İLK PORTATİF LAZER CİHAZI

Ülkemize yeni getirilen ve lazer ile parmaktan kan alınmasını sağlayan Doktor Lazer hakkında bilgi veren Doğa-Tek Teknik Endüstri firması Genel Müdürü Atıl Ünal, cihazın kullanım kolaylığı sebebiyle sağlık personeli ve son kullanıcılar, tarafından tercih edileceğini söyledi.

2002 yılında kurulan Doğa-Tek Teknik Endüstri firması, laboratuar cihaz ve ekipmanları, radyoloji cihaz ve donanımları ile sarf malzemelerine ek olarak kan bankalarına yönelik kan ürünleri alanlarında da hizmet sunuyor.
Ülkemize yeni getirilen Doktor Lazer, iğnesiz olarak parmaktan kan almayı mümkün kılıyor. Lansete alternatif olan bu cihaz sayesinde tıbbi atık sorunu tamamen ortadan kalkıyor. Doktor Lazer özellikle çocuk ve yetişkin diyabet hastalarında şeker ölçümünün yanı sıra, hemoglobin ölçümü, kan grubu tayini, pediatri alanında rahatlıkla hematokrit ve diyabet gebelikleri gibi parmaktan kan alınmasını gereken tüm işlemler için rahatlıkla kullanılabiliyor. Cep telefonu büyüklüğündeki ve tamamen dijital olan cihaz, iki bölümden oluşuyor. Bunlar lazer bölümü ve şeker ölçüm bölümüdür. Lazer ışını nokta atışı yaparak parmakta delme işlemini gerçekleştiriyor. Lazer kısmına takılan lens cover sarf malzemesi her birey için tek kullanımlık oluyor. Strip takılan bölümden de şeker ölçümü gerçekleştirilebiliyor. Lazer ışınının seviyesi ayarlanabilen cihaz, şarjlı pil ile çalışıyor ve bir kez şarj edildiğinde 50-60 kez kullanılabiliyor.

Diyabet Hastaları Tercih Edecek
Bazı merkezlerde cihazı tanıttıklarını, özellikle çocukların ve diabet hastalarının çok ilgi gösterdiğini dile getiren Doğa-Tek Teknik Endüstri firması Genel Müdürü Atıl Ünal, özellikle diabet hastalarında bireysel kullanım için çok fazla talep olduğunu söyledi. Kore’den ithal edilen cihazın Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıdığını belirten Ünal, bu cihazın tüm Dünya ile aynı zamanda Türkiye’de kullanılmaya başlandığını; akut tedavi merkezlerinde, koruyucu sağlık hizmetlerinde, tıbbi laboratuarlarda, özel hekim muayenehanelerinde ve sağlık taramalarında tercih edileceğini kaydetti.

Diyabet cihazlarının ülkemizde çok yaygın olduğunu ve fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten Ünal,lazer teknolojisine sahip bu cihazın fiyatının son kullanıcıya 460 $ civarında ulaşacağını ve yanında 50 kullanımlık lens cover ve strip verdiklerini vurguladı. Ayrıca lens cover ve şeker ölçüm stripinden oluşan bir setin son kullanıcıya 37 $ gibi bir fiyatla ulaşacağını, bunun da diğer cihazlarda kullanılan stripler ile eşdeğer fiyatta olduğunu ayrıca kullanım yoğunluğunun fiyatları daha aşağı çekebileceğini belirtti. Sarf malzemesinin ücretinin makul bir fiyat olduğuna dikkat çeken Ünal, “Şeker hastalığı ömür boyunca süren bir hastalık. Bu sebepten dolayı uzun süre kullanılabilecek ve kaliteli cihazımızı uygun fiyatla piyasaya sunduk. 1 yıl garantili olan cihazın, lazer ünitesi kısmı ithal ettiğimiz firma tarafından sürekli kullanımda 2000 yıl ömürlü olduğu söylendi” dedi.

Kan Almayı Kolaylaştıracak
Ünal, ER:YAG tipi lazer kullanıldığını, tüm test ve kalite kontrollerinden geçirilerek insan sağlığına hiçbir zararının olmadığının kanıtlandığını belirterek, lazerin parmak delme sırasında bir zarar vermediğini, bununda özellikle diyabet hastalarında ve diyabet gebelerde yarayı çok çabuk iyileştirmesi açısından çok önem arz ettiğinin altını çizdi. Sağlık çalışanlarının korunması anlamında da çok büyük katkı sağladığını ileten Ünal, özellikle hastadan kan alırken yaşanan kazaların önüne geçmede yardımcı olacağına dikkat çekti.

Gümrükte sıkıntı yaşamadıklarını, tüm izin ve kalite belgelerinin bulunduğunu ifade eden Ünal, resmi kurum ve kuruluşlara da bu cihazı kullandırmayı hedeflediklerini ancak hedeflerinin perakendeye ve son kullanıcıya hitap edeceğini kaydetti. Türk-Moğol Kan bankasını 2008 Mayıs ayında anahtar teslim kurduklarını belirten Ünal, yurt dışında anahtar teslim projeler yaptıklarını vurguladı. 2007 ve 2008 yıllarında yurt dışında 5 proje bitirdiklerini kaydeden Ünal, 2009 yılı hedefleri içerisinde yeni ve en son teknolojilere yönelik farklı ürünlerle beraber daha fazla ihracatlarının olacağını ve yakında projelerini açıklayacaklarını söyledi.