Bazı sorunlar üyelere ulaşmadan çözümlüyor. Sorunlarına siz sahip çıkmazsanız, sizin adınıza sahip çıkanlarda geriye çekildiğinde, iş işten geçmiş olur. Üyelerimizin SGK’dan 2007 yılından bu yana alacakları var. SGK çok farklı bir çalışma yapıyor. Bu çalışmalara üyelerimizi davet ettiğimizde kendi ürün portföylerinde olmadığı için destek vermiyor” şeklinde konuştu. Sağlık Bakanlığı Strateji Daire Başkanlığı’nda yeni bir uygulama yapıldı. Buna göre ödemeler havuzu oluşturuldu ve hastanelere aylık olarak ödeme yapılıyor” şeklinde konuştu.
http://www.tuder.org.tr/