BAKANLAR KURULU: “YÜZDE 30” DEDİ

SGK’da yapılan basın toplantısında konuşan Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: “Vatandaş önceden 10 katı katılım payı verirken şimdi yüzde 30 verecek” dedi.

2002 yılından bu yana yaptıkları çalışmaları hatırlatarak, insan merkezli birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, artık sağlık hizmetlerine erişimin daha kolay olacağını, 1 Ekim tarihinden sonra bu hizmetin daha da yaygınlaşacağını söyledi. Özel hastanelere en fazla yüzde 30 katkı payı ödenmesi uygulamasının devam edeceğini belirten Bakan Çelik, “Katkı payı konusunda yanlış anlaşılma var, bu vatandaş açısından olumlu bir uygulamadır. Vatandaş daha önce tedavi karşılığında yüzde 10 katı katkı payı öderken, şimdi en fazla yüzde 30 ödeme yapıyor” dedi. Özel hastanelerin bu konudaki itirazlarını da dikkate aldıklarını ifade eden Bakan Çelik, katkı payının Bakanlar Kurulu’nca belirlendiğini, bakanlığın veya Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu oranı değiştirme yetkisi olmadığını vurguladı.


Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Çalışmaları Başlıyor
Sosyal Güvenlik Kurumu’nda özel sağlık işletmeleri yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıya katılan Bakan Çelik, yüzde 30’la sınırlandırılan katkı payına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. AK Parti hükümetinin 2002 yılından bu yana sağlık alanında insan merkezli birçok önemli projeyi hayata geçirdiğini anlatan Bakan Çelik, hastanelerdeki hengame ve hizmete erişimde yaşanan sıkıntıların büyük ölçüde giderildiğini kaydetti. Bakan Çelik, 5510 sayılı kanun gereğince oluşturulan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nun önümüzdeki cuma günü ilk toplantısını yaparak çalışmalara başlayacağını söyledi. Özel hastanelerin vatandaşlardan alacağı fark tavanının yüzde 30 olarak 4 Haziran tarihinde Bakanlar Kurulu’nca belirlendiğini kaydeden Çelik, bu oranda yapılacak değişikliğin ancak Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilebileceğini vurguladı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından katkı payının artırılmasının söz konusu olmadığına dikkat çeken Bakan Çelik, sağlık hizmetlerinin temelinde vatandaş memnuniyeti ve sistemin devamlılığı olduğunu kaydetti.


Gazetecilerin sorusu üzerine katkı payının artırılması konusunun Bakanlar Kurulu’nun vereceği bir karar olduğunun üzerinde duran Bakan Çelik, “Bakanlık olarak bütün sektör bizim bu konudaki görüşümüzü biliyor. Yüzde 30 uygulaması Sağlık Bakanlığı’nın verileri doğrultusunda ortaya çıkan bir karardır. Katkı payı konusunda yanlış anlaşılma var, salt anlamda bu vatandaş açısından olumlu bir karardır. Vatandaş daha önce tedavisi karşılığında yüzde 10 katkı payı öderken, şimdi en fazla yüzde 30 ödeme yapıyor. Yani siz tedavi olurken sınırsız dediğiniz ödeme durumundan yüzde 30’a çekiliyor. Sosyal taraflarda bu durumdan memnun. Sağlık Bakanlığı verileri bu uygulamanın özel sektörü sıkıntıya sokmayacağını gösteriyor ama özel sektör buna itiraz ediyor” şeklinde konuştu. Bir soru üzerine ise sağlıkta Paket Fiyat Uygulaması’nın Danıştay tarafından iptal edildiğinin üzerinde duran Bakan Çelik, “4 Eylül tarihine kadar süremiz var. Yeni bir düzenleme yapılacak. Danıştay’ın iptal kararını dikkate alarak yeni bir Sağlık Uygulama Tebliği hazırlanacak” cevabını verdi. Prim borçlarının yeniden yapılandırılması için açıklanan ek sürenin 8 Eylül 2008 tarihinde sona ereceğini belirterek, kuruma borcu olan vatandaşları fırsatı değerlendirmeleri konusunda uyardı. 46 katrilyon liralık prim alacağından 20.5 katrilyon lirasının yapılandırılması için müracaat yapıldığını anlatan Bakan Çelik, ilk yapılanma sürecinde 4 katrilyonun nakit olarak kurum kasasına girdiğini sözlerine ekledi.