BÜRO TİME TÜBİTAK DESTEKLİ PROJE GELİŞTİRDİ

2007 yılında tasarıma ağırlık veren ve her ürüne kimlik kazandıran Büro time yetkililerinden Proje Yöneticisi Meriç Güzel ve Kurumsal Satış Yöneticisi Bülent Ferli, sunta kesiminden kalan atık maddelerin değerlendirilmesi ile ilgili, TÜBİTAK destekli çalışmalarını Sağlık Dergisine anlattılar.

1997 yılında kurulan ve Türkiye’nin en büyük büro mobilyaları üreten firması olduklarını dile getiren Proje Yöneticisi Meriç Güzel, firmalarının 500 çalışanının olduğunu söyledi. Bayi yapısıyla çalıştıklarını vurgulayan Meriç Güzel, Türkiye’de 70 bayilerinin olduğunu, ayrıca 35 ülkeye ihracat yaptıklarını açıkladı. Bürotime’ı ayrıcalıklı kılan özellikleri içersisinde sipariş miktarı ne olursa olsun 72 saatte siparişi teslim ettiklerini belirten Meriç Güzel, “Tasarım ağırlıklı çalışıyoruz, ürünlerimiz bize has ve kimliği olan ürünler, her ürünün tasarımcısı var. Ürünlerimizin TSE ve ISO belgeleri bulunmaktadır. Yurt dışında showroomlarımız var. Ayrıca Güney Afrika’da dağıtım depomuz var” dedi. Türkiye’deki pazar paylarının son araştırma sonuçlarına göre yüzde 20 olduğunu belirten Meriç Güzel, ihalelere katıldıklarını ancak daha çok Devlet Malzeme Ofisine satış yaptıklarını dile getirdi.

TÜBİTAK ile geri dönüşüm projesi geliştirdiklerini açıklayan Meriç Güzel, “Sunta kesimlerinden çıkan artıklar silolarda depolanıyor. Önceden fabrikanın ısıtılmasında kullanılıyordu, şimdi boş bir arazide depolanıyor. Atık madde plastik malzemelerle karıştırılıp koltukların döşeme altı malzemesi olarak kullanılıyor. TÜBİTAK projemize destek veriyor, yeni yapılan karışımın deneme aşamasındayız. Tüm çalışmaları Selçuk ve Sabancı Üniversitesi hocalarımızın gözetmenliğinde gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

2007 Yılı Tasarım Senesi Oldu
2. Ulusal Sağlık Kongresinde katılımı çok iyi bulduklarını dile getiren Kurumsal Satış Yöneticisi Bülent Ferli, “2007 yılı bizim için tasarım yılı oldu. Birçok tasarımcıyla anlaştık. Ürün gamımızı baştan sona değiştiriyoruz. Ayrıca markamızın 10. yılıydı. Firmamızda, hastanelere doktor ve hemşire masaları, hemşire bankoları, hasta odalarına komidin, vestiyer dolaplar, minibar dolaplar gibi ürünler hazırlıyoruz“ şeklinde konuştu.

Bülent Ferli ürünlerinin tercih edilmesinin sebeplerini ise şu şekilde açıkladı: “Ürünlerimizin modern çizgisinden, fiyatından, ürünlerin kalitesinden dolayı tercih ediliyor. Ayrıca ürünlerimizin yapılan kullanılan hammaddelerin tamamı CE belgesi bulunmaktadır. Önemli bir konu da ürünlerimizde E1 kalite sunta tercih ediyoruz yani kanserojen madde içermeyen sunta kullanıyoruz.”

Piyasaya dair sorunlarının başında, ülke çapında ofis mobilya üretici firma sayılarının belli olmamasından kaynaklandığını söyleyen Bülent Ferli, ne kadar vergi verildiğini takip etmenin mümkün olmadığına dikkat çekti. Ne meslek odalarının ne de derneklerin net rakam veremediğini belirten Ferli, “Türkiye’nin en büyük ofis mobilyası üreticisiyiz. Üretim kapasitesi, metrekare alanımız ve hız yönünden birinci sıradayız. Ülkemizde merdiven altı üreticileri çok fazla ve bunların istihdamları çok zayıf, vergi vermiyorlar, maliyetleri çok düşük ve biz onlarla rekabet etmek zorunda kalıyoruz” dedi.

Ergonominin ülkemizde henüz çok önemli olmadığını kaydeden Ferli, bu nedenden dolayı reklama ayırdıkları bütçenin 1,5-2 milyon doları bulduğunu ifade etti. İhalelerde alıcıların en ucuz mal alma mantığıyla hareket ettiklerini bundan dolayı kullanılmayacak ya da paralarının karşılığı olmayan ürünler almak zorunda kaldıklarına işaret eden Ferli, markalarının kaliteden taviz vermediğini, standart bir üretim yaptıklarını belirtti.
Mobilya üretiminde ağaç kullanıldığını bu sebepten karşılığını verebilmek adına orman oluşturduklarını dile getiren Ferli, Seydişehir-Antalya yolu arasında Bürotime Ormanı oluşturduklarını söyledi. Ferli ayrıca sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde Karaman’ın Bozkandak Köyünde İlköğretim okulu açtıklarını vurguladı.