TAM KORUMA

Sağlık sektöründe 14 yıldır hizmet veren Gama İç ve Dış Ticaret Pazarlama Limited Şirketinin Genel Müdürü Dilek Güllü, kimyasal, biyolojik ve nükleer partiküllere karşı kişisel koruma sağlayan ekipmanlar hakkında Sağlık Dergisine bilgi verdi.

Sağlık çalışanlarına ve risk altında bulunanlara, kişisel koruma sağlayan ekipmanlar, İtalyan menşeili CL.com firmasından ithalatını gerçekleştiren Gama Limited Şirketi, bu özel ürünleri Türkiye’ye sundu. Ürünlerin eğitim programını Otel İçkale’de gerçekleştiren Gama Limited Şirketi, 35 kişinin katıldığı programda, ürün eğitimini CL.com firmasının yetkisi, Stefano Cebrini verdi.

Kişisel koruma sağlayan, tulum, önlük, gözlük, maske, filtre ve eldivenden oluşan set; biyolojik, kimyasal maddeler ve nükleer partiküllere karşı koruma sağlarken ürünlerin tamamı uluslar arası kuruluşlardan onay almış olması ürünün güvenirliliği açısından son derece önem kazanıyor. Dünyada artan salgın hastalıklar, kimyasal ve biyolojik tehditler, kişilerin kendilerini korumaya almasının ne kadar önemli olduğunu ve bu durumun göz ardı edilemeyecek bir gerçek olduğunu ispat etmiştir. Son yıllarda dünyada yaşanan sars, kuş gribi, deli dana, ebola ve kırım kongo kanamalı ateşi gibi biyolojik ve kimyasal tehditler yayılarak insanların ölümüne sebep oluyor. Gama firması bu tehditleri dikkate alarak, hastane çalışanlarını, sivil savunma ekiplerini, laboratuar çalışanlarını, ilk yardım ekiplerini ve askeriye çalışanlarını korumayı hedefleyerek kişisel korunma ekipmanlarını ülkemize getirdi.


Kaliteden Ödün Vermiyor
Dünyada artan salgın hastalıklar, kimyasal tehditler insanoğlunun kendisini korumaya almasının ne kadar önemli ve gerekli olduğuna dikkat çeken Gama Ltd. Şti. Genel Müdürü Dilek Güllü, “Ürünlerimizin özellikleri ve diğer ürünlerden farkları şöyle; koruyucu kıyafetlerin kumaşı nonwoven spunbond polipropilen kumaştan yapılmış olup dış kısmı polietilendir. Kumaş 0,024 mikron por büyüklüğündedir ve en küçük kan patojeni olan Hepatit C virüsünü bile geçirmez. Bu sayede yüksek koruma ve yüksek konfor sağlar. Dikiş tekniği ultrasonik olup fermuar kısmı çift bandaj kaplıdır. Bu özellikleri sayesinde biyolojik, kimyasal ve nükleer tehdit edici maddelerin geçişine izin vermez. Su ve kan gibi maddeleri geçirmez. CE standartlarında, tek kullanımlıktır” dedi.

EN 54/2000 direktiflerine göre üretilmiş ve biyolojik risklere karşı etkili patentli maske (CL 7) Bios, 2. ve 3. grup tehditlere karşı yüzde 99 koruma sağladığını ifade eden Güllü, biyolojik risklere karşı kesin koruma sağladığını kaydetti. Maskenin dört katmandan meydana geldiğini; ilk katmanın suyu tuttuğunu, ikinci katmanın maskeye şeklini verdiğini, üçüncü katmanın filtre görevi gördüğünü ve son katmanın ise alerji riskini önlediğini dile getirdi. Güllü, “Ürünler 686/89 CE direktiflerine göre üretilmektedir. Bu direktifte ‘Notify Body’ denilen kuruluşlar vardır. Ürünün kalitesi yılda 2 kez kontrol edilir” şeklinde konuştu.