“ÇORUM’DA 7/24 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETİ VERİLİYOR”

Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 24 saat kesintisiz hizmet anlayışı ile sayılı merkezlerden biri olma özelliğini taşıyor. Hekim seçme hakkının bulunduğu merkezde 7/24 esasına göre hizmet veriliyor. 23 poliklinik bulunan merkezde 122 personel görev yapıyor. Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Türkiye’de ilk 5 sağlık kuruluşu arasında yer alıyor

Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi fiziki ortam ve kalite olarak Türkiye’de ilk sıralarda olacak durumda hizmet veriyor. Günlük ortalama 500-550 hastaya hizmet verilen merkezde, istatistik verilerindeki başarı oranı yüzde 98.1olarak tesbit edildi. Sağlık Bakanlığı tarafından “Sağlıkta Dönüşüm Projesi” kapsamında yeniden yapılandırılan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yeni yerine taşındı. Göğüs Hastalıkları Hastanesi eski binasında hizmet vermeye başlayan merkez Türkiye’nin sayılı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri arasında yer alırken bölgesinde de en modern sağlık birimi olarak gösteriliyor. Mesai saatleri dışında acil servis hizmeti veren hastanede 25 Diş Hekimi ile toplam 122 kadrolu ve şirket personeli ile hizmet veriliyor. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi İhsan Malatyalı, “Sınır koymadığımız ve koyamayacağımız tek amacımız var, verdiğimiz hizmetin kapsam ve kalitesini ileriye götürmek. Bunun içinde hastalarımız ve hekimlerimiz için her türlü imkanı sağlıyoruz. Merkezde her hekimin kendine ait odasının bulunuyor. İki bölümden oluşan giriş bölümünde hastaların muayene ve tedavisi yapılıyor diğer bölümde ise, hekimlerin dinlenmeleri için bir bölüm bulunuyor” dedi.

“421 Hastanın Yüzde 97.15’i Hizmetten Memnun”
Ortodonti uzmanı, Çene cerrahi uzmanı ve Protez uzmanı ihtiyacı olduğunu belirten Malatyalı, “2009 yılı içerisinde Hasta Haklarına müracaat eden hastaların yüzde 86.3’ünün sorunları yerinde çözülmüş yüzde 13.7 hasta kurulda çözümlendi. 421 hasta ile hasta memnuniyet çalışmasında yüzde 97.15 memnuniyet, 102 çalışan personelde yüzde 91.2 memnuniyet saptandı. Ayrıca acile müracaat eden hasta bilgilendirmesi yapıldı. Hastaları bilinçlendirmek adına bekleme salonlarındaki ekranlarda, hasta hakları ve sorumlulukları hakkında bilgilendirme sunumları yapılıyor” diye konuştu.

“Panoromik Röntgen Cihazı İle Hastaların Ağız Ve Diş Yapısı Tek Bir Röntgende Çekiliyor “
‘Panoromik Röntgen’ cihazını merkeze kazandırdıklarını belirten Malatyalı, “Çorum’da kamuya ait hiçbir hastanede panoramik röntgen cihazı bulunmuyor. Cihazla hastanın ağız ve diş yapısı tek röntgende çekiliyor. Cihaz sayesinde hastanın şikayeti dışında ağız ve diş yapısında bulunan diğer rahatsızlıklar da anında tespit ediliyor. Bu sayede kişinin rahatsızlığı erkenden teşhis edilerek gerekli tedavisi yapılıyor. Günlük 100-150 hastaya hizmet veriliyor” şeklinde konuştu.
Malatyalı, daha ileri teknolojiye sahip ikinci bir panoromik röntgen cihazını önümüzdeki günlerde merkeze kazandırmayı planladıklarını açıkladı.

Diş protez laboratuarı hakkında da bilgi veren Dr. Malatyalı, laboratuarda Sağlık Bakanlığı standartlarına uygun hijyenik şartlarda hareketli, modern iskelet protezleri ve tamir işlemleri yapıldığını bildirdi. Dr. Malatyalı, merkezi sterilizasyon ünitesi diş muayene ve tedavisinde
kullanılan aletlerle sterilize edilip paketlendiğini belirtti.

20 Ünite Aktif Çalışıyor
Merkezde görev yapan her diş hekimine ayrı ayrı muayene odası tahsis edilirken hastalar içinde her bölümde dinlenme odaları oluşturulmuş. Ayrıca bekleme odalarına konulan sıramatikler ile de hastalar, kendi sıralarını oturdukları yerlerden takip etme imkânına sahip. Bekleme salonlarında Televizyon ve eğitici yayınlar sunuluyor. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. İhsan Malatyalı, 30 ünite kapasiteye sahip olan merkezde 20 ünitenin aktif olarak hizmet verdiğini söyledi. Hasta yoğunluğunun yüksek olduğunu dile getiren Malatyalı, “Günlük gelen hasta sayımız 500 civarında. Ancak yoğun olduğu günlerde, bu sayı 700’e kadar çıkabiliyor” dedi.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 24 saat hizmette
Çorum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Başhekim Malatyalı, mesai bitiminin ardından bir doktorun nöbetçi olacağını kaydederek, hastanın istediği saatte gelip tedavi yaptırabileceğini söyledi. Malatyalı, bu hizmetin Türkiye’nin önde gelen çeşitli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde verildiğini vurguladı.

“Çorum Halkı Ağız ve Diş Sağlığında Yeterli Bilgiye Sahip Değil”
Malatyalı, Çorum halkının ağız ve diş sağlığında yeterli bilgiye sahip olmadığını söyleyerek, insanların ağız ve diş sağlığını sadece diş çürüğü gibi algıladığını belirtti. Malatyalı, Günlük hayatın koşuşturması içerisinde çoğunlukla önemsenmeyen ağız problemlerinin vücudumuzda telafisi mümkün olmayan rahatsızlıklara neden olduğunun altını çizdi. Diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının kalp, böbrek ve beyin gibi hayati önem taşıyan organlar için sürekli bir tehdit oluşturduğunu belirten Malatyalı, bu tür hastalıkların vücudun genel durumunu etkilediğine dikkat çekti. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalığın diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmaları olduğunu ifade eden Malatyalı, “Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir” şeklinde konuştu.

2009 Yılında Neler Yapıldı?
2009 yılı çalışmaları hakkında bilgi veren Malatyalı, “Panoramik röntgen cihazı alınarak hizmet kalitelisini yükselttik. İki adet otoklav alınarak, sterilizasyonda paketleme sistemine geçildi. Merkez mutfağı ve yemekhane faaliyete geçirildik. Binanın çatı katında bulunan atıl odalar ve bodrum kattaki odaların bakım onarımı yapılarak hizmete sunuldu ve Jandarmanın talebi doğrultusunda hastanemiz hekimleri mobil araç ile köy ziyaretleri ve diş tedavi yapıldı. Hastanemiz hekimleri görevlendirme ile cezaevi mahkumlarına diş tedavisi uyguluyor. Ayrıca her ay bir hekim görevlendirilerek okul taraması yapılıyor” dedi.


Yeniliklerin Devamı Gelecek
Malatyalı, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında da şu bilgileri verdi: “Şu an ihale aşamasında olan merkezi sterilizasyon sistemini önümüzdeki aylar içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Hastalar için oluşturulan bekleme odalarının hepsine televizyon yerleştirilecek. Televizyon aracılığı ile gelen hastalara ağız ve diş sağlığı gibi konularda eğitici sunumlar yapılacak. Panoromik röntgen çekimlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle hastaneye ikinci panoromik cihaz alımı yapılacak. Merkezimize yangın alarm sisteminin kurulacak.