İDDİA: HAMİLEYKEN HAMİLE KALMAK MÜMKÜN

BBCTürkçe, Habertürk, Sabah, Milliyetgibi haber sitelerinde farklı tarihlerde farklı kadınların hamileyken yine hamile kaldıkları iddia edildi.

Haberlerde, iki hafta ve bir ay arasındaki gebeliklerde yeniden hamile kalmanın mümkün olabildiği iddia edildi.
BBC’nin “Süperfetasyon nedir?” isimli haberinde yorumuna yer verilen Jinekoloji Profesörü Simon Fishel, “İnsanlarda oldukça nadir görülen süperfetasyon olayı son 100 yıldır sadece 6 kez gerçekleşti. Bunun olmaması gerekir ama oluyor. İlk vaka 1865 yılında meydana gelmişti. Ondan bu yana ara sıra bu tür vakalara rastlandı” dedi.
Pek çoğumuz bir kadın hamile kalırsa bir daha hamile kalamayacağını düşünür. Prof. Fishel, kadınların anatomik yapısının hamileyken başka yumurtalama yapmalarını önlediğini belirtti. Ancak ender de olsa hamileyken hamile kalma vakaları yaşanıyor. İnsanlarda çok nadir görülen bu olayda mucizevi doğumlar da yaşanabiliyor.” dedi. 
Gebe iken tekrar gebe kalmak mümkün müdür ?
Normalde insanlarda gebelik oluştuktan sonra “ovülasyon” denilen yumurtlamanın olmadığını ve gebelikte oluşan hormonal değişimlerin gebelik sırasında ikinci bir gebelik gelişmesine izin vermediğini dile getiren Jinekolojik Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Polat Dursun, “İnsanlarda pek görülmeyen bu durum  atlar, koyun, tavşan ve bazı kemiriciler, manda, vizon panterler  gibi bazı hayvan türlerinde görülür ve tıbbi olarak bu duruma Superfetasyon denir. Buna bir gebelik oluştuktan birkaç hafta sonra ikinci bir gebeliğin oluşması demektir.  Oluşan gebelikler arasında birkaç haftaya varan yaş farkı olabilir” dedi.
“Süperfetasyon bir gebelik devam ederken yeni bir ovülasyon (yumurtlama), fertilizasyon (döllenme) ve implantasyon (rahime tutunma) gerçekleşmesi ve ikinci bir gebeliğin de gelişmeye başlaması demektir” diyen Dursun, bu durumda gebelik haftaları farklı iki bebek geliştiğini söyledi.
Hamile kalma mekanizması nasıl gerçekleşir?
İnsan gebeliklerinin oluşumu hakkında Dursun, şu bilgileri verdi:
“Normalde gebelik sırasında oluşan korpus luteum ve plasentanın salgıladığı hormonlar yeniden yumurtlamayı önler, rahmin içinin kaplandığı doku ve rahim ağzında oluşan mukus spermin hareketine izin vermez. Dolayısıyla normalde bir gebelik devam ederken ikinci bir gebelik oluşmaz. İnsanlarda görülmesi çok çok nadirdir milyonda birkaç gebelikte görülmektedir. Bu durumda bebekler arasında büyüme ve gelişme farklılığı, kilo farkı olur. Çok nadiren literatürde aynı anda hem zenci hem de beyaz çocuğa gebe kalmış annelerde bildirilmiştir.”
Kadın Hastalıkları – Doğum ve Perinatoloji Uzman Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir ise, bu olayın mümkün olduğunu ifade ederek Süperfetasyonun  insanlarda nadir olarak görüldüğünü ancak rastlanabildiğini söyledi.
Bu durum nasıl oluşuyor?
Bu tür gebeliklerin, daha çok, aynı anda çok sayıda yumurtlamayı sağlayan tüp bebek ilaçlarının etkisi ile oluştuğunu söyleyen Dursun “Süperfetasyona çok benzer diğer bir çok nadir durum ise Superfekundasyondur ki bu durum iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından farklı ilişki zamanlarında aynı menstrüel siklusda  (adet dönemi) döllenmesi durumudur.
Literatürde iki farklı kişi ile ilişki sonrası oluşan farklı renklerden ve ırklardan ikiz gebeliklerde çok nadirde olsa da bildirilmiştir . Tıbbi literatürde bu duruma heteropaternal süperfekondasyon denir. Bu türgebeliklerde bebeklerden birisi hafta olarak, daha küçük, boyut ve gelişme olarak da daha geri kalacağı için doğum zamanlaması önemlidir.  Bu iki bebekten biri anne karnında gelişme geriliğinden ölürken, diğeri doğduktan sonra yoğun bakım ihtiyacı duyar” diye konuştu.