TIP ÖĞRENCİLERİNDEN BİLİME KATKI

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Bilim Günlerinde, kısıtlı imkanlarla büyük işlere imza atmaya devam ediyorlar. 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Cerrahpaşa Bilim Günleri, 8-9 Mart 2014 tarihinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü (ÖBAK) tarafından gerçekleştirilecek. Sadece araştırma sunumlarının kabul edildiği kongrede, çok değerli üç isim var, Doç. Dr. Eda Cengiz, Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Hasan Yazıcı yer alacak.

Tıp fakültesi öğrencilerinin kısıtlı imkanlarla geleneksel hale getirmeye çalıştıkları bilim günlerine alanında uzman bilim insanları da destek oluyor. Türkiye’nin her yerinden bilimle ilgilenen herkesin katıldığı Bilim Günlerinde, tıp ve bilim dünyasına bir şeyler katmaya çalışan öğrenciler bu yolla çalışmalarını, emeklerini meslektaşlarına göstermiş ve bu yolda ilerlemek isteyenlere örnek olmuş oluyor. Sunumlarını öğrencilerden, asistanlardan, doktorlardan ve profesörlerden oluşan bir topluluk önünde sunma fırsatı bulan öğrenciler, kendilerini bilim dünyasına erkenden hazırlamış oluyor.  
Cerrahpaşa Bilim Günlerinin açılış konuşmasını Behçet Hastalığı hakkında yaptığı önemli çalışmalara imza atmış, Cerrahpaşa’nın en saygın hocalarından olan Türkiye Bilimler Akademisi asil üyesi Prof. Dr. Hasan Yazıcı yapacaktır.


Yale Üniversitesi’nden Öğrenciler için Geliyor
1995 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun olan Eda Cengiz, Kadın Doğum ve Jinekoloji dalında Zeynep Kamil Eğitim ve Hastanesi’nde asistanlık yaptıktan sonra, Chicago Cook County Çocuk Hastanesi’nde Pediatri dalında asistanlık yapmıştır. Kariyerini Pediatri ile Pediatrik Endokrinoloji ve Metabolizma dallarında yoğunlaştıran Eda Cengiz, öğrencilik yıllarından itibaren ulusal ve uluslararası birçok araştırmada görev almış, uluslararası birçok kongrede sunum yapmış ve tıpta önemli birçok topluluğa üyedir. Şimdilerde ise Yale Üniversitesi’nde Yardımcı Doçentliğini yapmaktadır.
Adını “yapay pankreas” araştırmalarıyla dünyaya duyuran Eda Cengiz, dünyaca ünlü Tip 1 Diyabet araştırmalarında önde gelen Jüvenil Diyabet Araştırma Kurumu’nun (JDRF – http://jdrf.org/) yürüttüğü “Yapay Pankreas Projesi”ne (http://www.artificialpancreasproject.com/) katılmış ve çalışmalarıyla katkıda bulunmuştur. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=eda+cengiz) FDA tarafından onaylanan yapay pankreas Tip 1 Diyabet hastaları için çok umut verici bir yöntemdir (http://www.fda.gov/MedicalDevices/ProductsandMedicalProcedures/HomeHealthandConsumer/ConsumerProducts/ArtificialPancreas/default.htm)


Yüz Nakli Çalışmalarını Anlataracak Öğrencilere Vizyon Kazandıracak
Başarısı ve ünü yurt dışına yayılmış, Türkiye’nin en başarılı cerrahlarından Prof. Dr. Ömer Özkan da bir diğer onur konuğu olacak.  Ankara Cumhuriyet Lisesi’nden 1988’de mezun olan Ömer Özkan tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1995’de, uzmanlık eğitimini 1995-2001 arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. 2004 yılında yardımcı doçent, 2006 yılında doçent olmuş, 2004 yılında 6 ay süreyle Japonya’da Tokyo Üniversitesi’nde Perforator Flepler ve Supermikrocerrahi, daha sonra yine 6 aylık süreyle Tayvan I/Shou Universitesi, E-Da Hastanesi’nde Plastik cerrrahi ve el cerrahisi klinik fellow’luğu yapmıştır. 2006 yılında EURAPS Young Plastic Surgeons 3 aylık burs çerçevesinde Almanya Münih’te Bogenhausen Technical University’de fellow’luk yapmış ve 2002 PSEF (Plastic Surgery Educational Foundation) Scientific Essay Contest Junior Basic Science Ödülü, 2005 EURAPS Young Plastic Surgeons Scholarship bursu ve 2007 yılında Akdeniz Üniversitesi Teşvik ödülünü almıştır.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi, Türkiye’nin ilk çift kol naklini ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye’nin ilk tam yüz naklini de ekibiyle birlikte gerçekleştirmiştir.
Bilim Günlerine dair her şeyi http://ctfobak.com/tr/ sitesinde bulabilirsiniz.

Bilim Günlerini düzenleyen ekip:

Berçemhan Yazırlı,İrem Yanık,Büşranur Ağaç,Burak İsal ,Özgür Bölükbaşı,Feyza Çukurova,Melike Keskin,Özüm Demir, Selin Ercan,Gülçin Baş, Merve Ümran Yılmaz, Ahmet Ural, Pek Özçivit, Aylin Irmak Kuruç, Rüya Kesen, Ahmet Can Selçuk, İbrahim Baloğlu, Furkan Yüzbaşıoğlu, Kaancan Deniz, İrem Yenidoğan, A. Serkan Emekli, Cemre Özdemir, Ilvana Caklovıca, Serdar Akkol,Bekir Burak Kılboz, Murat Yüce, Mert Tanal, Mehmet Köstek,Beril Tülü, Kıvanç Yangı