ÖRNEK KOBİ: PMS

Türkiye’nin önde gelen firmalarından PMS Medikal, başarısını taçlandırdı.

Doğu Akdeniz Bölgesi’nden 4 KOBİ, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) ‘KOBİ’lerde Dönüşüm’ raporunda yer verdiği 24 firma arasında ülkemizin önde gelen firmalarından PMS Medikal’de yer aldı. İzmir Swiss Otel’de düzenlenen törende, 24 başarılı KOBİ’nin yöneticilerine başarı belgesi verildi. Başarı belgesini PMS Medikal’a Tüsiad Başkanı Arzuhan Yalçın Doğan verdi.

“Küçük Firmaların Büyük Başarıları”
TÜRKONFED Danışma Kurulu`nun aldığı karar uyarınca, `KOBİ`lerde Dönüşüm` raporunda yer alacak firmalar seçilirken; `büyüme`, `ihracat`, `teknoloji ve inovasyon`, `markalaşma` ve ‘katma değer ve kar’ performansları dikkate alındı. Başvuran firmalar arasından 78`i seçilerek iş yeri ve girişimci hakkındaki daha kapsamlı bilgi, anket yoluyla derlendi. Bunların arasından da 24 iş yeri seçilerek yüz yüze görüşme yapıldı. KOBİ’ler, TÜRKONFED üyesi federasyon ve derneklerin ön çalışmaları sayesinde raporda yer aldı. Rapor, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel, Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz ve TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ümit İzmen’in takip, gözetim ve destekleri ile yapılırken, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Taymaz tarafından yönetildi. Çalışma, Doç. Dr. Alpay Filiztekin, Prof. Dr. Mahir Fisunoğlu, Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Kılıçaslan ve Yrd. Doç. Dr. Aykut Lenger’in saha araştırmaları ve analizleri ile tamamlandı.

Başarı Öyküsü
Sterilizasyon paketi üretimini Alman üretici bir firma ile, yüzde 60 Türk ve yüzde 40 Alman ortaklığı sonucu PMS Medikal’in kurulduğunu kaydeden Genel Müdür Özgür Güler, “1996 yılı Eylül ayında, Almanya’daki makineler Mersin’e getirildi. Know-how ve diğer teknik bilgi de Alman ortak tarafından sağlanacaktı. Ancak gelen makinelerin arızalı olması nedeni ile çalışma yüksek firelerle başladı. Kendi tasarladığımız bazı makine parçaları ve makineler ürettik. O dönemde edindiğimiz bilgi ve tecrübe ile halen, yeni makine tasarımlarını kendimiz yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

“60 Ülkede, PMS Ürünleri Pazarlanıyor”
1998 yılında, Ankara’daki bir medikal ürün ihalesini kazanarak PMS Medikal’in dönüm noktasını oluşturduklarını belirten Güler, Alman ortakla yollarını ayrıldığı 2001 yılında kendinden yapışan medikal poşet üretimi yaparak ABD’ye ihracat etmeye başladıklarını dile getirdi. ihracat yapılan ülkelerde, ürettikleri ürünlerin kalitesinin beğenildiğini ifade eden Güler, “Kaliteden ödün vermeden en iyiyi yapıyoruz. 60 ülkede ürünlerimizi pazarlayan firmalar ile ortak çalışmaları sürdürüyoruz. Ayrıca, 2005 yılında sektörün elitler kulübü olan Sterile Barrier Association ‘ın 17 üyesinden biri olmak üzere davet edildik. 1998 yılında 3 işçi ile kurduğumuz şirkette, 2009 yılında 65 kişi istihdam ediliyor. Üretim minimum insan gücü ve tamamen valide edilmiş ekipman ve prosesler ile otomasyon sistemleri kullanılarak yapılıyor. Steril bariyer sistemleri, sterilizasyon indikatörleri, sterilizasyon paketi kapatma makineleri üretimimizin dışında, yakın zamanda Ortadoğu da ikinci fabrikanın kuruluşunu gerçekleştireceğiz. 2008 yılında İstanbul merkezli PMS Pazarlama firması oluşturularak Türkiye pazarı için daha hızlı ve etkin hizmet sağlanmaya başlandı.” şeklinde konuştu.