BİR KAHVENİN HATIRLATTIKLARI

Bir kahve yaptım kendime  ve içerken zorlu geçen günleri düşündüm. Yıllar önce anneannemle birlikte yaptığımız kahveli sohbetlerimiz geldi aklıma. Kahveyi sevme nedenim de zaten onunla yaptığımız sohbetlerdir. Onunla sohbet etmek güç verirdi bana. “Hadi kahve yap da keyfimiz yerine gelsin” derdi. Sonra karşılıklı pencere kenarına geçer, sohbet ederdik.

Öyle güzel öğütler verirdi ki, dik duruşum ondandır aslında. Burnun düşse yerden alma derdi, gülerek. 

Sevmediğin insanlarla konuşma derdi. Sevmediğin ot burnunun dibinde bitse de sen yüz verme. Yönünü değiştir, hayatından çıkart mutlaka, sevmiyorsan vardır bir nedeni.

Sevdiğin insanları da yanından ayırma derdi. Onlara yardımcı ol, hayatlarını kolaylaştır. Karşılık bekleme ancak sürekli de bir şey yapma. Bırak o kişiler de senin için bir şeyler yapsın. Sonra yaptığın sevgiden değil zorunluluktan anlaşılır, bu kez yapmadığında kötü olursun.

Dostların olsun ancak çok az sayıda. Sakın herkesi dost bilme, sonra onlar senin zayıf yanlarını öğrenip sana silah olur doğrulturlar. Ancak zayıf yanlarını da sev. Sakın utanma zayıflıklarından ve hatalarından. Onlarla büyüyorsun sen, sev onları ve geliştir kendini.

Sevdiklerinle aranda sınır olmasın. Bırak hayatı dolu dolu yaşa. Eğer sevdiğin kişi değerini bilmiyorsa da arkanı dön ve git. Kapını kapat, gelmek isteyen o kapıyı açtırmasını da bilir. Bırak senin hayatına eşlik etmek isteyenler senin için emek harcasın. Bil değerini.

Seni kıranlar da olacak hayatta, hatta özellikle canını acıtmak isteyecekler. Bilerek yapmıyorsa affet, bilerek yapıyorsa çıkart hayatından. Bir şey yapmana, ekstra enerjini harcamana gerek yok. Engel niyetine yoluna koydukları taşlar, merdiven olup seni yükseltecek. Sakın üzülme. Emin ol, çünkü ilahi adalet var. 

İyi niyetli ol hep. Doğru bildiklerinden sakın şaşma! Bazı alışkanlıklarından dolayı seni eleştirebilirler. Senin doğruların senin hayatın. Onların hayatını yaşamıyorsun, bu senin hayatın ve kimsenin dilini uzatmasına izin verme. Onların hayatını da sen beğenmeyebilirsin ancak karışma. Gerekirse o insanlarla arana duvar çiz, aşamasınlar. Sana ulaşamasınlar ki, yaptıkları hataları sana zorla yaptırmaya kalkmasınlar.

Senin aldandığını söyleyenler olacak. İki yüzlü davranman ve yalan söylemen için seni zorlayanlar olacak. Hiç umursama. Kendileri aldanır, doğru bildiğin yoldan git. Dürüst ol, yalandan kim kazanmış.

Hayatından çıkartman gerekenleri çıkart. Sen kaybetmezsin. Hayatına güzellik katanları al yanına, seni düşünenleri, ihtiyacın olduğunda yanında olanları kat yaşamına. Çok konuşan, yanlış konuşan ve boş konuşanlardan uzak dur. Onlar zaten sivri sinek vızırtısı gibi gereksizdir. Senin arı olup bal yapanlarla işin olmalı. Üretenleri al yanına, birlikten güç doğacak insanları.

Kitaplar en yakın dostun olsun. Onlar yolunu öyle aydınlatır ki, 10 insanın yapamadığını yapar. Eğitimin senin en güçlü yanın olsun. İşin olsun, kimseye eyvallahın olmasın. Paranı kendin kazan. Para için de bir şeylere evet deme, işi beğenmediğinde çek kapıyı çık. Kısmetin olan seni gelir bulur, ancak oturup bekleme. Emek harca, çalış, daha çok çalış doğru bildiğin hedef uğruna.

O ne der, bu ne der diye düşünme. Elin lafı bitmez. Sen ne diyorsun bunu düşün. Ne istediğini bilirsen, diyenleri dinlemezsin. Sevgiyi gönlünce yaşa, bunu yaparken de sakın eğilme bükülme. Sen dik dur. Hayata bir kez geliyorsun. Gülümse hep ve mutlu olduğun şeyleri yap derdi… Anneannem, öyle güzel öğütler verirdi ki… Rahmetle anarken, sözleri kulağıma küpe oluyor. Bir kahve yapıyorum,  sevgiyle ve özlemle hatırlıyorum yine…