SAĞLIK HABERCİLİĞİ BİR UZMANLIK ALANIDIR

Hayatımızdaki en değerli şey sağlığımız. Sağlıklı yaşamak içinde doğru ve güvenli bilgi kaynakları arıyoruz.  Dikkatimizi çeken ilk şey ise sağlık haberleri oluyor.  İnsanlar sağlıklı yaşamak isterken yanlış haberler yüzünden sağlığından olabiliyor. 


Gazeteciler dünyasında ise sağlık haberciliğine nasıl bakıldığı bilinmiyor. Haberler, okuyucu kitle düşünülerek hazırlanıyor. Sağlık haberlerinin kanıta dayalı, etik ve objektif iletilmesinin ne derece önemli olduğu, yanlış haberleri yayınlandıkça daha net anlaşılıyor. İnsanların sağlık haberlerine karşı güvensizlikleri olmasına rağmen, gazete ya da televizyonda konuşan herkesi o alandaki otorite kabul ediyor. Bu nedenle de yalan yanlış bilgilerin aktarılması sonucu, bilinç seviyesi gittikçe düşüyor.

Kaynak ve Bilgi Sorgulanmadan Haber Hazırlanıyor
Sağlık konusunda halka reklam haberciliği sunulmamalı. Alanında uzman olmayan, gazeteciliğe yeni başlamış kişiler sağlık muhabiri yapılıyor. Durum böyle olunca da, bilgiden çok magazinsel içerik veriliyor. Haberlerde içerik yetersiz kalıyor. Etik kurallara önem verilmiyor. Kaynak ve bilgi sorgulanmadan haber hazırlanıyor.

Genelde Forum Sayfalarında Katılımcıların Yazdıklarına Göre Hareket Ediliyor
Geleneksel medyanın dışında yeni medyada da durum çok farklı değil. İnternette doğru ve güvenilir kaynak sıkıntısı yaşanıyor. Genelde forum sayfalarında katılımcıların yazdıklarına göre hareket ediliyor. Yanlış ya da eksik haberler insan hayatını tehlikeye sokabiliyor, iyileşmeyecek ruhsal yaraların ya da korkuların oluşmasına neden olabiliyor.

Peki Çözüm Ne?
Sağlık haberciliğinde kuralların belirlenmesi gerekiyor. Sağlık muhabiri haber tarzı ve çizgisini oluşturmalı. Böylece haber kaynakları etik dışı tutum izleyemez. Bilimsel araştırmalarla ilgili haber yaparken nelere dikkat edileceği bilinmeli.  Haberinde yer vermese bile mutlaka bir çalışmadan söz ediliyorsa kaynaklarını istemeli. Yenilikten söz ediyorsa, araştırmalı ve belgeleri istemelidir. Ayrıca ilk ve tek gibi içerikler her daim ilgi çekeceği için bu tip ifadeleri kullanmadan önce kanıtlara da haberde yer verilmelidir. Farklı görüşlere aynı haberde yer vererek objektif çizgisini korumalıdır. 

Mesleğe Yeni Başlayanların, Acemilik Günlerini Geçirdiği Dönem Olmamalı
Bu alan, mesleğe yeni başlayanların, acemilik günlerinde haber yazmayı öğrenmesi için staj günlerinin dalı gibi görülüyor. Etik kuralların oluşması için, öncelikle sağlık haberciliğinin bir uzmanlık alanı olduğu kabul edilmeli. Kurallarının net şekilde belirlenerek, bu alanda çalışanlara yol gösterecek rehberler oluşturmak gerekiyor. Sonrasında da uzmanlık alanının getirdiği kuralların yerine getirilmeli ve gazetecilerin belli aralıklarla çalıştaylar düzenlenerek daha da bilinçlendirilmesi gerekiyor. Sağlıklı bir nesil için sağlıklı “sağlık haberleri” yapılması dileğiyle…