BURSA’NIN İLK ÖZEL KADIN HASTANESİ

Bu merkezde her şey kadın sağlığı için …

JİMER Bursa’da Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında hizmet verecek ilk ve tek dal hastanesi olarak önümüzdeki günlerde hizmete açılacak. Hastane 7500 metrekare kapalı alan içinde toplam 9 bin metrekare alanda, 5 katlı bir bina olarak hizmet sunacak. Jinekoloji alanında tüm ihtiyaçların karşılanacağı bir kompleks olarak inşa edilen hastane de “yok” yok. Kadınların hayatı boyunca birkaç kez yaşayacağı doğum olayının “hatıralardan çıkmayacak güzellikte” olması amaçlanarak planlanan hastanede, hamilelik ve lohusalık döneminde, karşılaşılacak her türlü ürogenital sistem sorunları da ilk ve tek elden çözüme kavuşturulacak.

Bursa’da çalışan 5 kadın doğum uzmanı tarafından açılan JİMER Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinin kuruluş öyküsünü anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Faruk Dinçşahin, JİMER muayenehanelerinin devamı olarak yapılan bu merkezin birçok tıbbi açıdan tatmin edici olduğunu ve 50 yatak kapasiteli olan hastaneyi son sistem cihazlarla donattıklarını belirtti. Hastanenin bina projesini hazırlatıp, 1,5 yılda inşaatını bitirdiklerini kaydeden Op. Dr. Dinçşahin, ruhsatını alıp, bir ay içerisinde hizmet vermeye başlayacaklarını ifade etti.

Kompleks Hastanede Bayanların Tüm İhtiyaçları Karşılanacak
Kadın Doğum Dal Hastanesinin daha çok bir kompleks olarak yapıldığını vurgulayan Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör Op. Dr. Melike Yıldırım, hastanelerinde tüp bebek merkezi, laboratuar hizmetleri, radyoloji, ultrason ağırlıklı kemik ölçümleri ve mamografinin de yapıldığını ifade etti. Hamile eğitim merkezleri, psikolog, diyetisyen, diş hekimi, üroloji, genel cerrahi polikliniklerinin bulunduğu hastane de 11 küvözlü yenidoğan bakım merkezinin de olduğunu belirten Op. Dr. Yıldırım, “Ayrıca gerek hamilelik döneminde, gerekse hamilelikten sonra kadınlarımızın bakım yaptırabilecekleri bir güzellik merkezi var. Egzersiz, yoga yapabilecekleri yerlerimizde unutulmadı. Seminer ve toplantı salonlarının da bulunduğu kompleks bir yapı oluşturduk. Kendi branşımızla ilgili daha güzel hizmet verebilmek için böyle bir hastane kurduk. Bir kadın doğum merkezinde olması gereken her şey bizim hastanemizde mevcuttur. Hamilelikte psikolojik destek dahil, çocuk sahibi olamamış bayanlarımıza tüp bebek merkezlerinin de içinde olduğu geniş kapsamlı bir hizmet sunumu yapacağız.” şeklinde hastanenin değerlendirmesini yaptı.

JİMER’in Bursa’da ilk ve tek, Türkiye genelinde de 4. Kadın Doğum Dal Hastanesi olduğunu kaydeden Op. Dr. Dinçşahin 24 saat uzman hekim ile kaliteli ve etik hizmet sunacaklarını belirtti. Bursa’da tıp potansiyelinin çok fazla olduğunu ve sayının 3 milyona yaklaştığına dikkat çeken Op. Dr. Dinçşahin, “Hasta sayısı her geçen gün artıyor ve mevcut kapasite bu sayıyı karşılayamaz durumda. Kamu hastanelerinin yatak kapasitesi yeterli sayıda olmadığından, JİMER gibi bir hastaneye Bursa’nın ihtiyacı var” dedi.

Sağlık Turizmine Destek Verilecek
Özel hastaneler için çıkacak yönetmelikten olumsuz etkilenmeyeceklerini vurgulayan Op. Dr. Dinçşahin, “Bence bu yönetmelik için geç bile kalındı. Ancak 2004 yılından bu yana hastane yatırımı yapanlar oldu, yapmayı planlayanlar oldu. Bundan sonrası için çeşitli düzenlemeler getirilmeli, her apartman dairesi sağlık merkezine dönüşmesin. Ama bundan önce planlananlara da bir sorun yaşatılmasın. Biz bu hastaneyi yaparken tüm yönetmeliklere uygun olarak planını yaptık, her şeyi düşündük. Hastanemiz için ön iznimizi aldık. Hastanemizde tüm hizmetlerimizde etik davranacağız, suistimal edenler olursa yaptırımlar uygulanacak” şeklinde konuştu.

Sağlık turizmi açısından Bursa’yı değerlendiren Op. Dr. Yıldırım, Bursa’nın coğrafi olarak Avrupa’ya ve Adalara yakın olduğunu bundan dolayı da Avrupa’daki hastanelerde 2 -3 ay sonrasına randevu verildiği için tercih edildiklerini kaydetti. Hasta konforu için tek yataklı odalarda hizmet sunulduklarını böylece gelen hasta için hem tatil hem de tedavi olanağı sağladıklarını ifade eden Op. Dr. Yıldırım, hastanenin fiziksel koşullarının tamamlandığı, 11 küvezlik despiratörlü yenidoğan merkezini de planladıklarını belirtti. Tüp bebek merkezi olan her kadın doğum hastanesinde yeni doğan servisine ihtiyaç oluştuğunu bunun sebebinin tüp bebek doğumlarında prematüre ya da ikiz, üçüz doğumlara sık rastlandığını işaret eden Op. Dr. Melike Yıldırım, ayrıca rahim ağzı kanseri ve meme kanseri konuları başta olmak üzere jinekolojik onkoloji hastalarına da hizmet vereceklerinin altını çizdi.