“SANKİ HASTANELER HAPİSHANE, DOKTOR VE HEMŞİRELER GARDİYANLARDI”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yeni anayasa yapımında sivil toplumun daha etkin olması gerektiğini belirtti. Geçmişte hastanelerde rehin olayları ve hasta kaçırma olayları yaşandığına dikkat çeken Bakan Akdağ ise “Yaşanan bu olaylarda sanki hastaneler hapishane, doktor ve hemşireler gardiyanlardı” dedi.
Hilton Otel’de düzenlenen sağlık ve sosyal politikalarda yenilikçi uygulamaların paylaşıldığı ”Kamu Yönetimi Kongresi 2011′ düzenlendi. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve davetliler katıldı. Başbakan Yardımcısı Atalay, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Yeni anayasayı çok hayati önemde görüyoruz. Parti ve hükümet olarak yeni anayasanın gerçekleşmesi için ‘Anayasa değişikliği demiyoruz’ yeni anayasanın yapılması için bütün mekanizmaları en iyi şekilde çalıştırıyoruz. Bu konuda kararlılığımız tamdır. Eğer bazı konularda halen kamu yönetimde sorunlar varsa, tıkanmalar varsa, daha çok vatandaş odaklı olamıyorsa Anayasada ciddi engeller var.”
” Yerel Yönetimlerin Geliri de Yetkisi de Arttı”
Kamu yönetiminde, devlet-vatandaş ilişkisinin en temel belirleyici olduğunu belirten Atalay, “Demokrasinin ölçeği de devlet-birey ilişkilerindeki inişler, çıkışlar, katılım, şeffaflık gibi boyutlardır. Kamu yönetimi bizim en önemli hassasiyetimiz oldu. Devlet vatandaş ilişkisi nasıl olmalı, vatandaş kamu hizmetlerinin alıcısı olarak nerede olmalı en temel kaygımız oldu. Biz hep insan odaklı bir devlet, dedik. Kamu yönetiminde hesap verme ve bürokratik işlemlerin azaltılması konusunda önemli adımlar atılıyor. Yerel yönetimlerle ilgili tüm mevzuat bu dönemde değişti.Yerel yönetimlerin geliri de yetkisi de arttı” dedi.
“Biz Hükümet Olarak SSK Bürokrasisini Bitirdik”
Sağlık Bakanı Akdağ da, hızlı bir değişiklikle vatandaşı arkalarına almaya çalıştıklarını anlatarak her devrimde hızlı davranılması gerektiğini vurguladı. Akdağ, Türkiye’de koalisyon dönemlerinin kayıp yıllar olduğuna dikkat çekerek, istikrar ile çok işler yapıldığını ifade etti. Akdağ şunları söyledi: “Bilgisayar kullanacak memur bulamıyorduk. Nasıl bir zihniyet vardı. Biz hükümet olarak SSK bürokrasisini bitirdik. Aslında bir anlamda kız kaçırdık. Bugünkü gelinen zihniyet ile çok şeyler kazandırdık. Mesela eczaneler ile ilgili bir kanun yapıyoruz. Bir Genel Müdür Yardımcısı bu kanuna uymuyor. AK Parti bu dönemin değişimin adıdır. İzmir’de aile hekimliğini denize dökeceklerini söylediler. 400 aile hekimi ‘Bunu söyleyenlerin kapısına giderek ‘yeter artık çalışacağız ‘ dediler” diye konuştu.
“Sanki Hastaneler Hapishane, Doktor ve Hemşireler Gardiyanlardı”
Geçmişte hastanelerde rehin olayları ve hasta kaçırma olayları yaşandığına dikkat çeken Bakan Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanan bu olaylarda sanki hastaneler hapishane, doktor ve hemşireler gardiyanlardı. Benim bir vatandaş olarak yakınım var. Yanımda kalp krizi geçirdi. İşte geçmişte böyle yaşanan bir olay köyde olsaydı ambulans gitmezdi. Çok affedersiniz, eşekle giderdi. Bu manzaraları yaşadık. Şu anda 112’yi arıyorsunuz. Ambulans her yere gidiyor. Gerektiği takdirde hava ambulansı gidiyor. Artık kamu yönetimi Geçmişte hastanelerde rehin olayları ve hasta kaçırma olayları yaşandığına dikkat çeken Bakan Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben de yaşanan bu olaylara sanki hastaneler, hapishane doktor ve hemşireler gardiyanlardı.anlayışına göre özel bir hastaneye giden bir vatandaşımız 5 kuruşu para ödemeden gidiyor. Ancak üniversite hastanelerine gidenler faturanın yüzde 25’ini ödüyor.”
“Son 1 Yılda 10’a Yakın Özel Hastaneye, 10’ar Gün Kapatma Cezası Verdik”
Bakan Akdağ, “Yoğun bakımlık bir hastaysanız, kanser hastasıysanız, yanık, yeni doğan, kalp hastalığı gibi bir hastalığınız varsa sizden hiçbir fark alınamaz. Türkiye’de özel hastanecilik yapmanın kamu yönetimi anlayışında şu anda gereği budur. Bu mecburiyete uymadıklarından dolayı son bir yıl içinde 10’a yakın hastaneye 10’ar gün kapatma cezası verdik.” şeklinde konuştu.
“Alo 182 ile 400 Bin Kişi Randevu Alacak”
“ALO 182” ile randevu sistemine geçildiğini hatırlatan Bakan Akdağ, “Bir vatandaşımız ALO 182’yi aradığı zaman istediği yerden ve doktordan randevu alabiliyor. Biz bu rakamı 2012 yılında 300 ile 400 bin civarlarına çıkaracağız. Ayrıca Sağlık Bakanlığı hastanelerinin yüzde 65’i randevu alacak hale gelecek diye plan yapıyoruz. 4 bin çağrı elamanı bu sisteme yetişir hale gelecek. Bu bir hizmet alımıdır. Türkiye yapılan bu hizmetler ile büyük bir atılım yapacak” dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 182 nolu Merkezi Hastane Randevu Sistemi’nin 2-3 ay içinde tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacağını söyledi. Akdağ’ın isteği üzerine, hat kameralar önünde de test edildi. Salonda bulunan Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, 182 nolu telefonu arayarak, Yüksek İhtisas Hastanesi’nden kendisi için randevu aldı.
“Üç Gün İçinde 150’ye Yakın Hastane Devir Aldık”
Aradan geçen 9 yılda büyük ilerlemeler olduğunu, ancak yapılması gereken daha çok iş bulunduğunu belirten Akdağ, sağlık alanında da bu süreçte çok önemli gelişmeler olduğunu, sağlığın herkesin hakkı olduğu anlayışıyla hareket ettiklerini vurguladı. Akdağ, yaptıkları değişikliklerle hızlı davranırken, halk desteğini de arkalarına aldıklarına işaret ederek, “Aksi takdirde başarılı sonuç alınması mümkün değil. Bu süreçte, hastanelerin Sağlık Bakanlığına devri konusunda çeşitli eleştiri ve dirençlerle karşılaştık. ‘Tabiri caizse bunu yaparken biz aslında kız kaçırdık. Çünkü bu hastaneleri bize vermiyorlardı. Anayasa Mahkemesi, yasanın yürürlüğe girmesine üç gün kala kararını verdi. Üç gün içinde 150’ye yakın hastane devir aldık” dedi.