“HEDEFİMİZ SAĞLIĞIN EN İYİSİ OLMAK”

 
Öğrencilerini ‘hem bilim insanı hem de çalıştığı yerde en iyi hizmeti verecek donanıma sahip sağlık profesyonelleri’ olarak yetiştirdiklerini belirten Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Şahin, “Hedefimiz sağlık eğitiminde en iyisi olmak” diyor. 
 
Televizyon izlerken, Acıbadem Üniversitesi reklamlarını görüyorum. Merakımı tutamayıp, “Bu üniversiteyi gezmek istiyorum” diye sosyal medyadan ileti paylaşıyorum. Gönderimi yayınladıktan birkaç gün sonra iletişim biriminden aranarak üniversiteyi ziyaret etmem için davet ediliyorum. Sosyal medyayı bu derece etkili kullanan kaç üniversite var?
 
Üniversiteye geldiğimde, güler yüzlü içten bir ekip karşılıyor. Üniversitenin rektörü bölümleri gezerken eşlik ediyor, çalışmalarını içtenlikle anlatıyor. Klinik bölümlere olduğu kadar, temel bilimlere ve bilimsel araştırmalara da önem veriyorlar. ‘Daha iyi nasıl çalışmalar yaparız’ diye bakan bir ekip ile karşılaşmak umut veriyor. 
 
Bir üniversite düşünün, kapısından içeriye girer girmez, öğrenciye yönelik tasarımı ve yerleşimi ile kendinizi buraya ait hissediyorsunuz. Koridorlarında özel tasarlanmış musluklarından su içiyor, öğrenciler için yerleştirilmiş bilgisayarları kullanabiliyorsunuz. Öğrencilerin aradığı bilgiye rahatça ulaşmaları için tam donanımlı kütüphane imkanı sunarken, laboratuvarları da bütün branşları içine alacak şekilde araştırma yapma fırsatı sağlıyor.
 
 
 
Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Şahin, üniversitenin kuruluşunu ve çalışmalarını anlattı.
 
Bu sene tıp fakültesinin ilk mezunlarını verdiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Şahin, sağlık üniversitesi olarak kurulan yapıda sağlam bir temel bilim kadrosu olması gerektiğini belirtti. Şahin, çalışmaları hakkında şunları söyledi: “İyi bir tıp eğitimi için fakültenin sağlam bir temel bilimler kadrosu olması gerekir, bu anlamda biz çok güçlü bir kadroya sahibiz. Ayrıca klinik kadromuzda da dünyada alanında isim yapmış akademisyenler yer alıyor. Tıp fakültemizde toplamda 250 öğretim üyesi eğitim veriyor. Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü’nde bu akademik yıl itibariyle 3000’i aşkın öğrenci eğitim görüyor.”
 
Tıp eğitiminde YÖK’ün tanımladığı eğitim standardına göre eğitim verdiklerini söyleyen Şahin, bununla birlikte klinik öncesi uygulamalı eğitimlerde kullanılan simülasyon laboratuvarı ile büyük fark yarattıklarını dile getirdi.
 
 
Bu Sene İlk 8 Bindeki Öğrenciler Geldi
Tıp fakültesinde verdikleri eğitimin öğrencilerin hem bilim insanı hem de tam donanımlı bir hekim yetiştirecek şekilde planlandığını söyleyen Şahin, “Türkiye’nin her yerinde her türlü şartta hasta muayenesi ve tedavisi yapabilecek yetkinlikte, geniş vizyona sahip, araştırmaya ve yeniliklere açık hekim yetiştirmek hedefimiz. Bilim insanı da olmalılar mantığıyla hareket ediyoruz. Bu yıl burs oranımızı artırdık. İlk 8 binde öğrenciler Tıp Fakültesi’ne yerleşti. Bu şekilde devam ederek hep iyi öğrencilerin bizi tercih etmesi en büyük arzumuz.”
 
 
TÜBİTAK Projeleri de Burada Yürütülüyor
Üniversite bünyesinde çok sayıda araştırma projesinin yürütüldüğünü söyleyen Şahin, “Projelerin birçoğu TÜBİTAK, Avrupa Birliği tarafından destekleniyor. Sanayi ve üniversite işbirliğine de önem veriyoruz, bu şekilde de yürütülen projelerimiz de mevcut.
Diş hekimliği ve eczacılık fakültelerimiz açıldı, önümüzdeki dönemde öğrenci alınması planlanıyor. Buna göre planlarımızı yapıyoruz” diye konuştu Sağlıkla ilgili tüm alanlardaki eğitimde Acıbadem isminin insanların ilk aklına gelmesi amacında olduklarını söyleyen Şahin, sağlık alanında en iyi olmayı ve dünya çapında başarılara imza atmayı hedeflediklerini belirtti. Yurt dışında yaşayan birçok Türk hekim ve bilim insanlarının Acıbadem bünyesinde çalışmak istediğini kaydeden Şahin, bu konuda da farklı çalışmalar planladıklarını dile getirdi.
 
 
Geleceğin Tıbbı için Dijital Araştırmalar da Yapıyoruz
Hastalıkların tedavisinde gelecekte “kişiye özgü” tedavilerin ön planda olacağını söyleyen Şahin “Bu konuda hem laboratuvar hem de klinik ortamda yoğun çalışıyoruz. Biyoenformatik üzerine araştırmalar yapan bilim insanlarını ekibimize ekleyerek, bu alandaki çalışmalarımız hız kazandı. Tıp fakültesindeki öğrencilerimizin de bu konuda farkındalığını artırıyoruz.”
 
 
Hedefimiz Sağlığın En İyisi Olmak
Üniversitenin tek hedefinin, güvenilirlik olduğunu söyleyen Şahin “Bu düşünce içinde çalışmalarımızda her şeyin en iyisini tercih ediyoruz. Hedefimiz öğrencilerimizin tam donanımlı olması ve alanlarında büyük başarılara imza atması” dedi.