5 ADIMDA GERÇEK GAZETECİ İLE KONUŞMA ADABI

Gazeteciler çok fazla haber kaynağıyla görüştüğü için bin bir türlü insan ile karşılaşır. Bu süreçte de birçok konuda dikkat çeken durumlar yaşarlar. Her tecrübe yazmalarına neden olacak bir durum çıkartır karşılarına. 

İşte hayatınızı kolaylaştıracak gazetecilerle konuşurken aklınızda tutmanız gereken 5 adım.

1.Gazetecinin çalışma ilkelerini anlayın
Gazeteciden size haber talebi geldiğinde, hitabınız emir kipinde olmamalı. Yani ona, “Bunu yapınca bana haber ver” derseniz, o iş sonsuza kadar yapılmaz. Önce insanlarla nasıl iletişim kurulması gerektiğine dair bilgilerinizi tazeleyin, sonra görüşebilirsiniz.

2.İyi bir basın danışmanı ile çalışın
Bir gazeteci ile haber yaptıktan sonra “Bu şimdi nerelerde çıkacak?” dememelisiniz. Gazeteciyle görüşmeden önce bunu öğrenmeniz gerekir. “Şu yayınlarda da çıksın” deme lüksünüz yok. Gazeteci sizin basın danışmanınız değildir. Bu bir meslektir, kendinize iyi bir basın danışmanı bulmalısınız.

3.Gazeteci ile konuşmadan önce kim olduğuna ve nerede çalıştığına bakın 
Haber için talep geldiğinde, “Siz gazeteci misiniz?” ya da “Nerede çalışıyorsunuz?” sorusu geldiğinde gazeteci bir daha sizinle konuşmaması gerektiğine çoktan karar vermiş olur. Gazeteci hakkında görüşmeden önce bilgi edinin. 

Siz haber yapacağınız kişinin kim olduğunu bilmezseniz, o da diyelim ki haber yaptı. Gazetede ya da televizyonda kendinize ve söylediklerinize inanamayarak bakabilirsiniz. O nedenle bu işin şakası olmaz.

4.Gazeteci ile iletişiminizi belli seviyede tutun   
Gazeteciler gereksiz samimiyeti sevmezler. Hemen “siz” demekten “sen” demeye geçmeyin. Bakalım gazeteci sizinle o samimiyeti kurmayı istiyor mu?

5.Gazetecinin mesleğine saygı gösterin
Bazı haber kaynakları gazetecilere benim çevrem senden geniş diye hava atar. Siz belli ortamlara girersiniz, ancak  bir gazetecinin nerelere gittiğini inanın tahmin edemezsiniz. Onun için hem gazetecilik oynamayın hem de gazeteci ile yarışa girmeyin. Onun işi bu, sizin değil!

Tabii bu maddelerin hepsi, gerçek gazeteciler için geçerli. Her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da çok çeşitli gazeteciler var. Onu ayrıca ele alacağım. Bu maddeler hayatınızı kolaylaştıracak ve doğru adım atmanızı sağlayacak.