KBB BAŞARILARINI ÖDÜLLERLE TAÇLANDIRIYOR

Focus Safety, If Design ve son olarak da Red Dot tasarım ödüllerini alan Tautmann markası hakkında, Sağlık Dergisi’ne bilgi veren KBB Özel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Murat Ataman, yeni ürünleriyle ödüllerin devamının geleceğinin işaretini verdi.

Tautmann markasının 2006 yılında, Avrupa standartlarında hastane ekipmanları üretmek amacıyla doğduğunu dile getiren KBB- Tautmann Genel Müdürü Murat Ataman, aynı yıl içerisinde Stuttgart’ta yerleşik Industrial Design adlı tasarım firması ile anlaşma yaptıklarını söyledi. Ürünleri piyasaya sürerken çıkış noktalarının; 15 senelik sektör tecrübelerini, profesyonel bir tasarım anlayışı ile birleştirmek olduğunu ifade eden Ataman, böylece dünya standartlarında hastane ekipmanlarını ortaya çıkarttıklarını kaydetti.

Ataman, şirketleri hakkında, “2007 senesi Ocak ayında Ostim’de, yüksek teknolojili cihazlarla oluşturulan özel makina parkında üretime başladık. İlk ürünümüz, geçen sene Şubat ayında çıktı. Bu ürün, paslanmaz çelik ameliyat hasta transfer sedyesiydi. Ardından; hasta nakil sedyesi, hastaneler için bekleme koltukları, kirli ve temiz çamaşır arabaları, hareketli serum askıları, son olarak da hastabaşı komodin ve ekipmanlarını ürettik” dedi. İlk ödüllerini geçen yıl Almanya’da katıldıkları Focus Safety tasarım yarışmasında aldıklarını kaydeden Murat Ataman, yarışmada her sene farklı temaların işlendiğini, geçen yılın temasının “güvenlik” olduğunu ifade etti. Ataman, ürünlerinde kullanıcı güvenliğinin ön planda tutulması ve işçilikteki incelik sebebiyle, jüri tarafından gümüş ödüle layık görüldüklerini belirtti.

İlk ödülün ardından dünyanın en eski, en prestijli ve en bilinen tasarım ödüllerinden IF Design Awards’a layık görülen Tautmann markası hakkında Ataman şöyle konuştu; “2007 yılında Focus Safety yarışmasında jüri tarafından daha çok ürünlerin pazardaki ömrü, kullanım rahatlığı, güvenliği, sağlamlığı ve üretimdeki incelik kriterlerine göre değerlendirilmiştik. IF Awards jürisi ise ürünleri; tasarım kalitesi, materyal uyumluluğu, inovasyon, çevre duyarlılığı, kolay kullanım, fonksiyonellik, marka değeri, evrensellik, estetik, ergonomi, güvenlik, işçilik, sağlamlık ve dayanıklılık kriterlerine göre değerlendiriyor. Sağlık sektöründe ilk defa iF’i, transfer sedyeleriyle Tautmann aldı. Bu yarışmada çok büyük firmalar da ödül aldılar. Bu firmalarla anılmak çok önemliydi.”

Aynı Konsept İle Üç Farklı Yarışmada Ödül

2008’in ikinci ayında ise, Tautmann’ın dünyanın en saygın tasarım ödüllerinden biri kabul edilen Red Dot ödülünü de aldığını açıklayan Murat Ataman, bu yarışmada temanın fonksiyonellik, estetik, tasarım ve kullanım olduğuna dikkat çekti. Ataman, bu güne kadar Red Dot alanlar arasında, Apple iPod, Lamborghini, Sony VAIO, BMW 3 Series Coupe, Nokia gibi ünlü markalar olduğunu söyledi. Bu markalarla birlikte, aynı tasarım tescilini taşımaktan ötürü gurur duyduklarını ifade eden Ataman, “Dünyada medikal alanda bir ürünle, bu üç ödülü alan tek firma biziz. Başka hiçbir marka aynı ürünle, üç farklı yarışmada ve temada ödül alamamış. Haziran ayında Red Dot ödül töreni var. Bu davete şirket olarak katılarak bu gururu Türkiye adına da yaşamak istiyoruz. Önümüzdeki dönem için de, henüz piyasaya sunulmamış yeni projelerimiz var. Kullanıcıya sunulan ürünlerde güvenlik, sağlamlık ve estetik en önem verdiğimiz ve asla taviz vermeyeceğimiz üç öğe. Yeni ürünlerimizi şimdi makyajlıyoruz, Mayıs ayı başında da piyasaya sunacağız. Bunlardan biri, multi-fonksiyonel hasta taşıma sedyesi. Bu sağlık sektörünün ihtiyacı olan bir üründü. Yeni ürünümüz, karyola ile sedyenin birleşimi gibi düşünülebilir” dedi. Bu yeni ürünle hasta nakli sırasında tüm gerekli hareketlerin yapılabilineceğini vurgulayan Ataman, bu sedye ile de ödüller alacakları şeklinde iddialı bir açıklama yaptı. Tautmann firmasının Türkiye’den çok Avrupa odaklı üretim yaptığını belirten Murat Ataman, ürünlerinin İngiltere ve Mısır’da da satışa sunulduğunu kaydetti. Üretici firma olarak İngiltere’deki satışları gördükçe gurur duyduklarını dile getiren Ataman, yurt dışındaki fuarlarda çok ilgi gördüklerini ve yeni bağlantıların başladığını belirtti.