TÜRK CERRAHLARA AMERİKA’DAN BİR BİLİMSEL FİLM ÖDÜLÜ

Türk cerrahların farklı alanlarda başarılı çalışmalarını takip ediyorum. Geçtiğimiz günlerde Amerikan Kolon-Rektum Cerrahisi Derneği’nin “bilim alanındaki en iyi film” ödülü, Türk doktorların hazırladığı “kolon ve rektum ameliyatları” eğitim videosuna verildi. 

Amerikan Kolon-Rektum Cerrahisi Derneği,  tüm dünya ülkelerinden yaklaşık 2 bin doktorun katılımıyla Los Angeles’ta gerçekleştirildi. Kalın bağırsak hastalıkları bilimsel kongresinde en iyi film ödülünü, Türk doktorların hazırladığı eğitim videosu aldı.

Derneğin, 1899 yılından bu yana her yıl düzenlediği bilimsel kongrede, tıp dünyasının Oscar’ı olarak kabul edilen bu ödüle, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalından Prof. Dr. Mehmet Ayhan Kuzu, Anatomi Anabilim dalından Prof. Dr. Halil İbrahim Açar, Doç. Dr. Ayhan Çömert ve Dr. Mehmet Ali Güner tarafından hazırlanan eğitim videosu ikinci kez layık görüldü. 

Prof. Dr. Kuzu başkanlığındaki ekip, bu videoyu yaparken, özellikle, tüm cerrahlara, rektum kanseri ameliyatlarında “intersfinkterik rezeksiyon tekniği” ile makatı koruma yöntemlerini öğretmeyi amaçladıklarını belirtti. Prof. Dr. Kuzu, video ile ilgili şunları dile getirdi: “Bunun yanı sıra, dışkı tutamama ve dışkılama zorluğu çeken hastaların tedavisinde uygulanan ameliyatların temel prensiplerinin cerrahlara anlatılması da bu videonun bir diğer amacını oluşturuyor.”

Eğitim videosunun büyük bir beğeni kazandığını kaydeden Dr. Kuzu, yıllardır devam eden çalışmalarının meyvelerini toplamaktan çok memnun olduğunu ve bu kongrede ülkemizi ve Ankara Üniversitesi’ni 4 adet bilimsel sunum yaparak ve bir ödül alarak en iyi şekilde temsil ettiklerini düşündüğünü söyledi. 

2010 yılında da aynı ödülü ilk kez kazandıktan sonra aynı ekiple çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Kuzu, bilim alanında kazanılan bu başarının, ülkemiz ve Ankara Üniversitesi adına tesadüf olmadığının önemli olduğunu vurguladı.