KARS’TA İLK STERİLİZASYON SEMİNER

Kars’ta ilk defa gerçekleştirilen Hastanelerde sterilizasyon işlemleri semineri çok sayıda katılımcının ilgisini topladı.

Hastanelerde sterilizasyon işlemleri semineri Kafkas üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Merkezi Sterilizasyon Üniteleri Derneği desteğiyle Kars’ta gerçekleşti. Seminerin Kars’ta gerçekleşmesi ile bir ilke imza atıldı. Yoğun ilgi göre seminere birçok ilden katılımcının bulunmasıyla gerçekleşene toplantıda 340 kişi katılımcı olarak yer aldı.
Hastanelerde sterilizasyon işlemleri semineri 15 Mayıs tarihinde Kafkas Üniversitesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu konferans salonunda gerçekleşti. Sempozyumun yapılma amacı üniversite tıp fakültesi çalışanlarına bölge devlet hastanesi doktor ve sağlık personeline özellikle ve öncelikle hastane enfeksiyonları etkenleri korunma yolları maliyetin azaltılması daha önemlisi morbilite ve mortalitenin sıfıra indirilmesi hedef alınarak gerçekleştirildi. insanların eğitilerek görsel veya pratik olarak nasıl hizmet edeceklerini konunun püf noktalarını her gün yapmakta olduğumuz el yıkamanın önemini özellikle hastane enfeksiyonlarının önlenmesindeki önemi. panel sonu tartışmasında gelen sorularla panelden faydalanma durumun ne derece üst seviyede olduğunu göstergesi niteliğindeydi. Benzer panelleri 6 aylık periyotlar halinde değişik illerde ve hastanelerde yapmak için kararı alındı.


Temizlik ve dezenfeksiyon hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde en önemli basamaklardan biri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mehmet Parlak, “Her hastane etkili ve uygulanabilir bir dezenfektan politikasına sahip olmalı ve dezenfektanların akılcı kullanımına önem vermelidir. Politikanın etkili şekilde uygulanması için personel eğitimi zorunludur. Mevcut sterilizasyon ve dezenfeksiyon kılavuzları politikanın hazırlanması, uygulanması ve güncellenmesi sırasında göz önüne alınmalıdır” şeklinde konuştu. Açılışta konuşmacılar arasında Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Parlak, Merkezi Sterilizasyon Üniteleri Derneği Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sterilizasyon Merkezi Sorumlusu Uzman Hemşire Hülya Erbil’de yer aldı.

Seminerde yapılan sunumlar şöyle:
*“Hastanelerde Dezenfektan Kullanımı” Prof. Dr. Mehmet Parlak
* “El Temizliği Ve Dezenfeksiyonu” Iğdır Devlet Hastanesi Enfeksiyon Komitesi Başkanı Uz. Dr. Dilek Yağcı
* “Hastanelerde Sterilizasyon İşlemleri Ve Dezenfeksiyonu” Uz. Hemş. Hülya Erbil
*“Ameliyathane İşleyişi Ve Dezenfeksiyonu” Yüksek Hemş. Gülşen Mutlu
*“Enfeksiyon Kontrolünde Sterilizasyonun Önemi” 9 Eylül Üniversitesi Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Aydan Özkütük
* “Digital Test Sistemleri ve steril konteyner sistemleri” 4 A Tıp Malzemeleri Sanayi firma yetkilisi Umut Doğu Kaya
* “Blok sterilizasyon cihazları çalışma prensibi” Nüve A.Ş.’den Barış Fırtına
*“Cerrahi aletler üretimi bakımı ve dökümantasyonu” Aygün Cerrahi aletleri A. Ş. Genel Müdürü Necati Kaya