85 BİN APANDİSİT AMELİYATININ YÜZDE KAÇI GEREKSİZ?

Türkiye’de geçen yıl 85 bin 350 apandisit ameliyatının yapıldığını açıklayan Atatürk Eğitim ve Araştırması Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülnur Güler, Performans sisteminin gereksiz apandisit ameliyatlarına neden olup olmadığını araştırdıklarını belirtti.

Performans sisteminin gereksiz apandisit ameliyatlarına neden olup olmadığını araştırmak için Etlik İhtisas Hastanesinden Doç. Dr. Mehmet Kılıç’la birlikte bir çalışma yaptıklarını anlatan Atatürk Eğitim ve Araştırması Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülnur Güler, ” Türkiye’de geçen yıl 85 bin 350 apandesit ameliyatı yapıldı. 42 hastaneden apandisit patoloji raporlarını aldık. 3 bin 437 hastanın raporunu inceledik. Buna göre sadece yüzde 14.7’sinin negatif apendektomi, yani gereksiz apandisit ameliyatı yapıldığı belirlendi. Dünyada da bu oran yüzde 15. Ülkemizde bunun makul sınırlar içinde olduğu görüldü” dedi.

“42 Hastanenin 29’u Devlet Hastaneleri, 7’si Özel Hastane, 6’sı Da Üniversite Hastanesi”
Hastanelere göre araştırma sonuçlarını açıklayan Doç. Dr. Mehmet Kılıç, şöyle konuştu: “42 hastanenin 29’u devlet hastaneleri, 7’si özel hastane, 6’sı da üniversite hastanesi. Devlet hastanelerinde negatif apendektomi oranı yüzde 13, üniversite hastanelerinde yüzde 18.5, özel hastanelerde ise bu oran yüzde 20.8.”

“Yüzde 100 Kesin Tanı Mümkün Değil”
Gereksiz apandisit ameliyatının nedenlerinden birinin hiçbir şekilde yüzde 100 tanının konulamaması olduğunu dile getiren Doç. Dr. Kılıç, “Hasta şikayetleri dinleniyor, tahlil ve tetkikler yapılıyor ancak yine de yüzde 100 kesin tanı koyulamıyor. Gereksiz apandisit ameliyatların patoloji sonuçlarının bazılarından tümör, parazit çıktı” dedi.

Kadınlarda Daha Fazla
Doç. Dr. Mehmet Kılıç, gereksiz apandisit ameliyat oranının üreme çağındaki kadınlarda daha fazla olduğunu söyledi. Tüm dünyada da durumun böyle olduğunu dile getiren Doç. Dr. Kılıç, bunun nedeni olarak da kadın hastalıklarındaki sorunların tanıyı zorlaştırmasını gösterdi. Doç. Dr. Kılıç ve Prof. Dr. Güler, araştırma sonuçlarından performans sisteminin gereksiz apandisit ameliyatına neden olmadığını sonucunun çıktığını aktardı.