DİGİMATİK İLE FİLMLER TARİHE KARIŞIYOR

LİNK Tıbbi Sistemler ve Servis Hizmetleri firması İş Geliştirme Uzmanı Işık Sedef Gürbüz ve Genel Koordinatör Tufan Erdoğdu firmaları bünyesinde piyasaya sürdükleri Nordic Neuro Lab ve Digimatik ürünlerini Sağlık Dergisi’ne anlattılar.

LİNK Tıbbi Sistemler ve Servis Hizmetleri’nin 1996 yılında GE Elektrik’ten ayrılan mühendisler tarafından kurulduğunu ifade eden Genel Koordinatör Tufan Erdoğdu, firmanin 12 yıl içerisinde GE marka MR ve tomografi cihazlarının servis hizmeti, yedek parça desteği, demontaj ve montajı konusunda dünyanın her tarafına hizmet veren lider kuruluş haline geldiklerini kaydetti. Sadece General Elektrik marka cihazlara hizmet verdiklerini sözlerine ekleyen Tufan Erdoğdu, “Bu yıl radyoloji alanında belli yan ünitelerle birlikte teknolojik olarak, yeni kapılar açmayı planlıyoruz. Hastaneler ve doktorların yararına yan ünitelerde kapasite genişletmeye çalışıyoruz. Bir takım ürünlerde yeni ürünlerin distribütörlüğünü aldık, almaya da devam edeceğiz” dedi.

MR ve tomografi cihazlarının üreticileri haricinde servis hizmeti veren ve “third party” olarak adlandırılan bağımsız servis bakım firmalarının dünyada mevcut olduğunu söyleyen İş Geliştirme Uzmanı Işık Sedef Gürbüz, bunların Türkiye’de genelde bireyler bazında yapıldığını belirtti. Kurumsallaşmış olarak bu hizmeti ilk veren firmanın Link Tıbbi Sistemler ve Servis Hizmetleri olduğunu dile getiren Sedef Gürbüz, “Dünyada da çeşitli örnekleri olmasına rağmen bizim teknolojimize, bizim ekipmanlarımıza sahip firma sayısı çok az. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bizim seviyemizde firmalar mevcut, Avrupa’da en büyüğüz. Elimizdeki teknolojik cihazlar için çok sayıda kiralama talebi alıyoruz. Tüm dünyaya hizmet veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Yedek Parçaya Dünyadan Talep Fazla
Servis sektöründe hizmet verirken yedek parça stoğunun yeterli olması gerektiğini ancak bunun çok ciddi bir maliyet unsuru olduğunu belirten Tufan Erdoğdu, Ankara’da 1200 metrekarelik bir alanda stok bulundurduklarına dikkat çekti. 15 kişilik personele sahip olduklarını ifade eden Tufan Erdoğdu, X ışını üreten cihazlar için Atom Enerji Kurumu tarafından verilen montaj, bakım, onarım, kalibrasyon ve ithalat lisans belgesi, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi, T.C. Sanayi Bakanlığı Satış Sonrası Hizmetler Yeterlilik Belgesi, ISO 9001 belgesine ve akreditasyon belgelerine sahip olduklarını belirterek ithal ettikleri tüm ürünlerin CE belgeli ürünler olduğunu da ekledi.

Yedek parçaları çoğunlukla Amerika’dan temin ettiklerini kaydeden Sedef Gürbüz, yedek parça stoklarının çoğunu Yunanistan, İstanbul ve Danimarka’da ki depolarında bulundurduklarını belirtti. Kenya ve Nijerya’dan bile son zamanda yogun talepler geldiğine işaret eden Sedef Gürbüz, hızlı büyümenin firmalar için tehlikeli olduğunu, bu nedenle dünya ülkelerinden artan talepler karşısında seçici olduklarını söyledi. Işık Sedef Gürbüz, “Ana ithalat kalemlerimizden birisini X ışını tüpleri oluşturuyor. Philips’in bir alt kuruluşu olan Dunlee ile uzun süredir işbirliğimiz ve distribütörlük ilişkilerimiz devam ediyor. Dunlee dünyanın en büyük X ışın tüp üreticilerinden birisidir. Bir dünya devinin uzun süredir istikrarlı bir şekilde en iyi distribütör firmalarından birisi olmak bizi mutlu ediyor” dedi.

Digimatik’i Kullananlar CD’nin Avantajlarını Yaşayacak
Digimatik adı verilen CD yazım robotu ile filmlerden CD’ye gecişin mümkün olabileceğini, dile getiren Sedef Gürbüz, böylece yüksek maliyetli ve hantal filmler yerine; hastaya teknolojik bir ürün olan, içine bir kaç çekim görüntüsü aldığını kaydetti. Filmin onda biri ücretine mal olarak çekim maliyetlerini büyük oranda azaltan CD’ler verilebileceğini ifade eden Sedef Gürbüz, DICOM çıkışlı tüm radyoloji cihazlarının görüntülerinin network üzerinden CD’ye yazdırılabildiğini belirtti. Filmlerden dolayı zorluk çeken hastalara, film maliyetlerinden şikayetçi olan hastanelere ve film üzerinde büyütme, küçültme ve oynama yapmak isteyen doktorlara çok büyük bir kolaylık sağlayacağını söyleyen Sedef Gürbüz, dünyanın bu teknolojiye döndüğünü, Türkiye’de de bu ürünlerle ilgilenen öncü hastanelerin ve tıp merkezlerinin olduğunu, görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Sedef Gürbüz Digimatik hakkında, “Hastanenin kendi logosunun ve isiminin yer aldığı, hastanın adı ve çekim tarihi yazan son derece şık ve kullanışlı CD’lerin hastalara verilebileceği kullanışlı bir sistem” değerlendirmesini yaptı.

Fonksiyonel MR Alanında Dünyanın Kullandığı Sistem Türkiye’de
Fonksiyonel MR görüntüleme alanında dünyanın lider firmalarından olan ve araştırma – geliştirme çalışmaları ile pek çok yeniliğe imza atan Nordic Neuro Lab firmasının Türkiye distribütörü olarak Türkiye’de piyasaya sürdükleri ürünler hakkında konuşan Erdoğdu, şunları söyledi: “Fonksiyonel MR görüntüleme çalışmaları, Türkiye’de genelde teknolojik çözümlerden yoksun olarak yürütülmektedir. Beyin ameliyatları öncesinde haritalandırma yapmak ve beyin fonksiyonları ile ilgili akademik araştırmalar sayesinde beynin çalışma prensiplerini keşfetmek adına önemli bir yere sahip oluyor. Fonksiyonel MR görüntüleme, Nordic Neuro Lab’ın sunduğu teknolojik çözümler ile yeni bir boyut kazanmakta, daha sistemli ve profesyonel şekilde yürütülerek daha net sonuçlar elde edilmektedir.”

MR cihazının “kafa coil’i”ne entegre edilen ve MR ile senkronize çalışan görsel, işitsel, tepkisel ünitelerin beyne uyarıcılar göndererek beynin aktive olan kısımlarını tespit ettiğini, aktiviteyi ölçümlediğini belirten Sedef GÜRBÜZ, cihazları tamamlayıcı özel yazılımlar sayesinde elde edilen verilerin yorumlanarak üç boyutlu görüntü haline getirilebildiğini ve değişik görüntüleme tipleri konsolide edilerek kullanıcı için pek çok bakış açısı ve veri sağlamakta olduğunu söyledi. “Bu cihaz aynı zamanda hasta konforu için de kullanılabilmekte, bu sayede MR çekimi yapılan hastaya çekim sırasında film izletilebilmekte ya da kulaklıktan müzik dinletilebilmektedir” diyen GÜRBÜZ, bu fonksiyonun çocuklar ve klostrofobik kişiler için MR çekiminde büyük kolaylık sağlayacağını da ekledi.

MR’da Biyopsi ile Meme Görüntüsü Çekimi Aynı Zamanda Yapılabiliyor, Biyopsi Kabus Olmaktan Çıkıyor
MR’lar aracılığı ile radyasyon vermeden yüksek kaliteli meme görüntülerinin alınabildiğini belirten Sedef Gürbüz; Türkiye pazarına sundukları özel “meme coil”lerine entegre edilen bir biyopsi ünitesi sayesinde; MR görüntüsü alınırken biyopsi iğnesinin doğru yere gönderilerek eşzamanlı olarak tek seferde kolayca parça alınmasının da artık mümkün olduğunu dile getirdi.