TÜRKMENİSTAN İLE “SAĞLIK VE TIP ENDÜSTRİSİ” ANLAŞMASI İMZALANDI

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti arasında ‘Sağlık ve Tıp Endüstrisi’ alanlarında işbirliğine dair anlaşma yapıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Türkmenistan arasında düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan üst düzey ziyaretler çerçevesinde, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un davetlisi olarak Türkmenistan’ın Türkmenbaşı şehrine ziyaret gerçekleştirdi. Türkmenistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Gül ve Devlet Başkanı Berdimuhamedov gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti ve ortak basın toplantısı düzenlendi.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan arasında sağlık ve tıp endüstrisi alanlarında halk sağlığının gelişmesine yönelik anlaşma yapıldı. Anlaşmaya göre; iki ülke arasında, eşitlik, karşılıklılık ilkelerine dayalı ve karşılıklı fayda temeline uygun olarak, sağlık ve tıp endüstrisi alanlarında işbirliği teşvik edilecek. Özel işbirliği alanları her iki tarafın çıkarları dikkate alınarak, karşılıklı mutabakat ile belirlenecek.

Bilimsel Konferanslara ve Fuarlara Katılım
Taraflar, sağlık ve tıp endüstrisi alanlarında bilgi değişimi, heyetlerin ve sağlık uzmanlarının değişimi gerçekleştirilecek. Taraflardan biri tarafından düzenlenecek bilimsel konferanslara ve fuarlara katılımı, sağlık ve tıp endüstrisi alanlarında karşılıklı mutabakat sağlanacak.
Anlaşma çerçevesindeki ziyaret için temsilci gönderen taraf gidiş‐dönüş seyahat masraflarını karşılayacak. Ev sahibi ülke ziyaretçinin iaşe ve ibate giderleri ile ülke içi yolculuk giderlerini gerekli olduğu takdirde ve süre bir haftadan fazla olmayacak şekilde karşılayacak.

Anlaşma’nın yürütülmesini Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Türkmenistan Sağlık ve İlaç Endüstrisi Bakanlığı sağlayacak. Anlaşma ile öngörülen işbirliğinin uygulama alanları ve şartları, tarafların mutabakatı hazırlanırken, Eylem Planları ve Uygulama Programları ile belirlenecek.