İSTANBUL’DA YENİ BİR TIP FAKÜLTESİ: EĞİTİME DEĞİŞİK BİR VİZYON

Tıp fakültesinde eğitim alanların aynı zamanda yurt dışındaki en iyi hastanelerde eğitim alma imkanı sunduğunu belirten Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç, “Tıp Fakültemiz en az 5 bilim alanında dünya çapında araştırmalar üretecek laboratuar ve araştırma kadrosuna sahip olacak. Bu merkezlerdeki laboratuarlarda Cenevre Üniversitesi’nde kalp-damar cerrahı Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos, Yale Üniversitesi’nden beyin cerrahı Prof. Dr. Murat Günel gibi alanında en önde gelen isimlerin laboratuarları olacak, öğrenciler bu kişilerin yanında önemli tecrübeler edinecekler” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi, Türkiye’nin en iyi tıp fakültesi olmayı hedefliyor. Türkiye’nin en iyi öğrencilerine, güçlü bir akademik kadro ve başka birçok imkân sunarak, bilim insanı-hekim yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç, “Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi ile Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir afiliyasyon protokolü imzalandı. Türkiye’de ilk defa hem kurumsallaşmış bir üniversite hem de kurumsallaşmış bir hastaneler grubu bu şekilde güçlerini birleştirmiş oldu. Ayrıca bu işbirliği sayesinde öğrenciler klinik tecrübelerini eğitimlerinin sonraki yıllarında değil, daha ilk günden hastane içerisinde yer alarak edinecekler.

BAU Tıp 2013-2014 Akademik Yılı’nda ilk öğrencilerini alacak. Üniversite sınavında ilk 2 binden yerleştirilen öğrenciler tıp eğitimini yüzde 100 burslu olarak alabilecek. Ayrıca bu burs İngilizce hazırlık okuması gereken öğrencilerin yurt dışında hazırlık eğitimini karşılayacak” dedi.

Araştırmacı-Hekim Programı

Amaçlarının sadece bugünün hastalarını tedavi eden hekimler değil, yarının hastalıklarının çarelerini bulan öğrenciler yetiştirmek olduğunu belirten Kılıç, şu bilgileri verdi: “Bu yüzden BAU Tıp Fakültesi mezunlarının birer bilim insanı hekim olmaları için gerekli koşulları bir araya getiriyoruz. Öğrencilerimize program seçmeli yapı içerisinden üç seçenek sunuyoruz. Bunlar, 6 yıl süren, üstün kaliteli hekim yetiştiren M.D. (Medical Doctor) programı; 6+1 yıl yurt dışında araştırma odaklı ve bir bilimsel dergide makale yayını öngören Araştırmacı-Hekim programı; son olarak ise dünyanın her yerinde bilim insanı-hekim olarak çalışmayı sağlayacak M.D. – PhD. programı sunuyoruz. Fakültedeki en başarılı öğrencilerin tercih edeceği bu program, normalde 4 ek yıl süren doktora programını 6 yıllık tıp eğitimi içinde başlatarak toplamda 6+2 yıl şeklinde okuyacaklar. Tıp fakültesini bitirip doktora derslerini de vermiş olan bu öğrenciler BAU Tıp’ın yurt dışındaki ilişkili laboratuarlardan birinde doktora tezini yazıyor ve iki dereceyi daha kısa sürede tamamlıyor olacak. Üç programda da yine küresel zihinsel gelişim BAU Tıp için büyük önem arz ediyor. Bu nedenle tıp öğrencileri aynı zamanda felsefe, caz, sanat tarihi gibi alanlarda da BAU’nun ders zenginliğinden faydalanacaklar.

“Öğretim Üyelerimizi Türkiye’de İlk Olarak H Endeksi Kriterine Bakarak Alan Tıp Fakültesiyiz”

BAU Tıp öğrencileri Türkiye’nin en başarılı öğrencileri arasından seçilecek. Bu öğrencilere en iyi eğitimi sağlayacak öğretim üyelerini de seçerken büyük özen gösteriyoruz. Öğretim üyelerimizi Türkiye’de ilk olarak h endeksi (bilime katkı) kriterine bakarak alıyoruz. Bunun anlamı, BAU Tıpın bilim insanı-hekim yetiştirecek öğretim üyelerinin de kendi bilimsel araştırmacılıklarına göre seçiliyor olmaları.

“Tıp Fakültemiz En Az 5 Bilim Alanında Dünya Çapında Araştırmalar Üretecek”

Öğretim üyeleri ve program seçmeli yapısının yanı sıra, BAU Tıp, Göztepe Medical Park Hastanesi’nin yanında inşa etmiş olduğu Temel Tıp Bilimleri Binası ve onun bitişiğinde inşa edilmekte olan İleri Tıp Araştırmaları Merkezi ile Uygulamalı Tıp Araştırmaları Merkezleri ile dikkat çekici bir alan hazırladık. Tıp Fakültemiz en az 5 bilim alanında dünya çapında araştırmalar üretecek laboratuar ve araştırma kadrosuna sahip olacak. Bu merkezlerdeki laboratuarlarda Cenevre Üniversitesi’nde kalp-damar cerrahı Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos, Yale Üniversitesi’nden beyin cerrahı Prof. Dr. Murat Günel gibi alanında en önde gelen isimlerin laboratuarları olacak, öğrenciler bu kişilerin yanında önemli tecrübeler edinecekler. Bu laboratuarlarda özellikle moleküler, kök hücre, nöro-genetik, kalp ve damar cerrahisi ile beyin tümörleri ve anjiyojenez alanlarında çığır açacak çalışmalar yapılacak.

“İngilizce Hazırlık Sınıfını Washington DC veya Toronto’daki Kampüslerimizde Okuyabilecekler”

“Kampüsüm Dünya” diyerek öğrencilerini yurtdışındaki kampüslerine ve yakın ilişkide olduğu ülkelere göndererek öğrenciler için de uluslararası olanaklar sağlayacak. BAU Tıp Fakültesi’nin eğitim dili İngilizce olacak. Öğrencilerimiz yapmış olduğumuz yabancı dil mülakatını geçemezlerse İngilizce Hazırlık sınıfını Washington DC veya Toronto’daki kampüslerimizde okuyabilecekler. Sonrasında Harvard, Yale, Stanford, Cenevre ve Florida gibi önemli üniversitelerdeki dünyaca tanınmış bilim insanlarının yanında tecrübe kazanacaklar. Kendilerini yetiştirmek istedikleri alanda dünyanın en önemli merkezlerine gönderilecek öğrenciler, dünyaya sağlayacakları katkılarla Türk tıbbını marka haline getirme misyonunu elde edecekler.

100 Poliklinik Odası ve 12 Ameliyathane

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi, 100 poliklinik odası ve 12 ameliyathane yer alıyor. 353 yatak kapasitesiyle faaliyet veren hastanenin bir bloğu Onkoloji Hastanesi olarak hizmet veriyor. Toplam çalışan sayısı yaklaşık bin kişi. Bu sayının 120 ’sini doktorlar oluşturuyor. Yatan hastada doluluk oranımız; servislerde yaklaşık yüzde 78, yoğun bakımlarda ise yaklaşık yüzde 73 civarında.

“Hasta Odaklı Yaklaşım”

Hastanemizin kurulduğu günden bu yana “Hasta Odaklı Yaklaşım”dan esinlenerek tasarlanan odalarımız, hastalarımızın tedavi sürecine psikolojik katkı sağlayacak fiziksel şartlar düşünülerek dizayn edildi. Yatan hasta odalarımızda hastaların kendini evde gibi hissetmelerini hedefliyoruz. 
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde onkoloji hastalarının özellikli bakımları için her türlü konforun sunulduğu hastanede; Linac, PET-CT ve Nükleer Tıp cihazları, 3 Boyutlu Konformal Tedavi + IMRT, IGRT, VMAT ve Beyin Tümörlerinin tedavisinde Gamma Knife ışın tedavisi uygulanıyor.” 

Doğru, etik ve tarafsız haberciliğin adresi Med-Index : www.med-index.com Mutlaka ziyaret edin!