HEKİMLER YENİLİKLERİ BELİRLİYOR

Yeni binasına taşınacak olan Çorum Göğüs Hastalıkları Hastanesi, yeni üniteleri ve laboratuarı ile üniversite hastanelerini aratmıyor

1950 yılında yığma tarzda bir bina olarak inşa edilen Çorum Göğüs Hastalıkları Hastanesi, önümüzdeki günlerde yeni binasına taşınacak. 2007 yılından bu yana Çorum Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi olarak görev yapan Dr. Tarkan Özdemir, hastanelerinin mevcut kapasitesinin 116 yataklı olduğunu ve tadilatı bitmek üzere olan binaya taşındıklarında yatak sayısının önemli oranda artacağını ifade etti. Halen tadilatı devam etmekte olan binada ikişer kişilik odalarda, televizyon, buzdolabı ve gardırop olacağını vurgulayan Dr. Özdemir, fiziki yapı nedeni ile özel odalar dışında banyo-tuvalet olmadığını söyledi. Şirket elemanları dahil yaklaşık 160 personel içerisinde, 7 uzman doktor ve 4 pratisyen hekim kadrosuyla hizmet veren hastanede yaz aylarında günlük 300 poliklinik sayısı olurken, kış aylarında bu sayının 500’ü bulduğunu belirtti. Hasta popülasyonlarının ağırlıklı olarak KOAH, astım, pnömoni, akciğer kanseri ve tüberküloz hastalarından oluştuğunu dile getiren Dr. Özdemir, 2007 yılında 80 bin poliklinik, 3 bin 500 yatan hasta sayısı olduğunu kaydetti. Yüzde 2 sevk ve yüzde 70-80 doluluk oranı olduğunu kaydeden Dr. Özdemir, hastanelerinde hasta haklarına önem verildiğini söyledi. Hasta hakları konusunda sorun yaşamadıklarını ifade eden Dr. Özdemir, kadrolarında sosyal hizmet uzmanı bulunduğunu ayrıca her hekime bir poliklinik uygulamasına geçtiklerini vurguladı.

Yeni Üniteler Açıldı
Hastanelerine Non İnvaziv Yoğun Bakım Ünitesi açtıklarını belirten Özdemir, “Bu grup hastalar ciddi emek isteyen ve özel bakım gerektiren komplike vakalar olduğu için genelde üniversite ya da eğitim araştırma hastanelerinde takip ediliyorlar. Fakat özellikle kış aylarında yer sorunu yaşanıyor ve sevk yapılamıyor. Biz başlangıç olarak 2 yataklıda olsa böyle bir birim açtık ve son derece doğru bir iş yaptığımızı düşünüyoruz” dedi. Laboratuarda çalışılan tetkiklere yenilerinin eklendiğini ifade eden Özdemir bunların Kan Gazı Ünitesi, Elisa testleri, koagulasyon testleri, BNP ve D-Dimer olduğunu belirtti. Benzeri ancak üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde olan Solunum laboratuarı, Video-Bronkoskopi laboratuarı, Uyku laboratuarı, alerji ünitesi, sigara bırakma polikliniği, digital röntgen sistemi kurduklarını dile getiren Özdemir, “Özellikle solunum sistemi hastalıklarını erken dönemde tespit etmemizi sağlayan solunum fonksiyon testi, CO difüzyon testi, bronşprovakasyon testi, kapasite ölçümleri,solunum kas gücü ölçümleri,astım ve rinitli hastalarda alerji testleri yapıyoruz. Uykuda solunum durması ile ilgili polisomnografi tetkiki uyguluyoruz, sigarayı bırakmak isteyenlere profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Digital röntgen sistemi ile gereksiz film basımının ve çevre kirliliğinin önüne geçmiş bulunmaktayız. Bronkoskopiden özellikle şüpheli lezyonların ayırıcı tanısında faydalanıyoruz” şeklinde konuştu.

Hastanelerinde yenilikleri hekimlerin isteği doğrultusunda gerçekleştirdiklerini belirten Özdemir, “Amacımız üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde yapılan tetkiklerin perifer hastanelerde de yapılabileceğini göstermek, hasta sevk oranını azaltmak, hasta mağduriyetini önlemek, doktorlara mesleki tatmini yaşatmak ve döner sermayemizi güçlendirerek personelimizi parasal yönden desteklemektir” dedi.