BİLECİK’E YENİ YATIRIMLAR YOLDA

3 senedir görev yaptığı Bilecik’e yenilikler getiren İl Sağlık Müdürü Dr. M. Ali Fidan, 2008 yılının Aile Hekimliği yılı olacağını söyledi.

2005 yılından bu yana İl Sağlık Müdürü olarak görev yapan Dr. M. Ali Fidan, tıp eğitimini tamamladıktan sonra, 1996 yılında mecburi hizmet için Bilecik’e geldi. Geldiği günden bu yana hizmet veren Dr. Fidan 2007 yılında İşletme alanında Sakarya Üniversitesi İİBF’de yüksek lisansını tamamladı. Dr. Fidan, Bilecik’te 3 devlet hastanesi, 3 ilçe hastanesinin yanı sıra 2 ağız diş sağlığı merkezinin olduğunu dile getirerek, Bilecik ve Bozüyük Devlet Hastanelerinde, hasta yoğunluğunun olduğunu ifade etti. Dr. Fidan, 82 pratisyen hekim, 67 uzman hekimlerinin olduğunu söyleyerek “Nisan, Mayıs, Haziran aylarının istatistik verileri, Bozüyük Devlet hastanesinin 48 bin 167, Bilecik Devlet Hastanesinin 68 bin 232 poliklinik sayısına sahip olduğunu, ayrıca Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi’miz özel klinik gibi hizmet vermekte olup ; her hekimin bir muayene odası vardır” bilgisini verdi.

2008’de İki Yeni İnşaat
2007 yılını bakım onarım yılı olarak değerlendiren Dr. Fidan, birçok sağlık ocağı, sağlık evi ve hastaneleri bakım onarımdan geçirerek modernize ettiklerini söyledi. Dr. Fidan, Bilecik Devlet Hastanesine yeni ek bina olarak planlanan Bilecik Sağlık Meslek Lisesi binasının 3 katının bakım onarımı tamamlanarak hizmet vermeye başlayacağını kaydetti. Yeni sağlık ocağı çalışmalarının başladığının müjdesini veren Dr. Fidan, Bilecik merkeze yapılan sağlık ocağının Eylül ayının sonu gibi teslim edileceğini ve Ekim ayı gibi hizmete başlayacağını söyledi. 2008 senesinin Aile Hekimliği yılı olacağını dile getiren Dr. Fidan, çalışmaların sürdüğünü, pratisyen ve uzman hekim eğitimlerinin Ağustos ayında tamamlandığını ve aile hekimliğine geçmek için Sağlık Bakanlığı’ndan talimat beklediklerini söyledi. 2008 yılı projeleri içerisinde, Ağustos ayında ihalesi yapılan Osmaneli İlçe Hastanesinin yanı sıra , İnhisar Merkez ve Bozüyük Merkez Sağlık Ocaklarının yapılacağını belirten Dr. Fidan, “Hazırlıklar ve projeleri tamamlandı, Bayındırlık Müdürlüğü tarafından yaklaşık maliyet çalışmaları yapılıyor. Bu sene ihalelerini yaparak en kısa süre içerisinde hizmete açmaya çalışacağız” dedi.

Sağlık Çalışanları Toplantısı
Bilecik’in Talasemi riskli illerden biri olduğunu söyleyen Dr. Fidan, Talasemi Tanı Merkezi kurduklarını ve evlenecek çiftlere tarama yapılarak, bilgilendirdiklerine dikkat çekti. Bilecik’ten Eskişehir, Bursa ve Adapazarı’na hasta sevki olduğunu söyleyen Dr. Fidan, il dışındaki eğitimlere personellerini göndermelerinin yanı sıra kendileri de bazı konferans ve paneller düzenlediklerini dile getirdi. Dr. Fidan, ayda bir defa hastane başhekimleri, sağlık grup başkanları ve hastane müdürlerinin katılımıyla farklı bir ilçede değerlendirme toplantıları yaptıklarını ifade ederek, “Böylece her ilçenin çalışmasını yerinde görmüş oluyoruz. Hem de bir araya gelip sorunlarımızı masaya yatırarak çözüm sunmaya çalışıyoruz. Sağlık yöneticilerinin birimleriyle ilgili sorunları ve ihtiyaçları, aynı durumdaki tüm çalışanlarla değerlendiriliyor” şeklinde konuştu. Sağlık Bakanlığı, ‘Sağlıkta Dönüşüm’ projesiyle çok fazla yeniliklere imza attığını dile getiren Dr. Fidan, “Bakanımızın da ifade ettiği üzere ülkemizde yeterli sayıda hekimimiz olmasa da, son 5 yılda verilen hizmet kalitesi kat kat arttı. Hasta ve çalışan memnuniyet anketleri bu başarıyı gözler önüne sermektedir. Ancak vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinde beklentileri arttı, bu doğrultuda sağlıkta dönüşüm, Bakanımızın önderliğinde bütün hızıyla, globalleşen dünyaya uygun bir şekilde devam edecek” dedi.