YAYINCILIĞI BİR ÜST SEVİYEYE ÇIKARMAK İÇİN NE YAPMALI?

Dijital dünyayı herkes gönlünce kullanıyor. Kuralları olmayan ve tecrübelerle kuralları belirlenen bu platform ile ilgili gazeteciler farklı bakış açıları geliştiriyor. 

Yurt dışında bu konuda Harvard Üniversitesi’nin gazeteciliğin geleceğini incelemek amacıyla kurduğu Nieman Journalism Lab  gerçekten çok güzel. İşin gelişi güzel olmasından öte, işin profesyonellerine yardımcı olacak ve yol gösterecek bir adım.

Ken Doctor, Nieman Journalism Lab sitesinde yer alan köşesinde  ABD’de gazetecilik sektörünün 22 çeyrekten beri sürekli gelir düşüşü içinde olduğuna dikkat çekiyor. Newsonomics isimli sitesini de özellikle öneririm.

Medya sektörü analisti Ken Doctor, dijital eğilimlerin habercilik sektörü üzerindeki etkisini “Newsonomics” adlı kitabında ele aldı. 

Gazetecilik artık gazetelerde kalmıyor. Yurt dışında gazeteciler daha serbest ve daha girişimsel. Hem mesleklerini geliştirmek için çalışırken hem de işlerini keyifle yapıyorlar. 

Ülkemizde de bu anlayış benimsenmeli, gazetecileri tanımak ve nasıl haber çalışıyorlarsa ona göre sosyal medyada takip etmek doğru, güvenilir ve objektif haberciliğin devamını sağlayacaktır. Böylece yayıncılık üst seviyelere çıkacaktır.