ÇOCUKLARA KAN BAĞIŞINI ÇİZGİ FİLMLERLE ÖĞRETELİM!

Kan bağışının önemi her geçen gün artıyor. Bağışlanan her kan bir hayata dokunuyor. Bunun bilincini de çocukluk çağından itibaren başlatmak için çizgi filmlerle anlatmak mümkün. Türk Kızılayı da bu nedenle çizgi film serileri hazırlamış.

Animasyon çizgi filmler içerisinde  ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’, ‘Keloğlan’, ‘Deli Dumrul’, ‘Alaaddin’in Sihirli Lambası’ var. Tabii senaryoları daha farklı olabilirdi. Çünkü, çizgi filmlerde çocuklara şiddet içerikli öğelerin sunulması kısmı olmamış. Özellikle ‘Deli Dumrul’ masalı, her işini şiddetle çözen bir kahramanın sunulması yerine, daha farklı hazırlanabilirdi.

Görsel Medyanın Çocuk Sağlığına Etkileri başlıklı makalede de değinildiği gibi: “Amerika’da 1937-1999 arasında yapılmış çizgi filmlerin tümünde şiddet öğesine yer verilmiş ve bu oran yıllar içinde de artış göstermiştir. Bazen medya haksızlığa karşı duran kahramanlar  aracılığıyla şiddeti haklıymış gibi sunmaktadır. Şiddete maruz kalma süresi uzadıkça bir hedefe ulaşmada ya da bir sorunu çözmede şiddete başvurmak giderek daha çok kabul gören bir davranış durumuna gelmektedir.” *

Çocuklara güzel alışkanlıklar edindirmek isterken, yanlış davranışları da vurgulamamak gerekir. Keşke bu güzel çalışmalara farklı yaklaşılsaydı. Bu nedenle en masum olanları bloğuma ekliyorum, keyifli seyirler diliyorum.