SÜT KARDEŞLİĞİ GELİYOR

Son günlerde sık sık gündeme gelen “Anne Sütü Bankası Projesi” hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, süt kardeşliği uygulamasının yasal sürecinin tamamlanarak hukuki zemine oturtacaklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Araştırma ve Eğitim Hastanesi tarafından düzenlenen ‘3. Yenidoğan Günleri’ etkinliğine katıldı. Sheraton Otel’de gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bakan Müezzinoğlu, hekim ve sağlık çalışanı açığından bahsederek, bu nedenle hekimlerin daha özverili çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi. Yenidoğan sağlığında önemli mesafeler kat ettiklerini kaydeden Müezzinoğlu, prematüre bebeklerde anne sütünün önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Anne Sütü Bankası Projesi’ni önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. İzmir’de bu konuyla ilgili önemli bir alt yapı çalışması yaptık. Süt kardeşliğini de yasal süreçlerini tamamlayarak hukuki zemine oturtacağız. Yeni doğan ünitesi olan bütün hastanelerde süt kardeşliği projesinin uygulanabilmesi sağlanacak.”

Gönüllülük Esas Alınacak
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, toplantı sonrasında bir gazetecinin Anne Sütü Bankacılığı Projesi’yle ilgili sorusu üzerine Müezzinoğlu, “20 milyon annenin duyarlılığı esas alınmalı. Anne bu sütü verirken diyor ki, ben inanç sahibiyim benim inançlarım korunuyor mu? İster Hristiyan olsun ister Musevi olsun. Ama ülkemizin büyük çoğunluğu Müslüman. Dolayısıyla annelerimizin inanç duyarlılığı neyi istiyorsa düzenlemesini yaparak gönüllüğü en üst seviyeye getirmemiz lazım. Süt kardeşliği bizim inanç değerlerimiz arasında önemli bir unsursa süt kardeşliği sistematiğini kayıtlara geçmemiz lazım. Bunun için de nüfus kütüklerimize annemiz kime sütünü vermiş, hangi annenin sütünü hangi çocuğumuz almış ve bunlar arasındaki iletişimi en ideal şekilde nasıl yapabiliriz. Bununla ilgili kamuoyundan gelecek tedbir önerilerine de açık olarak tedbirleri, yasal düzenleme gerekenleri yasal düzenleme, yönetmelik düzeyinde gerekenleri de yönetmelik düzeyinde yaparak kamuoyumuzun desteğine ihtiyacımız var burada. Anne belirli korku veya tereddütlerle sütünü vermekten çekimser davranırsa projemiz arzu ettiğimiz verimliliği sağlamaz.”

“Her Yıl 6 Bin Erken Bebek Dünyaya Geliyor”
Müezzinoğlu, “Her yıl 6 bin erken bebek dünyaya geliyor. Bu bebeklerin yaşatılabilmesi için en önemli gıda anne sütüdür. Dolayısıyla tedbir ve fayda kısmını birlikte yürüteceğiz. Hem ilaç hem gıda. Bunun ikisini bir arada ya da ayrı ayrı tamamlayacak bugün dünyada herhangi bir gıda yok” dedi. Doğum kilosu bin 500 gramın altında olan 20 ila 24 haftalık bebeklerin emme refleksinin gelişmediğini, annelerinin de sütünün oluşmadığını anlatan Müezzinoğlu, bu bebeklerin diğer annelerin sütüne ihtiyacı olduğunu söyledi.
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, projeyle bu bebeklerin yaşatılmasını ve sağlıklı bir nesil oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, bunun için annelerin duyarlılığına gereksinim olduğunu anlattı. 

Doğru, etik ve tarafsız haberciliğin adresi Med-Index : www.med-index.com Mutlaka ziyaret edin!