DİZİLER SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SESİ OLDU

Son günlerde dizilerde sağlık çalışanlarının yüzü güldüren diyaloglar yaşanıyor.  Uzun yıllardır üzerine basa basa söylenen, “Sağlıkta şiddet olmaz” sözünü şimdi ünlü jönlerin ağzından duyuyoruz.

İlk olarak “Cesur ve Güzel” dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Cesur karakteri bu söylemi dile getirdi. Diziyi izleyen hekimler hemen sosyal medyada o bölümü paylaştı. Ardından da “Kalbimdeki Deniz” dizisinde bu kez Kutsi, “Sağlıkta şiddet olamayacağı, doktorların baş tacı olduğu” mesajını verdi. Son olarak “Kara Sevda” dizisinde Burak Özçivit mesajı yineledi.

Dizilerde söylenen bu cümlelerin tüm sağlık çalışanlarına, moral olduğunu belirten Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Basın Yayın Komisyonu Başkanı Dr. Mehtap Gürbüz Aslan,  “Doktora yönelik sözlü saldırının dahi suç olduğu hatırlatıldı. Bu dizilerin ekiplerine, duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Dizinin yayınlanmasının ardından İstanbul’da görev yapan meslektaşım Mustafa Tamur’a bir özür geldi. Doktor beye bir saldırı olmuştu. Mahkeme devam ediyordu. Bir yakını aile sağlığı merkezine gelerek, “saldırganın doktor beyden özür dilemek istediğini” söyledi” dedi. 

“Dizide izledik, sağlıkta şiddet olmaz”
Saldırganın, “Dün akşam dizide de izledik, sağlıkta şiddet olmaz” dediğini belirten Aslan, şunları söyledi: “İşte diziler ve dizilerde verilen mesajlar bu kadar önemli. Her yıl on binlerce meslektaşımız, hakarete uğruyor, dövülüyor, vuruluyor ve öldürülüyor. Türkiye’deki 23 bin aile hekiminin en büyük çatı örgütü Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak, sağlıkta şiddeti kabul etmiyoruz. 28 Mayıs 2016’ta “Sağlıkta Şiddeti Durduruyoruz” hareketi başlattık. İmza kampanyası düzenledik, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve milletvekilleriyle görüştük. Ancak üzülerek söylüyoruz ki, hala gerekli adımlar atılmadı. Caydırıcı cezalar içeren “Sağlıkta Şiddet Yasası”nın çıkarılması yönündeki çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Yasa çıksın ki, bir hekime saldıran, tehdit eden, silah çeken kişi, bunun yanına kar kalamayacağını para ve hapis cezası alacağını bilsin. Birlikteliğimizle sağlıkta şiddet sorununu çözeceğimize inancımız tam.”