ÇOCUKLARDA UYKU SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ

30 yıldır çocuklarda uyku sorunları üzerine çalışan Boston Çocuk Hastanesi Çocuklarda Uyku Sorunları bölümü direktörü  Dr. Richard Ferber,   ‘Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri’ kitabı, adını verdiği “Ferber” yöntemi ile uyku sorunlarını detaylı şekilde ele alıyor. 
Uyku bozukluğu olan çocuklarda davranış ve sağlık sorunları daha sık görülüyor buna bağlı olarak da aile de çocuklarla birlikte sorunlar yaşıyor. Ancak çocuklarda görülen; uykuya zor dalma, uyku düzensizlikleri, gece uyanma, gece korkuları veya sabah uyanamama gibi uyku sorunları çözümsüz değil. Bu sorunlardan tamamen kurtulabilmek mümkün. Çocuk uyku problemleri uzmanı Dr. Richard Ferber tarafından yazılan ve  Orhan Tuncay’ın çevirisiyle ‘Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri’ kitabı Gün Yayıncılıktan çıktı.  Harvard Tıp Fakültesi’nde nöroloji bölümünde ve Boston Çocuk Hastanesi Çocuklarda Uyku Sorunları bölümü direktörü olan Dr. Richard Ferber, 30 yıldır çocuklarda uyku sorunları üzerine çalışıyor. 
Uyku hakkında ne biliyoruz, iyi uyku alışkanlıkları nasıl edinilir, uyku sorunları ve çözüm yolları nelerdir sorularının cevaplarına ayrıntılı bir şekilde yer veren kitap, uyku sorunlarının çözümünde oldukça faydalı bir rehber.
 İlk bölümünde uykunun doğasına ve çocuklarda uyku gelişimi anlatılıyor. İkinci bölümünde uyku apnesinden narkolepsiye, horlamadan yatak ıslatmaya kadar birçok uyku sorununu önce tanımlıyor sonra da çözüm önerileri sunuyor. Her durum için seçilen örnek vakalar ve çözümler oldukça anlaşılır bir dille yazılmış. 
“Ferber Yöntemi” 
Adını verdiği “Ferber Yöntemi” ile kimi ebeveynin kurtarıcısı, kiminin ise ismini duymak istemediği “çocuk ağlatıcısı” olarak bilinen, Boston  Çocuk Hastanesi’nin Pediatrik Uyku Bozuklukları Merkezi’nin yöneticisi olan Dr. Richard Ferber kitapta, “Çok farklı uyku problemleri olduğunu, benzer uyku problemlerinin farklı çocuklarda farklı nedenlere dayanabileceğini, bir uyku probleminin birçok nedenle ortaya çıkabileceğini anlatmaya çalıştım. Bir probleme uygun olan bir yöntem, başka bir çocukta aynı problemi çözmeyebilir. Ek olarak, birden fazla yöntem işe yarayabilirken, çocuğun özelliklerine ve ailenin yaklaşımına en uygun olanını seçmenize yardımcı olmaya çalıştım. Burada; büyük veya küçük bir evde yaşamanız, çocukla beraber veya ayrı yatmanız, tek veya çok çocuk sahibi olmanız, çocuğunuzun sinirli veya sakin, atak veya çekingen olması gibi hususlar etkili olacaktır” diyor. 
Orhan Tuncay, “Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri” kitabı hakkında Sağlık Dergisi’ne bilgi verdi.
Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1952 doğumluyum. ODTÜ işletme fakültesinde pazarlama konusunda MBA derecesi aldım. Özel teşebbüste çeşitli sektörlerde yöneticilik yaptım. Çevirmenliğin yanı sıra, şiir, hikaye ve roman yazıyorum. Sekiz adet yayınlanmış kitabım var. Bugüne kadar 45 adet kitap çevirdim, çocuk bakımı, satranç, tasavvuf, felsefe, kişisel gelişim, roman. Çeviri dilim İngilizce. Edebiyatla ilgili: www.orhantuncay.com 
Kitabı çevirmenizdeki etken nedir?
Kendim doktor olmayı seçmememe rağmen doktorlarla her zaman yakın ilişkim oldu. Bu yakın ilişki hala sürüyor. Annem ve babam doktordular. Üstelik annem de çocuk doktoruydu. Gün Yayıncılıktan böyle bir çeviri talebi gelince konuyu ilgi çekici buldum. Böylece Tracy Hogg başta olmak üzere Gün Yayıncılık’a birkaç yazardan çocuk bakım kitabı çevirdim. 
Kitaplarda verilmek istenen mesajlar nelerdir?
Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri, konumuzdaki belirli problemler ve çözümlerini anlamaya başlamadan önce, uykuyu anlamanız gerekiyor. Daha sonra çocukta uyku alışkanlıklarının nasıl geliştiğini ve biyolojik ritimleri anlayacağız.
Kitapta çocuğun uyku alışkanlığı kazanması yolunda kullanılabilecek “Ferber tekniği” anlatılıyor. “Uyku eğitimi” konusunda bir çığır açan bu uyku bilimcisinin adı uzunca bir süre ne yazık ki Ağlatma Yöntemi (Cry It Out) ile örtüşerek anıldı. Oysa Dr. Ferber’ın bu kitabı ve genel olarak uyku eğitimine yaklaşımları bebekleri ağlatarak uyutmanın çok çok ötesinde, bebeklerden ergenliğe kadar çocuklarda uykunun doğasını anlatan önemli bir kitap.
Okurlarınıza iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?
Çocuk bakımı ve eğitimi konusunda, kulaktan dolma bilgilerle hareket emek yerine uzman görüşüne başvurmanın yararlı olacağını düşünüyorum. Her iki kitap da bu yaklaşım çerçevesinde okunması gereken kitaplar.
Kitapla ilgili nasıl tepkiler aldınız?
Anne babalar Tracy Hogg kitapları ve DVD’leriyle  bebeklerini ve gelişim aşamalarını öğrenip neler bekleyecekleri konusunda donanım kazanıyorlar. Böylece yaşanacak sorunları ve akıllarına gelecek soruların cevaplarını en baştan biliyorlar. Mucize olarak nitelendirdikleri bu bilgi donanımı sayesinde rahatça uykuya dalan, geceleri mışıl mışıl uyuyan dolayısıyla sabahları neşeyle güne başlayan bebekler ve ebeveynleri hayatlarının bu dönemini daha mutlu ve huzurlu geçiriyorlar. Okuyuculardan gelen eleştirilerin yüzde 97’si olumlu ve teşekkür dolu, özellikle uyku, yemek ve davranış konusunda sorun yaşamadıkları ve bu sebeple çocuklarına ve hayata olan bakışlarının değiştiği yönündeki yorumlar çoğunlukta. 
Dr. Richard Ferber ise ne yazık ki ülkemizde maça  1-0 mağlup başlayan yazarlardan. Adını verdiği “Ferber Yöntemi”ni kimi ebeveyn çocuğu bırak ağlasın, ağlaya ağlaya uyusun şeklinde bildiği için, buna  son derece önyargıyla yaklaşılıyor.
Dr. Ferber şöyle diyor: Bu baskıda; çok farklı uyku problemleri olduğunu, benzer uyku problemlerinin farklı çocuklarda farklı nedenlere dayanabileceğini, bir uyku probleminin birçok nedenle ortaya çıkabileceğini anlatmaya çalıştım. Bir probleme uygun olan bir yöntem, başka bir çocukta aynı problemi çözmeyebilir. Ek olarak, birden fazla yöntem işe yarayabilirken, çocuğun özelliklerine ve ailenin yaklaşımına en uygun olanını seçmenize yardımcı olmaya çalıştım. Burada; büyük veya küçük bir evde yaşamanız, çocukla beraber veya ayrı yatmanız, tek veya çok çocuk sahibi olmanız, çocuğunuzun sinirli veya sakin, atak veya çekingen olması gibi hususlar etkili olacaktır.
Kitabınız çevirmen olarak size neler kazandırdı?
Bilgi açısından yeni bir sahaya girmiş oldum ve çocuk bakımı konusunda Gün Yayıncılık’a 6 adet kitap çevirdim. Bu çevirilerin daha çok kızıma yarayacağını düşünüyorum.
Türkiye’deki çalıştığınız alandaki çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de Bebek-Çocuk Bakımı, Ebeveyn  Eğitimi ve okul öncesi alanlarında hazırlanan veya Türkçeye çevrilen kitapların çoğu maalesef konularında uzman olmayan veya çocuk sahibi olmayan kişilerce seçiliyor. Kriter olarak yurtdışında çok okunması ilk sırada yer alıyor. Bu anlamda Gün Yayıncılık tamamen farklı şekilde çalışıyor.
 Anne babaların ihtiyaçları  paralelinde, yine anne babalara sorularak hazırlanan konu profiline uygun kitaplar teker teker inceleniyor,  bu konulara hakim, uzman kişilere danışılıyor, anne-babalar tarafından yararlı bulunmuş kitaplara öncelik veriliyor ve kitabın çevirisi, son okuması ve redaksiyonu da mutlaka bir anne veya baba tarafından yapılıyor. Böylece ortaya en faydalı, en kullanışlı ve kucağınızda bebeğiniz varken bile okuduğunuzda rahatça anlayabileceğiniz, terimler denizinde kaybolmadan keyifle okuyacağınız kitaplar çıkıyor.
ÇEKİLİŞ BAŞLIYOR!
Çekilişe katılmak için yapmanız gerekenler: 
Blogu izlemeye almak ( yan tarafta siteye katıl yazan yere tık)
Facebook sayfamı beğenmek (kullanmayanlar için zorunlu değil)
– Bu yazının altına yorum yazmak
Adsız yorumlar dikkate alınmayacak. Adınızı ve mail adresinizi yazarsanız memnun olurum.
3 Mayıs Perşembe günü saat 23:00’a kadar yorum bırakabilirsiniz. Çekiliş sonucu 4 Mayıs Cuma sabahı buradan duyurulacaktır.

Çekiliş Deniz Kazandı, adresini ilettiğinde Gün Yayıncılık tarafından kitabı gönderilecek.