2 BİN YENİ AİLE HEKİMİ İSTİHDAM EDİLECEK

Kırsalda görev yapan aile hekimleri için bir takım kolaylıklar getirilmesini öngören düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Bu bizim için 2 bin-2 bin 500 civarında yeni aile hekimi istihdamı gerektirecek” dedi.
Kırsal kesimde görev yapan ve hastalarını bulundukları yerlerde takip etmek zorunda kalan aile hekimlerinin iş yükü hafifletilecek. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yapılacak düzenlemeyle kırsaldaki aile hekimlerinin daha az sayıda nüfustan sorumlu olacağını açıkladı.
Kırsalda görev yapan aile hekimleri için bir takım kolaylıklar getirilmesini öngören düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Akdağ, özellikle kırsalda mobil hizmete gidilen yerlerdeki aile hekimlerinin sorumlu olduğu kişi sayısının azaltılacağını kaydetti. Akdağ, bu hekimlerin maaşlarının daha fazla hastaya bakan şehirlerdeki meslektaşlarıyla aynı olacağını, gelirlerinin azalmayacağını belirtti.
Köye Gidiş Geliş İhtiyacı Olan Yerlerdeki Aile Hekimlerine Daha Az Kişiyi
Sağlık Bakanı Akdağ şunları söyledi: “Kırsal kesimde mobil hizmete çıkma ihtiyacı duyulan yerler var. Şehirlerde çalışanlar bulundukları yerde hizmet veriyor, ama belli bir köy nüfusu bağlanan aile hekimi bunun için belirli aralıklarla köye gitmek zorunda kalıyor. Bu zaman istiyor. Dolayısıyla köye gidiş geliş ihtiyacı olan yerlerdeki aile hekimlerine daha az kişiyi bağlayacağız ki rahat çalışabilsinler.”
2 Bin-2 Bin 500 Civarında Yeni Aile Hekimi
Şehirlerdeki aile hekimlerinin ortalama 3 bin-3 bin 500 kişiden sorumlu olduğunu, kırsaldakilerin ise ortalama 2 bin kişiye bakacağını belirten Akdağ, daha az kişiden sorumlu olacak bu aile hekimlerinin maaşlarında bir azalma olmayacağını söyledi.
Uygulama dolayısıyla yeni aile hekimi istihdam edeceklerini de belirten Akdağ, ”Bu bizim için 2 bin-2 bin 500 civarında yeni aile hekimi istihdamı gerektirecek” dedi.