YALANLARIN ARASINDAN GERÇEĞİ BUL

Yalanların arasından gerçeği bul! Spothlight filminin sloganı olan bu cümleyi gördüğümde resmen içim açıldı. Çünkü gazetecilik mesleğini konu alması ve araştırmacı gazeteciliği irdelenmesini konu alıyor. Gazetecilerin uzun dönem araştırarak gerçekleri ortaya çıkartmak için başından geçen mücadeleleri anlatan Oscar ödüllü bir film. 


Sağlıkla ilgili hurafeleri savunanların çok olması doğru olduğunu göstermez!

Son dönemlerde etrafımızda detoks programları, eğitim almadığı halde kendini sağlık konusunda yazar kabul edenler, yaşadıklarını ajite ederek insanların kalbine dokunarak sömürenler… Kısacası etrafımızı sarmış olan hurafe savunucularından geçilmiyor. Medya ve bazı firmalar da bu hurafeleri destekliyor. Neden mi? Çünkü istediklerini onlar söylüyor da ondan.
Gerçek bilim insanları ve gazeteciler, kanıtlar sunulmadığı sürece yazmazlar. Oysa gazete köşeleri kişisel gelişim uzmanı olduğunu iddia edenlerden geçilmiyor. Gazetelerin sağlık köşelerinin gerçek sahipleri olan gazetecilere geri verilmesi gerekiyor. 

İşin garip yanı ise, biz bu saçmalıklarla uğraşırken dünyada ne araştırmalar yapılıyor. Biz ise sadece son kullanıcı olarak, hemen alıp sosyal medyada kullandığımızın havasını atan taraf oluyoruz. Asıl acı olan ve kalplerimize dokunması gereken bunlar!

Beslenme eğitimi almamış kişilerin diyet tavsiyelerinden, astroloji ile sağlığınızla ilgili yorumlarda bulunanlardan, sağlık konusunda ahkam kesen medyanın etik kavramını bilmeyen sözde sosyal medya takipçileri çok olanlardan, nefes, yaşam, hayat gibi uydurup uydurup ortaya yeni bir şey atan koçlardan, enerjiyi, hakikati ve mucizeyi anlatan artık isimlerini bile bilmediğim ve para karşılığında her yerde reklamlarını yaptıranlardan uzak durun! 

Sizin sağlığınız, sizin hayatınız, bu hurafecilerden kendinizi koruyun! Söylediklerini almayın, takip etmeyin ve prim vermeyin! O zaman kaybolup gidecekler! Sizin için gece gündüz çalışan, bilim insanları ve hekimleri dinleyin. Onlar kanıta dayalı bilimi savunuyorlar. Size bir şey sunmadan önce yıllarca araştırma yapıyorlar. Artık geleceğe bakmanın ve gerçekleri görmenin zamanı gelmedi mi? Gerçekleri saklayamazsınız,  yalanları ve yalancıları savunanlar er ya da geç kaybederler.