ENGELLER KALKIYOR

Yıllardır ortopedi alanında ürünlerindeki yenilikleriyle tanınan Otto Bock, “Süper Four” ile yine bir ilke imza attı.

Firma, 1919 yılında 1. Dünya savaşı sonrasında Almanya’da kuruldu. Firmanın kurucusu temelde marangoz olan Otto Bock, İkinci Dünya Savaşı sonrasında protezlere ihtiyaç duyulduğu için bu alana yöneldi. 2009 yılında 90. yılını kutlayacak olan firma, eksik kol ve bacaklara yönelik dıştan takılan protez, ortez denilen vücuda destek ürünleri, tekerlekli sandalyeler, akülü sandalyeler ve engellilere yönelik araçlar üretiyor. Türkiye’de 1999 yılında kurulan firma, 38 kişiyle 4 bölgede hizmet veriyor. Firma ülkemizde 500 civarında ortez, protez alıcısına ürünün yanında uygulama desteği de veriyor. Amaçlarının insanların yaşam kalitesini arttırmak olduğunu belirten Otto Bock Genel Müdürü Hasan Ürey, engelleri mümkün olduğunca kaldırarak hizmet sunmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Ürey, Süper Four denilen aracın dünyada ve ülkemizde ilk olduğunu dile getirerek, aracın tüm hava ve yol şartlarında hareket edebildiğini kaydetti. Süper Four’un 40 derece eğimli yollarda tırmanma ve inme imkanı sağladığını belirten Ürey, “200 km menzili var ve akülü motorla çalışıyor ve akü bittiğinde benzinli motor ile şarj edilebiliyor. Mouse(joystick) sayesinde parmak ucu ile çalışıyor, 5 vitesi var. 15 km’ye kadar hız yapabiliyor. Araca binmek çok kolay, manuel sandalyesi ile gelen engelli koltuğun öne gelmesi sayesinde süperfora geçiş yaptıktan sonra tekerlekli sandalyesini lift denilen kısma aktarabiliyor. Yolda bir mağazaya girmek istendiğinde manuel sandalyesi ile hareket ederek büyük ölçüde engelleri kaldırmış oluyor. Normal araba gibi trafik sinyalleri var. Otto Bock ürünü diğer sandalyeler ev içi ve ev dışı normal sokak koşullarında kullanılabiliyor. Sandalyelerin resmi ödemesi çok düşük. Resmi ödeme fiyatları şöyle; 1700 YTL akülüler için, manuel sandalyeler 200 ile 650 YTL arasında değişen fiyatlarda. Kaliteli ürünlerimizin çoğuna tüketiciler resmi ödemeye göre makul bireysel katkı yaparak ulaşabiliyor. Kamu ihale kurumunda en ucuz olan tercih ediliyor ama biz kaliteden feragat etmiyoruz. Kuruluşumuzun direktifi var ve kalite bizim için her şeyden önemli. Tüm ürün gamlarında varız” dedi.

Kaliteli Hayat
CE ve medikal firmaların sahip olması gereken kalite belgelerinin yanı sıra ISO 13485 belgesine sahip olduklarını ifade eden Ürey, sektörde uygulamalı atölyelerin TSE 13181 şartı gerektirdiğini söyledi. Ürey Protez ve Ortez uygulamasına yönelik, yönetmeliğin olmaması, denetimin yapılmaması ve seri numaralı üretilmemesi sebebiyle sıkıntı yaşandığına dikkat çekti. “Harmoni diz altı protezi, diz altından bacağı eksik olan hastalara yönelik bir protez. Harmoni denilen vakumlu soket sisteminde her topuk vuruşunda soket ile güdük arasında vakum oluşturuluyor” diyen Ürey, protezin ayaklarından çıkacak gibi olmasını engelleyen sistemin havayı dışarı attığını kaydetti. Dünyanın ilk bilgisayar kontrollu dizi olan C-Leg diz üstü protez sistemi, sağlıklı bacağın hızına göre dizin aynı hızda hareket etmesini sağlıyor. Aynı zamanda da ayakta dururken kaslarını yormadan kişiyi rahat bıraktığına dikkat çekti. Diğer özelliğinin de bisiklete binmeyi, kayak yapmayı sağladığını vurgulayan Ürey, çok daha emniyetli yürümeyi sağladığını ifade etti. Saniyede 50 ölçüm yapan C-Leg sayesinde, basılan zeminin nasıl olduğu hakkında veriye göre adım atılabildiğini kaydeden Ürey, hastanın sanki dizi varmış gibi hareket ettiğini belirtti.

E-Pulse denilen ürünün ise, harmoni sistemine benzer değişik seviyelerde vakum oluşturduğunu, bacağa masaj yaptığını, damarlardaki kanın daha seri dolaşmasını sağladığını söyleyen Ürey, “Diyabetli hastalarda yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlıyor. Mekanik uygulamayı elektronik yapabiliyor. Hasta protezini masaj moduna alarak kaslarının rahatlamasını sağlıyor” dedi.
E-Mag active isimli uzun yürüme cihazı, kişinin bacakları olmasına karşın kasların çok iyi çalışmadığı durumlarda, tercih edildiğini ifade eden Ürey, bacağı felçli olanların bu cihazla dik durmasının ve yürüyebilmesinin daha rahat mümkün olacağına işaret etti. Uzaktan kumanda ile diz eklemini bükerek, kişinin oturur konuma geldiğini dile getiren Ürey, ayağa kalktığında cihazın otomatik olarak yine düz konuma geldiğini söyledi.
Ürey , “Spina bifidalı hastalarda ve parapilejili hastalarda belden aşağısı tutmayanlara yönelik bir cihaz olan RGO ile hasta gövde hareketi yaptığında bacak yürüyebiliyor şekle geliyor. Bacak kendiliğinden düz adımlar atıyor. Bu hastalar ‘Makaslama’ denilen hareket ile yürüdüklerinden bacakların birbirine takılması ve hastanın yürümesinin mümkün olmadığını ; ama RGO sayesinde hasta gövdesini yana kaldırdığında anatomik olarak bacağın normal adım atabilmesinin mümkün olduğunu ifade etti.