HAYATI YENİDEN KEŞFEDİN

Kitapları yüz binlerce satan, pek çok dile çevrilen Dr. Jeffrey Young ve Janet Klosko’nun büyük ilgi gören kitabı “Hayatı Yeniden Keşfedin” PsikoNET yayınları tarafından uzman isimlerce Türkçeye kazandırıldı. Şema terapi yönteminin psikiyatrik birçok sorunun testleri ve çözüm yolları kitapta detaylı olarak ele alınıyor. Hayatı Yeniden Keşfedin” mutluluğa ulaşmanızı engelleyen girdaplardan nasıl kurtulabileceğimizi gösteriyor.
Şema Terapi yönteminin yaratıcılarından Dr. Jeffrey Young ve Janet Klosko, ilaçların yardımı ve uzun süren geleneksel terapiler olmadan, şemalarınızı testler aracılığıyla fark edip, bilişsel terapinin devrim niteliğindeki ilkeleri ile değiştirmenize yardımcı oluyor. Kendinizi sınayın, testleri yapın, kendinizi tanıyın! Young ve Klosko hem ilişkilerde hem de iş hayatında anlamlı değişiklikler yapabilmemiz için gerekli yolları basit bir dil ve okuyucunun kendi kendine yapabileceği testlerle ortaya koyuyor. Hayatı Yeniden Keşfedin, PsikoNET Yayınları tarafından okurlara sunuldu. Çeviri editörleri ise PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezi yöneticisi Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu ve Klinik Psikolog Esra Tuncer.
11 “Şema” Kalıbı İnceleniyor
Sürekli size soğuk davranan kişilerle mi ilişkiler yaşıyorsunuz? En yakın hissettiğiniz kişilerin bile sizi umursamadığını ya da yeterince anlamadığını mı düşünüyorsunuz? Aslında bir şekilde kusurlu olduğunuzu ve sizi gerçekten tanıyan birinin sizi sevip kabullenmesinin olasılıklı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Başkalarının ihtiyaçlarını kendinizinkilerden önde mi tutuyorsunuz? Böylece ihtiyaçlarınız hiç karşılanmıyor mu hatta ihtiyaçlarınızın neler olduğunu bile bilmiyor musunuz? Başınıza korkunç bir şey geleceğinden basit bir boğaz ağrısının bile ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden mi korkuyorsunuz? Çevrenizden ne kadar takdir ve onay alırsanız alın, hala bunu aslında haketmediğinizi düşünüyor ve mutsuz mu hissediyorsunuz? Bu kalıplara “şema” deniyor. Bu kitapta, en yaygın on bir şema tanımlanıp, onları nasıl tanıyacağınız, kökenlerini nasıl anlayacağınız ve onları nasıl değiştireceğiniz anlatılıyor.
“Şema, Çocukluktan Başlayan Ve Yaşam Boyunca Sürekli Tekrar Eden Bir Kalıp”
Dr. Alp Karaosmanoğlu, kitap hakkında: “Şema, çocukluktan başlayan ve yaşam boyunca sürekli tekrar eden bir kalıptır. Bize ailemiz ya da diğer çocuklar tarafından yapılan bir şeyle başlamıştır. Terk edilmiş, eleştirilmiş, aşırı korunmuş, istismar edilmiş, yok sayılmış ya da yoksun bırakılmışızdır, bir şekilde zarar görmüşüzdür. Sonunda şema hayatımızın bir parçası olur. Büyüdüğümüz evden ayrıldıktan yıllar sonra bile, bize kötü davranılan, ihmal edildiğimiz, aşağılandığımız ya da kontrol edildiğimiz ve istediğimiz hedeflere bir türlü ulaşamadığımız durumlar yaratmaya devam ederiz.
Şemalar düşünce, duygu, davranış ve ilişki kurma biçimlerimiz etkilerler. Öfke, üzüntü ve kaygı gibi bazı güçlü duyguları tetiklerler. Sosyal statü, ideal bir evlilik, yakınlarımızın takdiri, meslekte başarı dahil her şeye sahipmişiz gibi görünsek de, hayattan tat almayı ve başarılarımıza sevinmeyi beceremeyiz” diyor.
Psikiyatrist, PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezi Kurucusu ve Uluslararası Şema Terapi Derneği’nce onaylı Şema Terapisti ve Eğitmeni Dr.Alp Karaosmanoğlu, sorularımızı yanıtladı.
Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tamamladım. Okan Üniversitesinde Klinik Master Bölümünde Şema Terapi Eğitimi ve CBT Süpervizyonu veriyorum. 2006 yılında Şema Terapi’nin kurucusu Jeffrey Young ile beraber düzenlediğimiz sempozyum ve ardından düzenleğimiz yurt içi eğitimleri ile bu terapi tekniğinin Türkiye’de yaygınlaşmasına aracılık ettim. Yurt içinde ve yurt dışında Şema Terapi Uluslararası Sertifikasyon eğitimleri veriyorum. Psikonet Yayıncılık bünyesinde meslektaşlarım ile beraber pek çok Bilişsel Davranışçı ve Şema Terapi kitaplarını Türkçe’ye kazandırıyoruz.
Kitabı çevirmenizdeki etken nedir?
Bu kitap aslında psikoterapilerimizde kullandığımız ve eğitimlerini verdiğimiz Şema Terapi’nin danışanlar için el kitabıdır. Kendi başına okunabileceği gibi, aynı zamanda terapiye yardımcı olarak da kullanılabilmektedir. Bu nedenle bu kitabın Türkçeye çevrilmesi bizim için önemliydi.
Kitapta verilmek istenen mesaj nedir?
Kitabın mesajı aslında adında gizli. Çevremizdeki olayları algılamamızda kalıp görevi gören şemalar, pek çok ruhsal şikayetlerimizin kökenidirler. Çocukluktan itibaren geliştikleri için kişi kendisi bu şemaları fark edemez. Hayatında devam eden sıkıntılar hep olmalıymış gibi hisseder ve yaşar. Bunların fark edilmesiyle kişi hayatını yeniden ve daha doyumlu yaşamaya başlar.
Okurlarınıza iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?
Üretken, cesur ve yakınlık içinde bir yaşam için kendi şemalarınızı fark edip, değiştirebilirsiniz.
Kitabınızla ilgili nasıl tepkiler aldınız?
Danışanlarımızdan çok iyi geribildirimler alıyoruz. Terapilerde konuştuğumuz pek çok konunun derli toplu bir yerde olması, kişilerin değişimin mantığını anlamasına çok yardım ettiğini söylüyorlar.
Sağlık haberciliği üzerine düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Sağlık haberlerinde nelere dikkat ediyorsunuz?
En önemlisi haber yapılan konu uzmanlar tarafından mı anlatılıyor diye bakıyorum. Çocuk psikolojisi ile ilgili bir konu bir nörolog tarafından anlatılıyorsa, buna güvenmiyorum. Ayrıca kişi hekim değil ise güvenim azalıyor.
Türkiye’deki çalıştığınız alandaki çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Psikoterapi alanında güzel şeyler yapılıyor. Terapi okulları kendi eğitimlerini veriyorlar ve uluslararası sertifikasyon eğitimleri, ülkemizde verilen hizmetin kalitesini arttırıyor diye düşünüyorum.
ÇEKİLİŞ BAŞLIYOR!

– Blogu izlemeye almak ( yan tarafta siteye katıl yazan yere tık)

Facebook sayfamı beğenmek (kullanmayanlar için zorunlu değil)

– Bu yazının altına yorum yazmak

Adsız ve mail adresi olmayan yorumlar dikkate alınmayacak. Adınızı ve mail adresinizi yazarsanız memnun olurum.

2 Şubat Perşembe günü saat 23:00’a kadar yorum bırakabilirsiniz. Çekiliş sonucu 3 Şubat Cuma sabahı buradan duyurulacaktır.

ÇEKİLİŞİ  Gökhan KAVUNCUOĞLU KAZANDI. ADRESİNİ İLETTİĞİNDE KİTABI GÖNDERECEĞİM