Sterilizasyonda Dev Bir İsim: “TRANS MEDİKAL”

Sterilizasyonda bir çok yeni çözümler ortaya koyarak, uluslararası akredite edilmiş kuruluşlardan kalite belgeleri alan Trans Medikal, alanında önemli başarıların altına imza atıyor.Trans Medikal’in 38 yıldır süregelen başarılı ticari yaşamı hakkında Sağlık Dergisine konuşan Fabrika Koordinatörü Bülent Aslan, “Başarımızı hiç bitmeyen azmimiz ve artarak devam eden ticari tecrübemize borçluyuz” dedi. Aslan, tıbbi cihazda piyasa gözetimi ve denetiminin daha etkin hale getirilmesini istedi.

38 yıldır üretim kalitesini arttırarak yoluna devam eden Trans Medikal, alanında en kaliteli sterilizasyon ürünleri üreterek, bir çok Avrupa ülkesine ihrac ediyor. 1970’de üretime başlayan firma, pazar payını arttırmaya yönelik çalışmalarına hız verdi. Trans Medikal’in başarı öyküsünü Sağlık Dergisi’ne anlatan Fabrika Koordinatörü Bülent Aslan tıbbi cihaz üretiminde Türkiye’nin en başarılı şirketleri arasında yer aldıklarını söyledi. Şirketlerinin 14 ülkeye ihracat yaparak, sterilizasyon konusunda anahtar teslimi çözümler sunduklarını vurgulayan Bülent Aslan, “Biz Trans Medikal olarak sterilizatör üretiyoruz. Sterilizatör İhtiyacı olan başta sağlık kuruluşları olmak üzere herkesin çözüm ortağıyız. Yerli üretici firma olarak ülkemizde Prizmatik Sterilizatör pazarının yüzde 80’ine hitap ediyoruz. Başta CE belgesi olmak üzere, bir sterilizatörde olması gereken tüm ulusal ve uluslararası kalite belgelerimiz mevcuttur. Cihazlarımız uluslararası sertifikasyona sahip TÜRKAK tarafından kabul edilen laboratuarlarda test edilir. Cihazlarımız bu uygulamalar ve testler sonucunda belgelendirildiği için, uluslararası arenada ileri tıp teknolojisine sahip ülkelerin firmaları ile mücadele ederek sürekli galip çıkar” şeklinde konuştu.

Devlet ihaleleri ile ilgili bazı düzenlemeler yapılmasını isteyen Aslan, önce piyasa gözetimi ve denetiminin daha etkin hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Aslan, piyasa denetiminin yapıldığını ancak istenilen düzeyde olmadığını söyledi. Denetim konusunda kendilerinin otokontrol oluşturduklarını ve ürünlerini uluslar arası standartlara uygun olarak ürettiklerini kaydeden Aslan, bu bağlamda belli standartlar çerçevesinde piyasanın gerektiğine vurgu yaptı. Kamu hastanelerinin ihalelerde ortaya koyduklareı yaptırımlar hakkında da konuşan Bülent Aslan, bu hastanelerin ihale şartnamelerinin karşılığı gelen cihazları iyi bir şekilde kontrol etmeleri gerektiğini bildirdi. Aslan, “Bu bir şikayet değil, bir öneridir. Bu öneriye uydukları oranda, ilerde karşılaşacakları sorunları ortadan kaldıracaklardır” şeklinde konuştu.

Trans Medikal TÜBİTAK Destekli Ürünler Üretiyor
Şirketlerinin AR-GE’ ye son derece önem verdiğini ve bu anlamda devletin teknolojik yatırımlara verdiği teşviklerden faydalandıklarını dile getiren Aslan, “AR-GE teşvikleriyle ürettiğimiz ürünleri fuarlara getiriyoruz. Özellikle de TÜBİTAK gibi seçici bir kurumun teşviklerinden faydalanabilen firmalardan biriyiz. Çünkü yaptığımız çalışmalar gerçekten ileri teknoloji üreten ülkelerin çalışmalarıyla paralel, sterilizatör gibi spesifik alanlarda da bu ülkelerden daha ilerdeyiz” dedi.

TÜYAP Expomed 2008 fuarını değerlendiren Aslan, fuarın her sene geliştiğini ve daha da gelişeceğini söyledi. Ayrıca uluslararası boyutta da fuarın daha etkin hale geleceğini beklediklerini ifade eden Aslan, fuarlara gelen cihazların kalitelerinin her geçen gün daha da arttığına dikkat çekti.