DÜNYA STANDARTLARINDA HASTANE

Yakında açılışı yapılacak olan Ankara Medicana İnternational Hastanesi yatırımları hakkında Sağlık Dergisi Yazı İşleri Müdürü Esra Öz’e konuşan Medicana İnternational Yönetim Kurulu Başkanı Dt. Hüseyin Bozkurt, Konya Medicana İnternational Hastanesi’nin ardından üniversite çalışmalarının hız kazanacağını söyledi.

Yıldız Teknik Üniversitesinde Mimarlık eğitimini yarım bırakarak İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine geçen Medicana İnternational Yönetim Kurulu Başkanı Dt. Hüseyin Bozkurt, ilk olarak Ankara Jandarma dispanserinde çalıştı. 1 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra Bahçelievler Ömür Hastanesini kuran Dt. Bozkurt, poliklinikte olan işletme hatalarına tepki göstererek kendi hastanesini kurdu. Avcılar ve Çamlıca’da hastane açan Dt. Bozkurt, 5 yıldır hizmet veren Bahçelievler diş kliniğinin yerine tam donanımlı hastane açtı. 2007 yılında Bahçelievler’de Diş Hastanesi açtıklarını kaydeden Dt. Bozkurt, bu hastanede ağız ve çene cerrahisi alanında başarılı operasyonlar gerçekleştirdiklerini belirtti. 2008 yılının Mayıs ayında dünyada ilk 100 özel hastane içerisinde yer alan Beylikdüzü Medicana Hastanesini hizmete açtıklarını ifade eden Dt. Bozkurt, bundan sonraki yatırım planları hakkında şöyle konuştu: “İç Anadolu’nun en büyük hastanesi konumunda Konya Medicana İnternational Hastanesini 30 bin metrekare alanda kurma çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Tüm branşları bulunduracak olan hastane 2009 yılında hizmete açılacak. Bahçelievler Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi çalışmalarımızın da sonuna yaklaşılmış durumda. 20 yıldır özel sağlık sektöründe varız. Ankara Medicana international Hastanesi dünyadaki yatırımların içerisinde ilkler arasında olma özelliğini taşımaktadır. Ana cadde üzerinde bulunmasının yanında; travmatoloji, çocuk kalp cerrahisinde iddialıyız. İstanbul’da en çok vaka yapan grup biziz, bunu Ankara’ya da taşımak istiyoruz. Kanser, kemik iliği, karaciğer ve böbrek transplantasyonu alanlarında söz sahibi olacak bir merkez. 500 hastasıyla Türkiye’de en çok diyaliz hastasına sahip grubuz. Tüp bebek dışında jinekolojik onkoloji alanında güçlü bir merkez olacağız. Sağlık turizmi alanında hastanelerimiz tüm branşlarda hizmet verecek kapasitede yabancı hasta potansiyeli açısından dünyada birçok hastane ile yarışacak düzeyde. Dünya çapında yaklaşık 1000 hastane gezdim, donanım, yardımcı personel, kalifiye kadro yönünden çok başarılı durumdayız. Akıllı bina özelliklerine sahip olan Ankara, İstanbul ve Konya Medicana Hastaneleri 1,7 oranında depreme daha dayanıklı özellik taşımaktadır.”


Üniversite Açılacak
Eğitim alanında gelişmeleri destekleyerek, tıp fakültesi açarak sağlık sektöründe oluşan açığı kapatacaklarını belirten Dt. Bozkurt, “Hedefimiz kendi kadromuzu hem sağlık sektörüne yetiştirmek hem de burslu öğrencileri destekleyici ortak çalışmalar sürdürmek” dedi. Yabancı hekimin gelmesine sıcak baktığını vurgulayan Dt. Bozkurt, ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu hekimlerin zor durumda kaldığını, mağdur durumda olan hekimlere çalışma hakkı verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Doğuda bulunan doktor açığını, Türki devletlerden gelecek doktorlara oryantasyon uygulanarak kapatılması gerektiğini kaydeden Dt. Bozkurt, hekim açığının yanında yabancı hasta transferi yaparken yabancı hekimin hasta potansiyelini de kazanılmış olunacağını söyledi. İyi eğitim almış hekimlerin gelmesini istediğini ifade eden Dt. Bozkurt, belli standartlardaki doktorların hizmet vermesine izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Yurtdışından Hekim Ve Hastanın Yolu Açılmalı
Hayallerini gerçekleştirmek için 18 saat çalıştığını bildiren Dt. Bozkurt, tatillerinde bile hastane gezdiğini bunu hayatının bir parçası olarak yaşadığını kaydetti. Sağlık üssü olma yolunda ilerlerken devletinde katkı sağlaması gerektiğine dikkat çeken Dt. Bozkurt, yurtdışından gelen insanların sigorta anlamında anlaşma sağlanarak buraya geldiklerinde parayı düşünmelerini ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti. SGK ile anlaşma yapma konusunda toplantı yapıldığını ancak henüz karar verilmediğini dile getiren Dt. Bozkurt, bazı fiyatların iyileştirildiği takdirde anlaşma yapacaklarını söyledi. Tam gün konusuna sıcak bakmadığını vurgulayan Dt. Bozkurt, hekim sayısının kısıtlı sayıda olduğunu ve bu durumun sağlık hizmeti sunumda daha da zorluk yaşatacağını işaret etti. Türkiye’nin Avrupa standartlarında sağlık hizmeti sunmaya başladığını, 20 sene önce böyle bir durumun hayal bile edilmediğini kaydeden Dt. Bozkurt, ilerde başarılı bilim adamları yetiştirerek gelişmelerin sağlanacağını belirtti. Aile hekimliği uygulamasında yeterli mezun olmadığını ve başvuru merkezlerinin yetersiz kaldığı değerlendirmesini yapan Dt. Bozkurt, ön başvuru merkezinin olmasının çok önemli olduğunun üzerinde durdu.