“OBEZİTE VE ETİK”TE FİKİRLER YARIŞACAK

Geleneksel hale gelen “Ulusal Tıbbi Etik Proje Yarışması”nda bu yıl ki konu ‘Obezite ve Etik’, son katılım tarihi ise 29 Şubat 2012 olarak belirlendi.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenecek olan “Ulusal Tıbbi Etik Proje Yarışması”nda bu yıl ki konu ‘Obezite ve Etik’ olarak belirlendi. Geleneksel hale gelen yarışmada derece alan öğrenciler her sene birbirinden güzel imkanlara sahip oluyor. Geçen yıl yarışmada birinci olan katılımcı Pittsburgh Üniversitesi’nde Kardiyoloji  stajının tüm giderleri karşılanarak bir ay staj hakkı kazandı.
Yarışmayı düzenleyen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu, yarışma hakkında Sağlık Dergisi’ne şu bilgileri verdi: “Geçen yıl ‘Kanser ve Etik’ üzerine yapılan Ulusal Tıbbi Etik Proje yarışması düzenleyicileri bu yıl da konusunu önceden duyurdukları ‘Obezite ve Etik’ için projeleri beklemeye başladı. III.Ulusal Tıbbi Etik Proje Yarışması geçen seneden farklı olarak Duquesne Üniversitesi (ABD) işbirliğiyle yapılacak. Katılımcılar yarışmanın uluslararası bir nitelik taşıması sebebiyle makalelerini Türkçe ya da İngilizce olarak yazabilecek. Temalı yarışmaya, tıp fakültesi öğrencilerinin yani sıra tıp etiği ile ilgili olabilecek bölümlerde lisans düzeyinde öğrenim gören üniversite öğrencileri de katılabilir. Sağlık Bakanlığı tarafından 2012: Obezite ile Savaş Yılı ilan edilmesi de güzel bir tesadüf oldu. Bu alanda öğrencilerimizden her sene olduğu gibi bu yılda yaratıcı fikirler geleceğinden eminim.” 

Jüri Üyeleri Alanlarında Uzman

Son katılım tarihinin 29 Şubat 2012 olduğu yarışmanın juri üyeleri ise; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Tıp Tarihi AD başkanı Nesrin Çobanoğlu, Director of the Center for Healthcare Ethics, Duquesne University Henk ten Have, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı; İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Temel Yılmaz, Türkiye Diyabet Vakfı başkan yardımcısı;Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İlhan Yetkin ,Pittsburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Özlem Soran, Orhan Yılmaz ve Erhan Sertoğlu olarak belirlendi.
Ödüller Öğrencileri Mutlu Edecek
Yarışma birincisi bu sene de Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesinde 21 günlük bir staj yapacak. İkincilik ödülü i-pad ve üçüncülük ödülü notebook bilgisayar olarak belirlendiği yarışmada ek olarak çeşitli derneklerin de özel ödülleri bulunuyor.
Yarışma ile ilgili ek bilgiler ve katılım başvurusu için www.tibbietik.com adresini ziyaret edebilirsiniz