YETERSİZ KOŞULLARDA YETERLİ HİZMET

Fiziki şartlar eksik olduğu için sadece 7 branşta hizmet vermek durumunda kaldıklarını anlatan Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç Dr. Murat Polat, ‘Sağlık Kampüsü’ projesi ile bu sorunların ortadan kalkacağını söyledi.

5 yıldır görev yaptığı hastanede 4 yıldır Başhekim olarak çalışan Doç Dr. Murat Polat, 264 yatak kapasitesine sahip olan hastanenin, 300’ü acil olmak üzere toplam poliklinik sayısının günlük 1200-1300 civarında, yatak doluluk oranlarının ise yüzde 90’ın üzerinde olduğunu belirtti. Personel sayısının 515’i memur, 300’ü ise hizmet alımı kapsamında çalışan olmak üzere 800’ün üzerinde olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Polat, hastanelerinde çoğu branşın olmadığını, bu nedenle ciddi sıkıntı yaşadıklarını kaydetti. Şu anda 7 branşta hizmet verdiklerini ancak, yeni branşların açılması için Bakanlıkla görüştüklerini vurgulayan Doç. Dr. Polat, yatak ihtiyacı olmayan veya mevcut yatakları kullanma olanakları olan 3 branşta daha hizmet vermek için talepte bulunduklarını söyledi. Eğitim hastanesi oldukları için Çanakkale’nin Anadolu yakasının yanı sıra Kütahya, Balıkesir, Yalova ve Bilecik’ten de gelen hastalara hizmet verdiklerini söyledi. Başarı oranlarının yüksek olduğunu ve eğitim veren 7 branşta bölgede referans hastane olarak görüldüklerini ifade eden Doç. Dr. Polat, hekim seçme hakkını başasistan ve uzman sayısının yetersizliği nedeniyle hastanelerinde henüz uygulayamadıklarını, bu durumun da bakanlığa bildirildiğini belirtti. Hasta odalarının çoğunluğunun çift kişilik, bir kısmının ise tek kişilik olduğunu ifade eden Doç. Dr. Polat, 38 yoğun bakım yatağının bulunduğu hastanelerinde kamera sistemiyle yoğun bakım hastalarının yakınlarının, hastalarını izleyebildiklerini ve şuuru açık hastalarla aynı anda telefonla konuşabildiklerini ifade etti.

Tüm Branşlar Olmadığından Hastalar Mağdur Durumda
Otomasyonda düzenleme yaparak randevu sistemine geçtiklerini, bu sayede aynı sayıda hastaya yığılma ve gereksiz bekleme olmadan daha iyi hizmet sunduklarını kaydeden Doç. Dr. Polat, ayrıca görüntü kirliliği oluşturan eski prefabrik binaların enkazının kaldırılarak bu alanların yeşil alan ve otopark olarak düzenlendiğini belirtti. Acil servisi yenilediklerini, eskisine göre fiziki alanını 2 kat artırdıklarını, böylece acil serviste hizmet verilen hasta sayısının da 3 kart arttığını ifade eden Doç. Dr. Polat, laboratuarlar 4 ayrı yerde bulunurken hepsini tek yere toplayarak modern bir merkez laboratuarı kurduklarını dile getirdi. Başta son sistem bir anjiyo cihazı olmak üzere çeşitli cihazlar alarak hastanenin teknolojik altyapısının geliştirildiğini Doç. Dr. Polat, malzeme yönünden yeterli durumda olduklarını ve görüntüleme hizmetlerini hizmet alımı şeklinde yürüttüklerini kaydetti. Doç. Dr. Polat, hasta odalarını yenilediklerini ve odaların çoğunda klima, buzdolabı ve televizyon bulunduğunu belirtti. Hastane dış duvarlarında bulunan klima ünitelerinin görüntü kirliliği oluşturduğunu ancak merkezi havalandırmaya geçmek için kapsamlı bir tadilat yapılması gerekeceğini ifade eden Doç. Dr. Polat, Sağlık Bakanı’nın bizzat gelerek hastanelerini incelediğini ve binanın yeterli olmadığını tespit ederek, uygun kamu arazisi bulununca ‘Sağlık Kampüsü’ projesi çerçevesinde hastanenin taşınacağını ifade ettiğini sözlerine ekledi. Bu beklenti içerisinde olunduğu ve birkaç yıl içinde taşınılması öngörüldüğü için ek binaya da kapsamlı tadilat yapılmadığını dile getiren Doç. Dr. Polat, hastanenin genel mali yapısının iyi olduğunu ve ödeme sıkıntısı yaşamadıklarını vurguladı. Ayrıca genel cerrahi, üroloji, kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, kulak burun boğaz, ortopedi ve dahiliye branşlarında eğitim verdiklerini kaydeden Doç. Dr. Polat, anestezi ve reanimasyon, 2. kalp damar cerrahisi ve nefroloji kliniklerinin yıl sonuna kadar faaliyete geçeceği bilgisini verdi.