ÇORUM, EĞİTİM HASTANESİ YOLUNDA

Çorum Devlet Hastanesi, ildeki 3 hastanenin birleşmesiyle birlikte gücüne güç katarak yoluna devam ediyor. Hastanenin çalışmaları hakkında Sağlık Dergisi Yazı İşleri Müdürü Esra Öz’e bilgi veren Başhekim Op. Dr. Arslan Erkan hastaneyi eğitim ve araştırma hastanesi standartlarına taşımayı hedeflediklerini dile getirdi.

Çorum Devlet Hastanesi, ildeki 3 hastanenin birleşmesiyle birlikte yeniliklerinin süreceğini dile getiren Başhekim Op. Dr. Arslan Erkan, yataklı servislerin kapasitesinin 850 yatağa ulaştığını söyledi. Yatak doluluk oranının yüzde 75 olduğunu belirten Dr. Erkan, “Son derece konforlu halde hizmet veren hasta odalarımızın çoğunda TV, telefon, buzdolabı, tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Yataklı servisimizin yeni açılan 250 yataklı bölümünde ameliyathaneler ve yoğun bakımlarda merkezi oksijen ve gaz sistemi mevcuttur. Hastanede, 1020’si kadrolu, 520’si de hizmet alımıyla istihdam edilen toplam 1570 personel bulunmaktadır. 125 uzman hekim ve 22 pratisyen hekim ile hizmet verilirken bazı branşlardaki uzman hekim eksiğimizin giderilmesi için Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunduk” şeklinde konuştu.

Polikliniğe müracaat eden günlük hasta sayısının 4 bin olduğunu bildiren Dr. Erkan, 2007 yılında polikliniklerden hizmet alan hasta sayısının 654 bin, yatan hasta sayısının 19 bin ve ameliyat sayısının 12 bin 500 olduğunu bildirdi. 12 yataklı birinci basamak ve 9 yataklı ikinci basamak yoğun bakım ünitesinin yanında 16 yataklı koroner yoğun bakım ünitesi ve 30 yataklı yeni doğan ünitesi bulunduğunu kaydeden Dr. Erkan, “İlimiz ve çevresine özellikle travmatoloji alanında acil hizmeti ve yoğun bakım hizmeti veren tek hastane konumundayız. İlimizdeki Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ile ilgili hizmetler de sadece hastanemizde yürütülmektedir” dedi.

Her Yenilikte İlk Olan Hastane
“Hasta Hakları Birimi, Yaşlı Polikliniği ve Kanser Erken Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) kurulan ilk hastanelerdeniz” hastanede yapılan yenilikler hakkında bilgi veren Dr. Erkan, 2004 yılında hastanelerinde Diş Tabibi tedavi merkezini modernize ettiklerini dile getirerek, “Sürekli geliştirilen ve iyileştirilen merkez artık müstakil bir hastane olarak bünyemizden ayrıldı. 2005 yılında Hekim Seçme Hakkı uygulamasını başlatarak her uzman hekimimize bir muayene odası tahsis ettik. Böylece hastalarımız istediği hekime muayene olma imkânı buldu. Görüntüleme hizmetlerinde çağın teknolojilerini kullanmak amacıyla 2005 yılında, hizmet alımı yoluyla MR ve Nükleer Tıp birimlerini hizmete açtık. Kan merkezimizde yapılan iyileştirmeler ile kan ürünlerini ayrıştırır hale geldik” şeklinde konuştu.

Hastane Çorum ve civarına hizmet veren en kapsamlı merkez özelliğin taşıdığına dikkat çeken Dr. Erkan, son teknoloji cihazları, eğitimli ve deneyimli personeli ile sürekli iyileştirme anlayışının göstergesi olarak 2006 yılının sonunda ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi belgesini aldıklarını belirtti. Büyük yatırımlarla yeniledikleri ve modern cihazlarla donatılan ameliyathane, yoğun bakım ve yanık üniteleri 2008 yılının ilk aylarında hizmete girdiğini kaydeden Dr. Erkan, “Hastanemizde, bilgisayar tabanlı Hastane Bilgi Yönetim Sistemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Radyoloji görüntüleme hizmetlerinin konvansiyonel halden dijital hale dönüştürülmesi işlemleri sözleşme aşamasındadır. Son derece modern bir yapıda planladığımız mutfak ve radyoloji görüntüleme hizmet birimlerinin projeleri hazırlandı. İhale sürecinin çok kısa sürede sonuçlanması için gayret gösteriyoruz. Hastanelerin birleşmesi ile iş yükü çok artan Acil Servis’in alt yapı ve cihaz takviyeleri devam etmektedir. Zira Acil Servisimiz ilimiz ve çevresine hizmet veren en büyük servistir. Hastanemizde yapılan laboratuar tetkik sonuçlarına Internet aracılığı ile web sitemizden ulaşılmasını sağladık. Organ bağışı çalışmalarımızdaki yoğun gayretimizin sonucu, 2007 yılında doku ve organ nakline döner sağlayan kuruluşlar içerisinde dördüncü sırada yer aldık” dedi.

Borcu Yok Nakdi Var
İyileştirme çalışmalarının büyük bir kısmını kendi imkânları ile başardıklarını ifade eden Dr Erkan hastanelerinin borcunun olmadığını, hatta bankada bir miktar paralarının olduğunu ve 2007 yılında ameliyathane, yoğun bakım ve merkezi sterilizasyon ünitesi için yaklaşık 6 milyon dolar harcadıklarını söyledi. Ayrıca, Birleşme sonucunda artan yükü karşılamak için gerekli tıbbi ve idari hizmet birimlerinin tamir ve tadilatlarını kendi imkânları ile yaptıklarını belirten Dr. Erkan, bu harcamalarda kamu menfaatine ve mevzuatlar uygunluğa çok dikkat ettiklerini ifade etti. Dr. Erkan, 2003 yılından bu yana Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edilen ihale sayısının 3 olduğuna dikkat çekerek, 2009 yılı hedeflerini de şöyle açıkladı: “Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi ve Kadın Doğum Ameliyathanesi bulunan ek bina yapmak. Hastanemizde özellikle hamileler için olmak üzere, bütün hasta yakınları için otelcilik hizmeti sunmak. Kanser hastalarının planlanmış kemoterapilerinin yapılacağı üniteyi kurmak.”