LABORATUARDA SON NOKTA

Amerika’da Chicago Northwestern Üniversitesinde görev yapan Dr. Rıdvan Seçkin Özen aynı zaman da yeni açılan ve genetik laboratuar alanında çok iddialı olan Dr. Pakize İ. Tarzi PGT Laboratuvarı ve İstanbul Laboratuarları hakkında Sağlık Dergisi muhabiri Esra Öz’e bilgi verdi.

Türkiye genelinde ortaklarının olduğu, İstanbul Laboratuarları adı altında yeni bir laboratuar kuruldu .Bu laboratuar biyokimya, mikrobiyoloji , immünoloji, patoloji ve genetik üzerine bölümlerinin yer aldığı tam teşekküllü olan laboratuar, aynı zamanda Pakize Tarzi Laboratuarları güvencesi altında hizmet sunuyor.

Yapılan testlerin referans olarak değer taşıyabileceği ve bunu yaparken yurt içi ve yurt dışı merkezlerle birlikte çalıştıklarını dile getiren Genetik Uzmanı Dr. Rıdvan Seçkin Özen, testlerin başarısını gördüklerinde ona göre kredilendirileceğini ve böylece üniversitelerle de birlikte çalışıp referans olarak gösterilecek bir laboratuar olmayı hedeflediklerini ifade etti. Bir ay önce kurulan laboratuarın, genetik bölümünde hem moleküler genetik hem de sitogenetik alanında testler yapıldığını vurgulayan Dr. Özen, yurtiçindeki ve yurtdışındaki üniversiteler arası itibarı olan, yeni çalışmalar yapılan bir merkez olmayı hedeflediklerini belirtti. Dr. Özen laboratuarları hakkında şunları söyledi, “Genetik Tanı alanında uzmanlaşmış ve geniş tecrübeleriyle itibar kazanmış elemanların yer aldığı bir kadroya sahip oluyoruz. Oluşturulan test panelleri için hazır kit bağımlılığı içerisinde kalmayıp, kendi standart deneylerini ve standart testlerini de oluşturabilecek kapasiteye sahibiz. Amacımız test sonucu veren bir laboratuar olmanın ötesinde bilgilendirici ve yönlendirici bir rapor verebilen Tanı Merkezi olmak, bunu yaparken çeşitli laboratuar ve klinik verileri bir arada değerlendirerek hekimlerin ve dolayısıyla hastaların test sonuçlarından azami yararlanabilmesini sağlamak istiyoruz. Sadece sık görülen hastalıklarda değil aynı zamanda nadir görülen hastalıkların da laboratuar tanılarının yapılabildiği ve yönlendirilebildiği bir referans merkez olmayı hedefledik. Türkiye’ye uluslararası alanda itibarlı ve kalıcı bir değer kazandırmayı amaçlıyoruz.”

Uluslararası Reprodüktif Genetik Merkezi
6 yıl Amerika’da Şikago Reprodüktif Genetik Enstitüsünde görev yapan Dr. Rıdvan Seçkin Özen, Türkiye’de Uluslararası Reprodüktif Genetik Merkezi (International Reproductive Genetics Center) adı altında merkez açıklarını ifade eden Özen, bu merkezin hem ülke içi hem de ülke dışı üniversitelerin, hastanelerin ve özel merkezlerin bilgilenerek servis alabildikleri ve birlikte bilimsel çalışmalar yapabildikleri güvenilir bir merkez olduğunu sile getirdi. Şikago`da Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) konusunda dünya genelinde referans merkezi haline geldiklerini belirten Dr. Rıdvan Seçkin Özen, “Bir takım halinde büyük özveri göstererek Şikago da PGT alanında dünya genelinde her yönüyle en gelişmiş yeri oluşturduk. Bu başarının daha da fazlasını ülkemizde sağlayabileceğimizi çok net olarak görebiliyorum. Ben bir bilim adamının veya daha geniş kapsamıyla bir aydının gerekli olanaklar sağlandığında, çalışmalarının ürünleri en güzel kendi ülkesinde alabileceğini düşünüyorum. Bu demek değil ki yabancı ülkelerde bu başarı mümkün değil, tüm dünyada yüzlerce çok başarılı insanlarımız var. Benim vurgulamak istediğim konu ülkemizin dinamiklerini öğrenmenin zaman alıyor oluşu ve bitirdikten sonra ise onları pratikte daha verimli işler haline getirmenin gerekliliği. Bunu yapmak maddi kaynak gerektiriyor. Ben kendimi bu imkana sahip olabilen ve dürüst insanlar ile çalışma imkanını yakalayabilen nadir şanslı insanlardan biri olarak görüyorum. Şimdi bu ülkenin kaynakları ve enerjisi ile çok daha büyük değerlerini bu ülkenin geleceğine kazandırabileceğimizi düşünüyorum. Kendilerini yurt dışı merkezlerin veya kişilerin bağlantı noktası olarak gösteren kurumlar şu an için ticari olarak çekiciliklerini arttırabiliyorlar ve sadece hizmet sektörü gelişimi anlayışı taşıyarak ülke içerisinde yerleşik bir değer katmış olmuyorlar. Biz Türk hekimlerinin kendi birikimlerini ortaya koyabilecekleri platformlar ile Türkiye’de, dünyada söz sahibi olabilen ve dünyanın izlemeye değer bulduğu ve sonraki jenerasyonlar ile daha da güçlenecek bir yapılanmayı bitirdiğimize inanıyoruz. Bunu yapabilmemizde en büyük desteği Dr. Pakize İ. Tarzi laboratuarlarından gördük. Sayın Doç. Dr. Nezih Hekim Bey bize bilimsel, ahlaki, saygınlık ve sözüne güvenilirlik dahil her konuda çok ciddi anlamda önderlik etti ve yolumuzu açtı. Kendisine ve onun kadar saygın tüm Dr. Pakize İ. Tarzi Laboratuarları üyelerine bir takım olarak çok teşekkür ediyoruz.”