ORGAN ANKETİ İLE BAĞIŞ DÜŞÜKLÜĞÜ ARAŞTIRILIYOR

Sağlık Bakanlığı organ bağışı sayısının çok düşük olmasının nedenlerini bir yıl sürecek anket ile araştırmaya başladı.
Organ bağışı sayısının çok düşük olduğunu belirleyen Sağlık Bakanlığı bunun nedenlerini araştırmak için bir anket hazırladı. Bakanlık, özellikle organ bağışlamak istemeyen ailelere “Neden?” diye soracak. Bakanlık, Türkiye’de yaklaşık 20 bin kişinin organ nakli beklediğini belirledi. Milyon nüfus başına organ bağışı sayısının sadece 3.6 olarak tespit edildiğini belirten bakanlık yetkilileri bu rakamın kadavradan organ bağışı ihtiyacının çok altında olduğunu söyledi. Bu nedenle Türkiye’de organ bağışını artırmak için etkin çalışmalar yapılması gerektiğine karar veren bakanlık anket yapılmasına karar verdi. Organ bağışı kararını etkileyen faktörleri belirlemek için beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin ailelerine organ bağışını reddetmeleri ya da kabul etmeleriyle ilgili anket yapılacak.
Bağışlamıyorum Çünkü…
Bağış yapan ve yapmayanlara da bunun nedenleri sorulacak. Ankette, “yakınımın organlarını bağışlıyorum çünkü” ya da “yakınımın organlarını bağışlamıyorum çünkü” bölümlerinin bulunuyor. Bakanlık, özellikle organ bağışlamak istemeyen ailelere sebebini soracak. Ankette yer alan soruların seçeneklerinden bazıları şöyle:
“Yakınımın organlarını bağışlamıyorum çünkü; ‘organ bağışından korktuğum için’, ‘dini nedenlerden dolayı’, ‘maddi bir karşılığı olmadığı için’, ‘din adamlarını bu konuda vermiş olduğu olumsuz vaazlar nedeni ile’, ‘bağışlanan organların kimlere gittiğini bilmediğim için’, ‘bağışladığım organların organ mafyasının eline geçebileceğine inandığım için’, ‘ bağışlanan organlar ile ilgili devlet kontrolünde bir sistem olduğuna inanmadığım için’, ‘organ bağışıyla vücut bütünlüğünün bozulacağına inandığım için’, ‘ailem izin vermediği için’.”
Ocak 2012’den 31 Aralık 2012’ye Kadar
Ocak 2012’de başlayan anket çalışması 31 Aralık 2012’ye kadar sürecek. Organ bağışı yapmak istemeyenlerin, sorulara, “tamamen katılıyorum”, “katılıyorum”, “katılmıyorum”, “kesinlikle katılmıyorum”, “fikrim yok” yanıtlarından birini vermesi istenecek.