YAŞAM BOYU ASPERGER BOZUKLUKLARI

Prof. Dr. Mualla Öztürk Sempozyumlarının 23’üncüsünde “Yaşam Boyu Asperger Bozuklukları” konusu üzerinde duruldu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalının kurucu öğretim üyesi Prof. Dr. Mualla Öztürk anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sempozyumların 23’üncüsü 1-2 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Sempozyum, “Yaşam Boyu Asperger Bozuklukları” konusu üzerine düzenlendi. Sempozyuma Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Ökten, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. T. Murat Özsan, Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sancar Bayar, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayla Aysev ve öğretim üyeleri katıldı.


Prof. Dr. Mualla Öztürk Araştırma Ödülleri Sahiplerini Buldu
Sosyal etkileşimde zorluklar ve sınırlı, stereotipik ilgi ve etkinliklerle tanımlanan otistik spektrum bozukluklarından (OSB) olan bir iletişim bozukluğu olarak ifade edilen Asperger Sendromu ile ilgili panellerin düzenlendiği Sempozyumda, “Prof. Dr. Mualla Öztürk Araştırma Ödülleri” de sahiplerini buldu. Uzman Psikolog Özlem Özbay ile Doç. Dr. Gülsen Erden’in “Öfke Kontrolü Eğitim Programının Etkinliğinin Tutuklu Bir Grup Ergen Örnekleminde İncelenmesi” adlı çalışma ile Dr. Koray Karabekiroğlu’nun “Türkiye’nin erken çocukluk dönemi (1-3 yaş) ruh sağlığı profilinin belirlenmesi” adlı çalışmaları Ödüle değer görüldü. Ödül Sahipleri, ödüllerini Çocuk Sempozyumun Onursal Başkanlarından Prof. Dr. Ayhan Çavdar’ın elinden aldı.


“Karikatürler Asperger Bozukluğu’nun tedavisinde kullanılabilir!”
Sempozyumunda Karikatürist Nezih Danyal tarafından “Çocuk ve Karikatür” adlı konferans sunuldu. Karikatür sanatının insanın fikrini, derdini çizgiler aracılığıyla anlatılması anlamına geldiğini belirten Danyal, karikatürlerde fikirlerin hem yazı hem de çizgi ile anlatılabildiğini söyledi. Aspergerin bir iletişim bozukluğu olduğuna değinen Danyal, karikatürün bir iletişim aracı olması nedeniyle Asperger Bozukluğu’nun tedavisinde kullanılabileceğini söyledi.

Toplantıda “Otizm ve Asperger Bozukluğu”, “Asperger Bozukluğu’nun Nörobiyolojisi”, “Çocukluktan Gençliğe Asperger Bozukluğu: Olgu İzlemi” gibi ilgi çeken birçok panel ve konferans düzenlendi.